Zeeuwse Amateur Archeologen Dag (ZAAD) Archeologische Werkgemeenschap Nederland [awn], ARCHEOLOGIE Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen afdeling Zeeland Voortgang Ravestein Assistentie AWN bij opgraving Korte Nobelstraat, Zierikzee Nieuws van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op elke eerste dinsdag middag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeologisch spreek uur. U kunt het spreekuur in het Provinciaal Archeologisch Depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaar de wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeo logische spreekuren vinden plaats op de dins dagmiddagen 6 april, 4 mei en 1 juni 2004, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologi sche vondsten dient altijd te geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst (en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm. van.dierendonck@scez nL Op zaterdag 15 mei wordt het eerste lustrum van de ZAAD gevierd in gebouw De Burg in Middelburg. Het programma voor de dag is bijna afgerond. Een onderdeel zal gewijd zijn aan het laat middeleeuwse gebruiks- en vlakglas uit Zeeland en Kust-Vlaanderen, dat tot en met vrijdag 14 mei voor geïnteresseerden te bewonderen is in De Burg onder de tentoonstellingsnaam 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren' (zie pagina 23). Voor genodigden op 15 mei is de tentoonstelling nog te bezichtigen. De uitnodigingen zullen begin april verzonden worden. De NobeLpoort in Zierikzee, waar de expositie werd gehouden (foto Arno van den Dorpel). Het vondstmateriaal afkomstig van het hof Ravestein bij Grijpskerke is vanaf oktober 2003 tweemaal per maand 's avonds verder uitgezocht, geplakt en eventueel gerestaureerd. AWN-lid Jan de Jongh heeft inmiddels een aantal borden en ander tafelgoed keurig gerestaureerd. Onder leiding van de provinciaal archeoloog werkte Dicky de Koning aan de uitwerking van de onderzoeks gegevens. Vanwege de grote hoeveelheid vondsten bleek het nodig nog een aantal avonden te besteden aan het sorteren en plakken van het aardewerk. De 'puzzel avonden' begonnen in 2004 op 20 januari en vonden wederom om de veertien dagen plaats; de laatste avond is op 30 maart aanstaande. Projectarcheoloog Nathalie de Visser kreeg regelmatig assistentie van AWN-lid Wim Bouwens bij het waarderen van terreinen van archeologische betekenis door middel van veldverkenningen en booronderzoek. Sjef Thier, vier dagen per week vaste vrijwilliger op het depot, houdt zich al bijna een half jaar bezig met het wassen van de vele duizenden scherven IJzertijdmateriaal uit Grijpskerke, een saaie en vieze modderige klus die heel wat doorzettings vermogen vraagt en daarom veel waardering verdient! Vanaf oktober 2003 werkten enkele AWN- leden regelmatig mee bij de opgraving door bureau ArcheoMedia bv uit Nieuwerkerk aan de IJssel in Zierikzee. Deze opgraving in de middeleeuwse binnenstad bracht diverse opmerkelijke zaken aan het licht. Behalve de vondst van een grachtje met beschoeiing en vlechtwerkwanden, veel muurwerk, slachtafval en een aantal beerputten met inhoud trok vooral de vondst van enkele mooie, zelfs onbekende insignes (onder andere van 'Sint-Nicolaas'), de aandacht. Een kleine tentoonstelling van de vondsten in de Nobelpoort, die gedurende vijf dagen, ook in de kerst vakantie, te bezichtigen was, trok ongeveer vierhonderd bezoekers. Dicky de Koning coördineerde de assistentie van de AWN-leden, was nauw betrokken bij de inrichting van de tentoonstelling en leidde tevens tijdens de ope ningsuren de bezoekers rond. Met enige regelmaat ontvangen wij vragen aangaande de op 1 november 2003 verschenen publicatie Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem. De meeste gaan over de verkrijgbaarheid van het boek, een lezer maakte ons opmerkzaam op het feit dat stempel nr. 037 waarschijnlijk op de kop is afgebeeld en een andere lezer vroeg nadere informatie over een bepaald stempel. Voor zover mogelijk verstrekken wij informatie wat betreft de verschijningsvorm van het stempel (afbeelding, rand schrift, materiaal etc.), maar om privacyredenen worden geen inlichtingen gegeven over de vinder/eigenaar en de exacte plaats van de vondst. Dit kan eventueel via bemid deling door de WMZ slechts gebeuren na toestemming van de eigenaar. Onze hoop dat de publicatie aanleiding zou zijn voor lezers om op onderzoek uit te gaan is bewaarheid: eind december ontving voorzitter Henk Hendrikse een schrij ven van de heer F. Beekman uit Den Haag, voorheen woonachtig in Zierikzee, dat hij onderzoek had gedaan naar stempel nr. 026, gevonden in Westenschouwen. Het stempel draagt de naam van WILLEM BUT en geeft op het stempelveld een anker te zien. Deze naam komt zowel in de veertiende als in de vijftiende eeuw enkele malen in de bronnen voor, onder andere in Dordrecht en in Bergen op Zoom. Op 23 februari 1440 beveelt de Raad van Holland aan zes koopman/schippers van Westenschouwen, waaronder Willem But, zich te verantwoorden tegenover Huge Clydirlow, koopman van Kingston upon Hull (Engeland). Deze schippers brachten haring naar Engeland en namen wol mee terug (bron: H.J. Smit. Bronnen tot de geschiedenis van de handel met Engeland, Schotland en Ierland. 's-Gravenhage 1928, regest no. 1179). Dankzij de naspeuringen van de heer Beekman heeft deze Willem But, die in de vijftiende eeuw in Westenschouwen woonde en werkte, wat meer gezicht gekregen. Echter, pas als er een akte tevoorschijn komt waarin hij met name genoemd wordt en waaraan tevens zijn zegel hangt, weten we voor honderd procent zeker dat dit stempel eens toebehoorde aan Willem But, koopman/ schipper van Westenschouwen. Op 26 februari namen Henk Hendrikse en Leida Goldschmitz deel aan de besprekingen ter voorbereiding van de tentoonstelling over de zegelstempels in het Zeeuws Archief te Middelburg, eerste helft 2005. Voor meer informatie: De website van de AWN-afdeling Zeeland is te vinden op www.home.zonnet.nl/ awnwmz/start/i ndex. htm Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 6