enda maart 2004 ÉiU Zeeuws Erfgoed maart 2004 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen (aanvullende) informatie verstrekken over de verkoop- i van verschenen publicaties. PUBLICATIES Boeken en eenmalige uitgaven C. van den Bovenkamp, Nieuwdorp in vroeger tijden (Klaaswaal 2003), 84 pag. Een vervolg in de reeks 'In vroeger tijden...' is het boek over 'het nieuwe durp', met foto's uit de periode 1925 1975. Danielle Caluwé [et al.], Glas van vissers, kooplui, monniken en heren. Middeleeuws en later glas uit het bodemarchief van Kust-Vlaanderen en Zeeland (Brugge 2003), 128 pag. Tijdens opgravingen worden van voorwerpen in glas meestal enkele fragmenten gevonden; daarbij kunnen de stukjes aangetast zijn door chemische verwering en dat maakt de studie van het archeologisch glas niet eenvoudig. De publicatie behandelt soorten en vormen glas, de stand van het wetenschappelijk onderzoek, verwering en conservering, voorwerpen uit de geschiedenis en het gebruik ervan. Vondsten aan de kust in West-Vlaanderen en Zeeland (o.a. Aardenburg, Middelburg, Sluis, Veere, Vrouwenpolder en West-Souburg), worden uitgebreid beschreven. Naast drinkbekers, schalen, flessen en kralen worden ook fragmenten van glasramen, brillen, lampen, zandlopers en inktpotjes gevonden. Roy van Eert, Muntvondsten uit de Romeinse periode uit de provincie Zeeland. Een inventarisatie en inter pretatie (onderzoeksscriptie Katholieke Universiteit Nijmegen, juni 2003). Dit onderzoek kwam in Zeeuws Erfgoed al verschillende malen aan de orde. H N S landschapsarchitecten, Staats-Spaanse Linies. Valorisering van frontierland Zeeuwsch-Vlaanderen; een planstudie in opdracht van de provincie Zeeland (Utrecht, september 2003). Katie Heyning en Gerrit van Herwijnen (red.), 'Om prijs en plaats'. De Middelburgse Teeken Akademie 1778-2003 (Middelburg 2004), 208 pag. Deel 3 van de serie Grote Zeeuwse Katernen behandelt de Teeken Akademie in Middelburg. In 1778 werd hier het Teeken Collegie geo pend. Professionele kunstenaars, ama teurs en ambachtslieden volgden lessen in teken- en bouwkunde. Na zes jaar werd de naam gewijzigd in Teeken Akademie. Het onderwijs stopte in 1867; de Teeken Akademie stimuleert vanaf die tijd culturele en kunstzinnige activiteiten. Aan allerlei facetten besteedt dit boek aandacht: maatschap pelijk en cultureel klimaat in de tijd van de oprichting, leermeesters en leerlingen (in een bijlage hun namen), leerplan en methoden, resultaten en de jaarlijkse toekenning van prijzen. In de publicatie ook een selectie tekeningen uit de portefeuille van Johannes Jacobus Lievense. Gerard van der Hoeven, De Keersluismoord (Vlissingen 2003), 160 pag. In 1937 worden in café Keersluis in Vlissingen de ontzielde lichamen aangetroffen van de kroeg baas en zijn vrouw, het echtpaar Lauwereins. De moord is nooit opgelost, veel vragen bleven onbeantwoord. Spannend en sfeervol verhaal uit het vooroorlogse Vlissingen. Het blijkt dat de stad in de jaren dertig grote internationale allure had. C.M. Houkamp-van der Harst e.a. (red.), Beelden van de Seisweg en de wijk De Griffioen(Middelburg 2003), 68 pag. De actieve buurtvereniging Stichting Griffioen 'De Wijk' had de hand in deze uitgave over de geschiedenis van de Middelburgse Griffioenwijk en de oude uitvalsweg de Seisweg. Vooral buitenplaatsen, boerderijen en bedrijven krijgen aan dacht, ook in de vorm van veel foto's. Ben Muller, Breskens onder beton. Vesting in de Atlantikwall (Middelburg 2003), 132 pag. In deze publicatie staan de bunkers die bij Breskens werden gebouwd centraal. De auteur verrichtte archief- en veldon derzoek. In de Franse Tijd en tijdens de Belgische opstand werden in Breskens verdedigingswerken gebouwd. Het is een strategische belangrijke plaats: vanuit het dorp kan het scheep vaartverkeer op de Westerschelde gecontroleerd worden. In de Tweede Wereldoorlog bouwden de Duitsers van Noorwegen tot in Frankrijk de Atlantikwall. N.J. Honing en P. Maas, Met de wortel in de mortel. Over het behoud van muurplanten in Zeeland (Goes: Stichting Landschapsbeheer Zeeland, 2003), 23 pag. Op 17 november 2003 kreeg directeur Wim Scholten van de SCEZ het eerste exemplaar van deze handige en praktische brochure overhandigd door Nanning Jan Honing, medewerker van de SLZ en een van de auteurs. De overhandiging vond plaats op het boerenerf van de familie Koster aan de Oranjedijk bij IJzendijke. Een alleszins geschikte locatie want op de muren van de oude bakkeet, die deel uitmaakt van het erf, groeit muurvaren en de in Zeeland zeldzame steenbreekvaren. De bakkeet is in slechte conditie en moet gerestaureerd worden. Bijzonder is nu dat deze restauratie zal geschieden met behoud van de muurvegetatie. Het gebouwde culturele erfgoed kan dus heel goed samen met het 'levende' culturele erfgoed worden behouden. Hoe dat kan en waar rekening mee gehouden moet