Heemkundig r GESCHIEDBEOEFENING Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten Werkgebied Doel Werkwijze Activiteiten en uitvoerende organen Verdere informatie Spreekuur consulent regionale geschiedbeoefening ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen vormt het werkgebied van de Oudheidkundige Kring (OHK) De Vier Ambachten. Dit gebied maakte tijdens de Middeleeuwen deel uit van het bestuurlijk gebied met de naam De Vier Ambachten. Het betrof de Ambachten van Assenede, Axel, Boekhout en Hulst. De grafelijke Keure waarin deze Ambachten hun juridische status kregen dateert uit 1242. Deze gebeurtenis is in 1992 op grootscheepse wijze, grensover schrijdend gevierd. Om de twee jaar wordt dit gebeuren herdacht door het vieren van een Keuredag, die afwisselend plaats vindt in het Nederlandse en Vlaamse deel van het vroegere Ambachten-territoir. Sinds 1 januari 2003 is Zeeuwsch-Vlaanderen gemeentelijk heringe deeld. Gezien vanuit de huidige drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten strekt het werk- en onderzoeksgebied van de kring zich uit over de huidige gemeenten Hulst en Terneuzen. Binnen datzelfde geografische gebied werkt overigens ook een aantal lokale heemkundige verenigingen. De OHK De Vier Ambachten, opgericht te Hulst in 1928, stelt zich ten doel de kennis van volkskunde, taalkunde en oudheidkunde, kortom van de geschiedenis en haar hulpweten schappen van de vroegere Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe te bevorderen en te verspreiden en zoveel mogelijk bij te dragen tot het bewaren en herstellen van de nog aanwezige cultuur- en natuurmonumenten. De kring is een vereniging met ruim 600 leden. Ze heeft om praktische redenen een zestal commissies en werk-groepen ingesteld. De algehele coördinatie en administratie van de vereniging lopen via het dagelijks bestuur van de kring. Dit is gevormd uit de leden van het algemeen bestuur. De voorzitter van elke commissie of werkgroep heeft zitting in het kringbestuur, zodat dit bestuur wordt gevormd door 6 commissievoorzitters, 3 leden van het dagelijks bestuur en enkele algemene bestuursleden. De kring houdt zich bezig met het in richten en exploiteren van het streekmuseum De Vier Ambachten, met het beleggen van bijeenkomsten verspreid over het werk gebied, waar voordrachten worden gehouden door eigen leden of door deskundigen van elders over de geschiedenis van onze streek. Ook houdt ze zich bezig met het uitgeven van een jaarboek, het uitwisselen van publicaties met gelijkgerichte verenigingen en instellingen in binnen- en buitenland, het organiseren van excursies, het t -wrw-r— JïïJUh inrichten en openstellen van een «Heli bibliotheek en nog zo het een en ander. De Museumcommissie verzorgt de instand houding en exploitatie van het Streekmuseum De Vier Ambachten. Het museum is gevestigd in het monumentale voormalige refugium van de Abdij Ten Duinen in Hulst. Het pand dateert uit de zestiende eeuw. In het museum is een permanente tentoonstelling ingericht van streekgebonden voorwerpen, zoals klederdrach ten uit het Land van Hulst en Axel, oude kaar ten en bodem-vondsten, een oude school, een koek- en suikerbakkerij, een vestingkamer, een maquette van de stad, een goed ingerichte bak kerij, een klompenmakerij en een travaille. Naast de permanente tentoonstelling worden er ook regelmatig wisseltentoonstellingen georgani seerd. Momenteel wordt er een grote expositie voor-bereid waarin in beginsel het hele oeuvre van de regionale negentiende-eeuwse kunst schilder Jan Haak zal worden geëxposeerd. Het museum is geopend van voor- tot najaar. Openingstijden zijn binnenkort weer te vinden op de website van deze kring. De belangrijkste activiteit van de Monumenten commissie is het bevorderen van het behoud en de restauratie van de vele monumenten in Hulst en alle andere kernen in het werkgebied. Momenteel vraagt de kring nadrukkelijk aandacht voor het behoud van het historisch stadsgezicht van Hulst, dat zich bevindt in het spanningsveld van Hulst als kwetsbare monu- mentenstad en als object van stadsvernieuwing. De Redactiecommissie geeft tweemaal per jaar een Bulletin uit. Daarnaast verzorgt de redactie eenmaal in de twee jaar een Jaarboek en eventuele andere publicaties. Ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de kring wordt in 2004 een Jubileumboek uitgegeven over het werk van de negentiende- eeuwse Zeeuws-Vlaamse kunstschilder Jan Haak en de geschiedenis van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in zijn tijd. De Reiscommissie organiseert jaarlijks een cultuurhistorische dagreis en een of meerdere keren per jaar een middagexcursie naar een cultuurhistorisch of archeologisch interessante site. De Werkgroep Archeologie draagt niet de naam commissie omdat ze niet uit een volledig bestuur bestaat. De werkgroep archeologie zoekt, documenteert en beschrijft de sporen van de geschiedenis in onze streek, voorzover die niet blijken uit bewaard gebleven geschriften. De kring beschikt over een zeer uitgebreide bibliotheek van belangrijke oude boeken en tijdschriften betreffende het gebied van De Vier Ambachten. De kringbibliothecaris is belast met het beheer van de boekerij, archivalia, de collectie oude kaarten en dia's van oude landkaarten. Het oudste boek in het bezit van de kring is een Kroniek van Zeeland uit 1551. De kringsecretaris is naast het gewone secretariaatswerk nog belast met enkele specifieke taken: hij organiseert het winter- programma, te weten een viertal lezingen/ diapresentaties over historische en cultuur historische onderwerpen die de ene keer meer populair en de andere keer meer populair- wetenschappelijk van aard zijn. Hij verzorgt de verslaggeving over de bestuursactiviteiten aan de leden, en is betrokken bij grens overschrijdende contacten in het kader van Keuredagvieringen en andere activiteiten. Ieder die geïnteresseerd is in het werk van de kring kan informatie inwinnen bij de kringsecretaris de heer mr. H.M. de Jonge, Nieuwstraat 22, 4576 AL Koewacht, telefoonnummer 0114-362150 of e-mailen naar: hmdejonge@zeelandnet.nl. Alle belangrijke informatie, inclusief de mogelijkheid u als lid aan te melden, is ook te vinden op onze website www.devierambachten. com. De consulent regionale geschiedbeoefe ning houdt elke woensdagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur spreekuur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studiezaal, waar u desgewenst en zonder voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezig heid, dan is een telefoontje vooraf raadzaam: 0118-678800 (Zeeuws Archief) of 0118 670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg (telefoon 0118-670870). Zeeuws Erfgoed 9

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 9