Stand van zaken Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de AMK Zeeland ARCHEOLOGIE Waarderen Inhoudelijke kwaliteit Kennislacune vliedbergen GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Het in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed geïntroduceerde project draait inmiddels op volle toeren. Assistentie wordt verleend door medewerkers van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN). Er zijn al acht Terreinen van Archeologische Betekenis onderzocht in de Gemeente Schouwen-Duiveland. Omdat in deze gemeente het bestemmingsplan voor het buiten-gebied nog niet volledig afgerond is, worden de resultaten van het onderzoek in het nieuwe bestemmings plan voor het buitengebied meegenomen. Daarom is het noodzaak dat de terreinen die in Schouwen-Duiveland gelegen zijn, als eerste voor het onderzoek in aanmerking komen. Bij het waarderen van een Terrein van Archeologische Betekenis wordt bekeken welke waardestellende elemen ten op het terrein aanwezig zijn en wat de kwaliteit ervan is. Deze resultaten worden ook in een breder spectrum bekeken door ze af te zetten tegen wat al over vergelijk bare sites bekend is, zowel wat betreft de regio (Zeeland) als de periode waaruit de betreffende archeologische waarden dateren. Het waarderen van terreinen waar archeologische resten vermoed worden is geen natte-vingerwerk. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft hiervoor een advies opgesteld dat opgenomen is in de Kwaliteitsnorm van de Nederlandse Archeologie (KNA 2.0). De waardering dient dus te geschieden volgens vaste regels, zodat er in elke provincie in Nederland een eenvormige waardering van monumenten plaatsvindt. Aan de hand van de resultaten van het uitgevoerde bureau- en veldonderzoek wordt een waardering geformuleerd. Dit houdt in dat eventuele vondst complexen of monumenten beoordeeld worden aan de hand van scores. Hierbij wordt gekeken naar de beleving, de fysieke en de inhoudelijke kwaliteit van het monument. Nadat een monument de eerste twee stappen van waardering heeft doorlopen, komt vast te staan of het behoudswaardig is of niet. Daarna wordt pas gekeken naar de inhoudelijke kwaliteit. Bij een waardering op basis van belevingsaspecten wordt het maatschappelijk belang van het archeologisch erfgoed onderkend. Het gaat hier vooral om zichtbare archeologische monumenten, waarvan in het landschap nog duidelijk een verschijningsvorm te herkennen is. Hierbij wordt vooral gelet op wat er nog zichtbaar is vanaf het maaiveld, maar ook hoe dit eruitziet en wat de relatie met de omgeving is. Visueel waarneembare monumenten zijn als het ware een zichtbare herinnering aan het verleden en dienen daarom zoveel mogelijk behouden te blijven. Vooral ook omdat ze zichtbaar maken wat verder onzichtbaar is - namelijk het archeologisch erfgoed dat zich mogelijk nog ónder het maaiveld bevindt. Daarnaast wordt gekeken naar de herinnering aan het verleden die het monument oproept. Zo zijn er monumenten die herinneren aan een historische gebeurtenis of die specifiek zijn voor de ontstaans geschiedenis van een gebied. De nog zichtbare zogenaamde 'vliedbergen' zijn in dat opzicht in Zeeland waardevol. De waardering op basis van fysieke kwaliteit vindt plaats op basis van de gaafheid en conservering van de archeologische resten op het terrein. In eerste instantie wordt gekeken naar de ligging en omvang van de archeologische sporen en in hoeverre deze nog intact zijn. Daarnaast wordt naar de conservering van de aangetroffen sporen en artefacten gekeken. Op basis van de belevingscriteria en fysieke kwaliteit wordt zoals gezegd bepaald of een monument behouds- waardig is. Vervolgens vindt de waardering plaats op basis van de inhoudelijke kwaliteit. Hierbij worden de zeldzaamheidswaarde, informatiewaarde, ensemblewaarde en representativiteit van de archeologische resten beoordeeld. Onder zeldzaamheid wordt verstaan de mate waarin een bepaald type monument schaars is (geworden) in een bepaald gebied. Er wordt hier dus al een aardig inzicht in het bodemarchief verondersteld. Als er in de regio veel monumenten van hetzelfde type aanwezig zijn, scoort zo'n monument eerder laag. De betekenis van het monument als kennisbron van het verleden wordt uitgedrukt in de informatiewaarde. Hier komt vooral het wetenschappelijke aspect aan bod. De huidige stand van kennis over een bepaald type monument in een bepaalde periode is dus zeer bepalend. Er wordt gekeken naar nieuwe informatie die het monument kan leveren, bijvoorbeeld wanneer het in de toekomst zou worden opgegraven. De ensemblewaarde is de meerwaarde die aan een monument wordt toegekend wanneer dit in een archeologische en landschappelijke context geplaatst kan worden. Zo is het interessant om bijvoorbeeld de ontwikkeling van oude dorpskernen te kunnen vergelijken. Dit is de archeologische context. Bij de landschappelijke context wordt gekeken in welke mate het oorspronkelijke landschap nog aanwezig en/of herkenbaar is. In Schouwen-Duiveland is dit bijna niet meer het geval. Hier zijn de stukjes oude woongrond op zichzelf al heel waardevol. Representativiteit is de mate waarin een bepaald type monument karakteristiek is voor een gebied of periode. Deze monumenten scoren in het algemeen minder op zeldzaamheid en informatiewaarde, omdat er in een bepaald gebied veel van zijn en er dan ook meestal veel over bekend is. Ongeveer de helft van de te onderzoeken terreinen in Zeeland betreft afgegraven 'vliedbergen' of mottekastelen. In Zeeland hebben relatief veel van deze mottekastelen gelegen, die in de twaalfde en dertiende eeuw te dateren zijn. Sommige van deze kasteelheuvels zijn gebouwd op Een 'onzichtbaar' monument bij Brijdorpe. Zeeuws Erfgoed 4

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 4