worden is te lezen in de brochure. Overheden, monumen- tenzorgers en natuurlijk ook aannemers zullen er goed mee uit de voeten kunnen. Men leest over de planten soorten, waarvan sommige beschermd zijn door de Flora en Faunawet, en over de maatregelen die getroffen kunnen worden. De brochure is voor zien van fraaie kleurenfoto's. In de bijlagen onder andere mortel samenstellingen, adressen voor bouwstoffen en -materialen en adressen voor verder advies. Te bestellen bij SLZ (0113-230936, info @slz. landschapsbeheer. nl) C.M. Kleppe, Scherpenisse in Beeld (Scherpenisse 2003), 96 pag. Op 15 juni 2002 bestond Scherpenisse 875 jaar. Bij die gelegenheid werd een fototentoonstelling georganiseerd; de foto's werden gepubliceerd in een foto boek. Het materiaal komt vooral uit particuliere verzamelingen. De publicatie biedt de lezer een rondwandeling door het twintigste- eeuwse dorp. Op de illustraties zijn niet alleen gebouwen en straten afge beeld, maar ook inwoners van Scherpenisse. A.P. de Klerk, Het Nederlandse landschap, de dorpen in Zeeland en het water op Walcheren, historisch-geogra- fische en waterstaatshistorische bijdra gen (Utrecht 2003), 288 pag. Op 17 december jl. promoveerde consulent regionale geschiedbeoefening Zee land, Aad de Klerk, aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn proefschrift is een bundeling van zestien eerdere publicaties, gerang schikt rondom drie in de titel I aangegeven thema's. Het eerste deel benadrukt de identificatie van de landschappelijke verscheidenheid in Nederland. Een centrale doelstelling van het overheidsbeleid is vooral de instandhouding van variatie. In het tweede deel, onderzoek op provinciaal niveau, ligt de nadruk op Zeeuwse plattelandsnederzettingen. Het laatste deel, onderzoek op regionaal niveau, belicht door middel van waterstaatsgeschiedenis de gevarieerde opbouw van het voor malige eiland. Het eerdergenoemde begrip 'variatie' (diversiteit, verschei denheid) is leidraad door alle hoofd stukken. Nederland en het water door de jaren heen (Deventer 2003), 31 pag. In februari 2003 gaf TPGPOST tien postzegels uit met het thema 'het water'. Dat had te maken met de herdenking van de watersnoodramp in 1953. In het boekje zijn, naast afbeeldingen van oude postzegels met het thema 'water', de tien zegels vergroot afgedrukt en volgt er nformatie over de fotograaf. Daarnaast korte uitleg over de volgende onderwerpen: het Noorderzeehoofd IJmuiden, de schutsluis Hansweert, het dijkherstel in Stavenisse, de sluiting van de Zandkreek, de sluiting van de Grevelingen, de Oosterscheldekering en het hoogwater in Roermond. Terugblikken. Honderd jaar zeevaartonderwijs in Vlissingen 1903-2003 (Stichting Maritieme Boekerij Plaza, Vlissingen 2003) [in de originele titel geen hoofdletter en de letter 'e' tweemaal in spiegelbeeld], 175 pag. R. van Es beschrijft in dit gedenkschrift de geschiedenis van de eerste halve eeuw van de zeevaartschool, en die van school én vereniging van oud-leerlin gen gedurende de tweede halve eeuw. Daarnaast onder meer aandacht aan de radio-opleiding, de internaten en de ontwikkelingen op onderwijs- en scheepvaartgebied. Mede dankzij talrijke foto's zullen vooral oud studenten en -medewerkers veel van vroeger herkennen. Voor hen is apart een 95 pagina's grote 'Monsterrol' toegevoegd met alle namen van studenten, medewerkers en bestuursleden in de periode 1903 2003. Loes Vreugdenhil, 'Wij zijn goed gezond en hopen van u hetzelfde' (Middelburg/Vlissingen 2003), 128 pag. In de serie 'Ooggetuigen van de 20ste eeuw' verscheen deze publicatie met herinneringen aan de oorlogsjaren 1943-1945 in Walcheren van de toen achtjarige Loes Vreugdenhil uit Rotterdam. Door voedseltekort in de verwoeste stad verbleef zij meerdere keren bij de familie Roose in Zoutelande. Nog steeds keert zij terug naar het land en de mensen die haar toen een veilige plek boden. De titel verwijst naar de briefwisseling met de familie Roose na de oorlog. De eerste zin luidde altijd "Wij zijn goed gezond en hopen van u hetzelfde". Kees van der Wiel, Op zoek naar een biografisch portret in het verleden. (Erfgoedhuis Zuid-Holland, Stichting Museaal en Historisch Perspectief Noord-Holland en Verloren te Hilversum, 2003), 123 pag. In tegen stelling tot genealogisch onderzoek kan biografisch onderzoek in Zeeland zich in weinig beoefenaars verheugen. Hoewel specifiek bedoeld voor Noord en Zuid-Holland, kan deze handleiding voor historisch biografisch onderzoek een aansporing vormen voor Zeeuwse activiteiten. Deze gids wijst de weg naar de bronnen, helpt bij het verzamelen en ordenen van de gevon den gegevens en adviseert bij het schrijven van een verhaal. Drie voorbeelden uit de praktijk maken duidelijk dat ook over gewone Nederlanders zonder persoonlijk archief veel sporen zijn te vinden.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 25