Heemkundig r (Qndje Historische Vereniging Arnemuiden GESCHIEDBEOEFENING ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN ARNHKLANKKN kwunulbLul wti gTjM MfeWNtitfev Vrr.'ÉifiT» Ontstaansgeschiedenis Op verzoek van de toenmalige burgemeester van Arnemuiden, drs. H. Visser, kwamen begin 1991 een aantal mensen ten stadhuize bijeen om de mogelijkheden te bekijken de historie van Arnemuiden toegankelijk en inzichtelijk te maken. Dit resulteerde in een werkgroep van vier personen die doelstellingen formuleerde en een inventarisatie voorbereidde van de oude voorwerpen van de gemeente. Tevens werd er gewerkt aan het herin richten van de oude raadzaal en het realiseren van een vitrine voor de waardevolle voorwerpen. In 1993 werd de bestaande werkgroep uitgebreid met nog eens vier personen en in 1994 met nog één, zodat het historisch onderzoek in breder verband uitgevoerd kon worden; te denken viel aan de geschiedenis van de zoutwinning en de huizen en bewoningsgeschiedenis. Om een solidere basis te krijgen voor dit alles werden er in 1995 ideeën geopperd om te komen tot de oprichting van een historische vereniging. In het najaar van 1995 werden er concept-statuten opgesteld. Besloten werd om negen bestuursleden (tot dusver werkgroepleden) te benoemen en een oproep te doen aan de inwoners van Arnemuiden en oud-Arnemuidenaars die elders woon achtig zijn, om lid te worden van de op te richten Historische Vereniging Arnemuiden. Op 22 januari 1996 werd tot de oprichting hiervan overgegaan. Momenteel bestaat het bestuur uit negen leden en het ledental van de vereniging loopt in de richting van de 700. Een mooi resultaat in acht jaar tijd! Doel De vereniging stelt zich ten doel het verzamelen van kennis over en het bestuderen van de geschiedenis van Arnemuiden en Kleverskerke, alsmede het bevorderen van de verspreiding van deze kennis en zoveel mogelijk bij te dragen tot het bewaren en herstellen van de nog aanwezige cultuur- en natuurmonumenten. Tijdschrift De Historische Vereniging Arnemuiden geeft ook vier keer per jaar een tijdschrift uit, Arneklanken geheten. De redactie daarvan bestaat uit vier bestuursleden en één niet-bestuurslid. Het eerste nummer verscheen in april 1996, aanvankelijk in gekopieerde vorm, maar vanaf 1999 gedrukt. Tot nu toe (april 2004) zijn er 31 afleveringen verschenen die op een positieve ontvangst mochten rekenen. In dit blad verschijnen kerkhistorische, sociaal- economische, genealogische en allerlei andere historische artikelen over de rijke geschiedenis van Arnemuiden. Ook zijn er twee speciale fotokaternen verschenen met oude foto's van Arnemuidse middenstanders uit het (recente) verleden. Werkgroepen In 2000 werd besloten tot het instellen van vier werk groepen: Conservering cultuurbezit (verzamelen/ inventariseren/digitaliseren van oude foto's, prentbrief- kaarten, films, plattegronden en aanzichten van Arnemuiden, gegevens over de Arnemuidse klederdracht, nabootsing van de vroegere situatie o.a. in maquettevorm en bewustwording kweken bij de bevolking m.b.t. het behoud van historisch erfgoed), Bronnenonderzoek (de bestudering van archiefstukken, genealogische gege vens, beschrijvingen van (facetten van) de geschiedenis, gegevens over de huizen, straten en veldnamen en andere achtergrondgegevens), Public Relations (ledenwerving, organisatie thema- en ledenvergaderingen, publiciteit over activiteiten van de vereniging, organiseren van tentoonstellingen en rondleidingen, beheer kartotheek c.q. computerbestanden en het beheren van de website) en Redactie Arneklanken (zorg voor het kwartaalblad, het uitbrengen van publicaties en de verzorging van artikelen), dit om de vele werkzaamheden adequater te verdelen. Deze werkgroepen brengen op de vier maal per jaar te houden bestuursvergaderingen verslag uit van hun bevindingen en dit kan weer resulteren in artikelen in Arneklanken. Bij eenkomsten De Historische Vereniging Arnemuiden belegt jaarlijks twee bijeenkomsten (voorjaar: ledenvergadering; najaar: thema-avond) waar voordrachten worden gehouden door eigen leden of door deskundigen van elders over onderwerpen die in nauw verband staan met de geschiedenis van de regio. Website Sinds 2001 is de Historische Vereniging Arnemuiden ook digitaal actief. De website (www.arnehistorie.com) geeft inhoudelijk veel informatie over de Arnemuidse geschiedenis. Drie onderdelen vormen de basis van de site: a) historisch beeldmateriaal (voor een deel oude gra vures en kaarten uit de 16e en 17e eeuw, nadruk ligt op afbeeldingen van oude ansichtkaarten uit de periode 1900-1940, deze zijn per straat of onderwerp gerangschikt); b) een selectie van artikelen uit Arneklanken (met accent op een representatieve selectie van artikelen die in vroeger jaren (1966-1999) zijn gepubliceerd); c) oude documenten/bronnen (hierbij gaat het om een heel scala aan onderwerpen: schepenakten, resoluties van het bestuur van Arnemuiden uit de laatste decennia van de 16e eeuw, documenten over de gilden, gegevens over de zoutnering, kohieren van de 100e penning, lidmaten- lijsten, etc.). Ieder die geïnteresseerd is in het werk van de Historische Vereniging Arnemuiden kan informatie inwinnen bij de secretaris, de heer C. de Ridder, Koningin Julianalaan 10, 4341 EV Arnemuiden, telefoonnummer 0118-603351 of e-mailen naar info@arnehistorie.com. Alle belangrijke informatie, inclusief de mogelijkheid u als lid aan te melden, is ook te vinden op de website www.arnehistorie.com. Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 12