Van de consulent Luchtfoto 's als bron Ploegens en maaiens. De Zeeuwse boerderij te boek gesteld ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Zoals eerder aangekondigd zal dit voorjaar de band met de heem- en oudheidkundige organisaties in onze provincie weer worden aangehaald. Door alle aandacht die het voorbije Jaar van de Boerderij opeiste en door andere ontwikkelingen was het contact met de heemkundekringen er wat bij ingeschoten. Dat wordt nu weer versterkt. Met de meeste van de organisaties is inmiddels een afspraak gemaakt om dit voorjaar een (gedeelte van een) bestuursvergadering bij te wonen, zoals dat enkele keren eerder ook al gebeurde. Bij deze nieuwe gelegenheid kunnen we vaststellen wat we in de komende periode over en weer voor elkaar kunnen betekenen. In dit verband valt ook nog eens te wijzen op het zo actueel mogelijk bijgewerkte overzicht van adressen van de Zeeuwse heemkundige organisaties dat hierbij weer staat afgedrukt. Onmisbaar voor een goed en efficiënt onderling contact, zeker ook gelet op de vermelding van e-mail-adressen en websites. Bovendien zal met ingang van dit nummer van Zeeuws Erfgoed telkens één van de heem- en oudheidkundige organisaties zich aan de lezers voorstellen. Zo'n serie verscheen indertijd ook al eens in de nieuwsbrief van de vroegere Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, maar verdient het om nu geactualiseerd te worden. Het was niet moeilijk om te bedenken wie de nieuwe serie zou moeten openen. De oudste van allemaal, de vorig jaar 75-jarige Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten in Hulst, opent de rij. Wordt dus vervolgd. Onder deze titel vond de eerste en succesvolle SCEZ- tentoonstelling in ons gebouw De Burg plaats. Van 4 november tot en met 22 december 2003 werden circa 25 bedrijfskaartboekjes uit particulier bezit in vrijwel heel Zeeland aan het publiek getoond. De bezoekers lieten zich vrijwel zonder uitzondering positief uit over het geëxposeerde. Men realiseerde zich terdege dat deze vorm van vrijwel vergeten, typisch Zeeuws cultureel erfgoed in deze combinatie nooit eerder was tentoongesteld en waarschijnlijk ook nooit meer zal worden geëxposeerd. Van blijvende aard evenwel is de bijbehorende brochure Ploegens en maaiens die voor 3 (exclusief verzend kosten) bij de SCEZ verkrijgbaar is. De geëxposeerde bedrijfskaartboekjes, inmiddels weer terugbezorgd bij de diverse bruikleengevers, vormden ongeveer de helft van het totaal aan boekjes dat in de voorbereiding van de tentoonstelling werd opgespoord en gedocumenteerd. Wat gehoopt was, is ten dele uitgekomen: naar aanleiding van de expositie werden wij geattendeerd op het bestaan van nog enkele andere, ons onbekende boekjes. Jammer genoeg gebeurde dat te laat om de tentoonstelling nog uit te breiden met deze nieuwe vondsten. Eén zeer fraai exemplaar van een bedrijfskaartboek sprong daaronder in het oog. Vanwege de afwijkende titel, de ouderdom en de fraaie kaarten. Het gaat om een kaartboek met de titel "Eigen-baninge van Kornelis Nicolaass van Stee" en het betreft niet alleen de boerderij West-Roover in de Nieuwe Kraaijertpolder onder Lewedorp, maar ook enkele weien onder Nisse en Sinoutskerke. Het stamt uit 1774, en is daarmee het tot nu toe op één na oudste boek uit de serie. De tekenaar van dit bijzonder fraaie boek is landmeter Willem de Puijdt. Detail uit het kaartboek Eigen-baninge van Kornelis Nicolaass van Stee'. Een actueel bericht in het jaar waarin -60 jaar na dato de bevrijding van Zeeland wordt herdacht. Meer dan vijf miljoen luchtfoto's die de RAF, de Royal Air Force, tijdens de Tweede Wereldoorlog, ook van Nederland en ook van Zeeland, maakte, zijn sinds kort te raadplegen via internet op de website www.evidenceincamera.co.uk. De foto's werden gemaakt om strategische beslissingen te nemen, zoals het bombarderen van de Walcherse dijken, maar zijn inmiddels ook van onschatbare waarde gebleken voor archeologisch en historischlandschappelijk onderzoek. Verdwenen vliedbergen, vroegere verkaveling, sporen van grondbewerking zoals moernering: voor wie goed kijkt is het allemaal te ontdekken op deze foto's die vaak onder uitzonderlij ke omstandigheden werden genomen. Tot nu toe was het raad plegen van de foto's waarvan ook een deel wordt bewaard in Wageningen, een moei zame aangelegenheid. Maar dankzij Keele University, die de foto's sinds 1962 in permanente bruikleen ontving van het Britse leger, is daar nu verandering in gekomen. Wel moet de geïnteresseerde bezoeker van de website soms geduld oefenen: vooral kort na de presentatie was de site regelmatig overbelast. RAF-luchtfoto van Westkapelle in 1944 (collectie Kooiman, Amsterdam). Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 7