agenda maart 2004 maart 2004 Archeologische rapportages J. Ras, Waarderend Archeologisch Onderzoek Vindplaats 12 en 13, Bestemmingsplan Mortiere, Middelburg (SOB Research, Bunschoten, oktober 2003); id., Aanvullende Archeologische Inventarisatie Bouwlocatie Hof te Zandeplein, Kloosterzande (SOB Research, Bunschoten, november 2003). E.C. Pronk, Plangebied Schuttershof- Clasinastraat te Arnemuiden, Gemeente Middelburg; een inventariserend archeologisch onderzoek (RAAP-Rapport 957, Amsterdam, januari 2004). N.J.G. de Visser, Aanvullende Archeologische Inventarisatie Bouwlocatie Lange-/Korte Bellingstraat, Hulst (SOB Research, Bunschoten, augustus 2002); id., Plangebied Biggekerksestraat te Koudekerk e, Gemeente Veere; een inventariserend archeologisch onderzoek (RAAP-notitie 333 [herziene eindversie], Amsterdam, mei 2003); id., Herinrichtingsproject Schouwen- Oost, Gemeente Schouwe een inventariserend archeologisch onderzoek en archeologische verwachtingskaarten (RAAP-Rapport 919, Amsterdam, december 2003). J.F. v.d. Weerden M.C. Brouwer, Hulst Lange Bellingstraat. Inventari serend veldonderzoek (BAAC-rapport 03.120, s-Hertogenbosch/Deventer, januari 2004). Tijdschriften In De Blauwe Wimpel 58 (2003) nr. 12 beschrijft Adrie Koppejan op pag. 480-483 het 'Middelburgs droogdok na ca. 75 jaar weer droog'; Gerrit Burgeler behandelt op pag. 490-492 'Nogmaals de Zeeuwse veren' onder het motto 'Voormalige PSD-veerboten onder de Italiaanse zon'. Het tijdschrift Monumenten jg. 24 nr. 12 (december 2003) bevat een rijk (in kleur) geïllustreerd, 20 pagina's groot katern over Veere als monumentengemeente. Daarin aan dacht voor beschermde buitenplaatsen, de Grote Kerk, de naoorlogse nood- boerderijtjes en 2000 jaar Veerse geschiedenis in vogelvlucht. In Nehalennia afl. 142, winter 2003, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor dialectonderzoek vertelt A. Willeboordse over speellieden in Aardenburg, Damme en Sluis (dertiende-zestiende eeuw) en reageert P. Harthoorn op het artikel over de muntvondst in Sluis in de vorige Nehalennia. B. Oele beschrijft de verzameling 'uuttrokkers' van zijn schoonfamilie en C.G.N. de Vooys behandelt de premies voor de jacht op zeehonden in Zeeland in 1826-1856. Tenslotte een voorleesverhaal in dialect door M. van Baalen-Geijs. In het vierde nummer van Zeeland (jaargang 12) schrijft dr. Hans C.M. van Dijk over de in Oostburg geboren componist Guustaaf Francies de Pauw (1867-1943). De Pauw betekende veel voor de muziek in Zuid-Limburg, waar hij meer dan 50 jaar woonde en werk te. In januari 2004 werd in Oostburg voor het eerst werk van hem in Zeeland uitgevoerd. Johan Francke ontdekte dat het typisch Walchers geachte Slabberjanspel veel overeen komsten vertoont met het Noorse Gnav en Slebber Jen, het Duitse Vogelspiel en het Italiaanse Cambio. Verder is de toe spraak opgenomen die Peter Henderikx hield op 30 augustus 2003 bij de presentatie van de publicatie Hein Kluiver. Een Zeeuws cultuurhistoricus. In 'Genootschapsverzamelingen' beschrijft Katie Heyning het portret medaillon (Elisabeth I van Engeland) dat vorig jaar werd verworven. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland, jaarboek van de Vereniging Stad en Lande (Schouwen- Duiveland) 28 (2003), 160 pagina's. In het jaarboek staat de watersnoodramp van 1953 centraal. Elf auteurs plaatsen de ramp op Schouwen-Duiveland in breder perspectief. De volgende artikelen zijn opgenomen: 'Een ramp zalige februarizondag in Nieuwerkerk' door A.J. Rotte; 'Simon Carmiggelt en Schouwen-Duiveland in 1953' door Adri M. Leijdekkers; 'Het fotogedenk boek 'De Ramp' door Frans Beekman; 'Ouwerkerk, de sluiting van het laatste dijkgat en daarna' door L.E.M. Veltman-Hack; 'Vier sociografische beschrijvingen van de samenleving op Schouwen-Duiveland (1950-1955)' door J.S. Rienks; 'Een klok, een bank en een deken. Memorabilia van de watersnoodramp in de collectie van het gemeentelijk museum' door Peter Priester; 'Kleine monumenten na een grote ramp. Buitenlandse geschenk woningen' door Janny Lock; 'Gedenkboek "Gekwelde grond". De eerste en tweede druk van een rampdocument over Schouwen- Duiveland' door Joop van Loo en Cor Pols; 'Rampmonument. Brug tussen leven en eeuwigheid' door Alie Pankow-Edel en 'De watersnoodramp en de internationale verbroedering. Over het ontstaan van de internatio nale betrekkingen van de stad Zierikzee met Saint-Hilaire-du-Harcouët (Frankrijk) en Hatfield (Engeland)' door Daan van der Wekken. In Mededelingenblad nr. 108, november 2003 van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland vertelt T. Visser over de Fransche school voor jonge heeren in Zierikzee. C. de Vrieze heeft een gesprek met kunstschilder Theo Voorzaat uit Dreischor. S. den Haan gaat in op een beschuldiging van ontduiking van een gemeentelijk accijns in 1820 door twee Zierikzeese molenaars; R. van Langeraad KAzn. beschrijft het verdwenen Ziekenhuis Schouwen-Duiveland te Noordgouwe, n.a.v. zijn onderzoek in het archief van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. Tenslotte geeft W. de Vrieze nadere informatie over schaats avonturen op de Rêêtjes te Renesse bij een schaatsfoto uit januari 1940. Sint-Philipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 3, december 2003, het tijdschrift van de Heemkundekring Philippuslandt, bevat naast een huishoudelijk gedeelte een uitgebreid (derde) artikel over de bakkers op Sint- Philipsland door J. Kempeneers. Van zijn hand ook een bijdrage over de Slag op het Slaak in 1631. In de genealogi sche rubriek aandacht voor de stam reeks van Apolonia Belia Ligtendag, in 1871 op 23-jarige leeftijd vermoord. In de Nieuwsbrief van de Heemkundekring "Philippuslandt van november 2003 behalve bestuurlijk nieuws aandacht voor het thema van de maand: landarbeiders. Walcheren In Arneklanken nr. 4, december 2003, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, vertelt G. de Nooijer aan de hand van een foto over het schorretje bij Arnemuiden in de jaren dertig en vervolgt L. van Belzen zijn genealogische rubriek met het geslacht Kramer. In de rubriek 'Een bekend persoon te Arnemuiden' besteedt J. Adriaanse aandacht aan ds. Johannes Snoupsius, predikant in 1663-1667. P.J. Feij vervolgt zijn serie over het economisch en maatschappe lijk leven van Arnemuiden vanaf ca. 1550 en J. Adriaanse start een serie over de Arnemuidense molens. Verder doet J. de Ridder verslag van de Arnemuidse middenstand vóór de oorlog, geïllustreerd met foto's. In de Fotorubriek een afdruk van een in 1927 afgebrande boerderij aan de overkant van het veertje; L. van Belzen geeft antwoord op de vraag waar de voorouders in 1900 in Arnemuiden woonden. Als bijlage een lidmatenlijst van Arnemuiden over de periode 1631 1681, door A.H.G. Verouden. Het Polderhuis Blad nr. 21 en 22, september 2003 en januari 2004, informatieblad over Westkapelle, kondigt de opening in de eerste week van november van het tot museum vernieuwde Polderhuis aan. Ook aandacht voor een wandeling door de historie van Westkapelle en de geschie denis van de jeugdsoos 1984-2004. In Den Spiegel nr. 1, januari 2004, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeente archief Vlissingen, benadrukt K. Slager nog eens het belang van oral history. J. Hintzen beschrijft aan de hand van oude ansichtkaarten de belevenissen van een sergeant, tijdens de Eerste Wereldoorlog gelegerd in de Willem III-kazerne in Vlissingen. Bandopnames uit het archief waren uitgangspunt voor een artikel van A. Verdonk-Rodenhuis over de Zeehondenwerf. Ook J.M. Hangoor maakte voor zijn bijdrage gebruik van bandopnames, maar had tevens een interview met mevr. C. van Ochten-van Driel over haar jeugd- belevenissen. A. Tramper schrijft over Abraham Pierens (1919), die in het kader van zijn vroegere beroep als verhuizer smakelijk vertelt over gebeurtenissen in het toenmalige Gasthuis, thans onderkomen van het gemeentearchief. De Wete nr. 1, januari 2004, kwartaal- blad van de Heemkundige Kring Walcheren, opent met een artikel van J.H. Midavaine over de moord op Maatje Kodde uit Sint-Laurens in 1861. P. Davidse verhaalt over een dokter-barbier die eind achttiende eeuw zijn huis in Meliskerke de naam Zoar gaf. Van A.A. Noest een bijdrage over de Vlaamse schilder Jan Gossaert van Mabuse die in de zestiende eeuw op Walcheren vertoefde; M.J. Daamen- van Houte beschrijft haar herinnerin gen aan de uit Westkapelle afkomstige voordrachtskunstenaar Jac. (Koos) van Elsacker (1883-1964). Verder F. van den Driest over Pieter Verhage, de laatste man op Walcheren in streek- dracht (overleden oktober 2003); P. Minderhoud inventariseerde naar aanleiding hiervan hoeveel Walcherse vrouwen de streekdracht nog dragen. H.J. Vader vertelt over de juridische strijd van de HKW en anderen tegen plannen voor een rotonde bij Kasteel Westhove te Oostkapelle; in zijn rubriek 'Vadertjes' behandelt F. van den Driest het nuttigen van erwtensoep in de negentiende eeuw. Zuid- en Noord-Beveland De Spuije afl. 60, winter 2003, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, begint met een artikel van G.J. Lepoeter over de bouw van de R-HBS te Goes in 1866. J. van Haver verhaalt in kroniekvorm over de besluitvorming van de schepenen van Wissenkerke (Noord- Beveland) in de crisisjaren 1747-1749; A. Kuiper doet verslag van de gebrekkige verpleging van twee cholera- patiënten in Fort Bath in 1832. Dat illegale vreemdelingen in vroeger tijden vaak ook een probleem vormden, bewijst het verhaal van W.P. den Toom over een herbergier te Driewegen, die illegaal onderdak ver leende aan bedelaars en landlopers. Verder J.H. Midavaine over een moord in de omgeving van Kwadendamme in 1826. Zeeuwsch-Vlaanderen In Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen nr. 31 (2003) beschrijft L.F. van Driel leven en werk van J. H. van Dale, de bekendste woordenboekmaker van ons taalgebied. Het boek gaat over de man achter het woordenboek en zijn leven in Sluis in het midden van de negentiende eeuw. Over dat korte leven - Van Dale stief in 1872 op 44-jarige leeftijd - was tot nu toe weinig bekend. Ondanks het feit dat de archieven van Sluis, waarin ook het persoonlijk archief van Van Dale was ondergebracht, aan het eind van de oorlog nagenoeg geheel verloren gingen, kwamen veel gegevens aan het licht over de man wiens naam tot merknaam werd. Bulletin afl. 2 (2003) van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten is grotendeels gewijd aan huishoudelijke mededelingen. Daarnaast een uitgebreid artikel over het 75-jarig jubileum van de kring in september 2003 (E. Verstraeten). Mededelingenblad nr. 4, december 2003, van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, bevat een bijdrage van H. Hendrikse over zegel stempels en zegelringen uit Zeeuwse Zeeuws Erfgoed

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 26