Aanstormend talent MONUMENTENWACHT r ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. de leien onderworpen aan een fysisch, chemisch en petrografisch onderzoek. Door deze onderzoeken worden breuksterkte, samenstelling en wateropname bepaald en kan de verwachte levensduur van de lei worden berekend. De leien uit de categorie 'slecht' gaan minder dan 50 jaar mee en de leien uit de categorie 'goed' zullen langer dan 80 jaar dienst kunnen doen als dakbedekking. Een duur zaam leien dak begint eigenlijk al in de leisteengroeve: daar moet het materiaal zorgvuldig worden verwerkt. Er moet een juiste selectie gemaakt worden om te komen tot een goed eindproduct. De grilligheid van de natuur moet in de groeve al worden herkend. Een leisteengroeve produceert dan ook meer afval dan dakleien. Behoedzaam transport en overslag staan garant voor een goede kwaliteit. De keuzemogelijkheid aan leien is zeker MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN de laatste tijd groot. Leien uit Spanje, Duitsland, Frankrijk, Portugal, Noorwegen en Vietnam zijn ruim voorradig en worden dan ook veelvuldig toegepast. Bij elke keuze zal duurzaamheid centraal moeten staan. Natuurlijk mogen bouwhistorische aspecten en kleur hierbij niet over het hoofd worden gezien. Vervolgens moeten de leien vakkundig op het dak worden aangebracht. Een goed leien dak is dan ook het resultaat van de samenwerking tussen groeve, importeur, onderzoeksinstituten en leidekker. Door een jaarlijkse inspectie van de Monumentenwacht en tijdige reparatie van gescheurde of uitgezakte leien zal een dak dat gedekt is met leien een blijvende (waterdichte) bijdrage leveren aan het instandhouden van onze monumenten. Zeeuws Erfgoed bijeengebracht. Ik heb horen zeggen dat het voor een deel van de plaatselijke bevolking een mooie gelegenheid was om wat zwart(-smokkel-)geld voor een goed doel te bestemmen (witten). Vanuit de toren kunnen we ons een beeld vormen van de daken; ik tel 47 dakvlakken. De centrale koepel is de grootste daarvan en helemaal gedekt met gesmoorde leipannen. De gietijzeren hemelwaterafvoeren die daaronder door de constructie lopen, geven problemen. Dat was te verwachten, na vijftig jaar. Bovenin zijn netjes alle gaten die door kauwen of duiven gebruikt kunnen worden om te nestelen, afgedekt met geplastificeerd gaas. Op een na, want hierin huist de kerkuil. De Monumentenwacht Zeeland inspecteert nu in Zeeland ongeveer 900 objecten, terwijl er toch zeker 3500 rijksmonumenten zijn die beslist in aanmerking komen voor een abonnement. Voor elk oud pand is een regelma tige inspectie aan te bevelen. Je zou onze Zeeuwse monumenten de hoogste divisie kunnen noemen. Sommige talenten hebben helaas geen ambitie om daarbij te horen. Andere zouden weer graag willen, maar hebben het (nog) net niet. Deze kerk vind ik een aanstormend talent, en ik ben benieuwd of ze over enkele eeuwen tot de gevestigde orde zal horen. Vandaag mogen we een eerste inspectie uitvoeren. Het gaat om de Parochiekerk van Onze-Lieve-Vrouw-ten- Hemelopening in Philippine. Het is een grote ingewikkel de constructie, die helemaal in baksteen uitgevoerd is. Het geheel doet een beetje Romaans aan. Bij zo'n eerste inspectie is het toch altijd spannend wat je aan zult treffen, en dat geldt zeker voor mij, want ik ben nog niet zo lang in functie. We worden opgewacht door Willy, de onderhoudsman van de kerk. Samen doen we een ronde door de kerk en de toren. Zoals gebruikelijk vragen we naar de bijzonder heden omtrent het onderhoud. Elke druppende afvoer of gebroken pan meldt hij ons. Hij weet ook aardig gedetailleerd te vertellen over uitgevoerde reparaties. Wanneer we elkaar wijzen op bouwkundige details, merk je aan zijn reacties dat dit gebouw hem na aan het hart ligt. Het gaat dan ook om een prachtige koepel, een bolgewelf van enorme doorsnede, dat rust op een betonnen ring, die op zijn beurt weer rust op een achtkantige onderbouw met grote boogopeningen. Soms zou je willen dat je het bouwproces van een oude kerk kon meemaken; even terug in de tijd. Deze kerk is pas vijftig jaar geleden gebouwd, en als Willy vertelt, is het bijna alsof ik er zelf bij ben. Twee metselaars kwamen uit Oostburg en een uit IJzendijke. De oude P.Bogtmans heeft in z'n eentje de grote koepel gebouwd zonder enige ondersteunende constructie. Hij gebruikte alleen acht latten om in de richting te blijven. In het eerste laagje verwerkte hij ongeveer driehonderd stenen, handvormstenen uit de (plaatselijke) Aardenburgse steenfabriek. Het is iets om trots op te zijn, want het is mooi strak metselwerk geworden. Wat verder nog bijzonder is aan deze kerk, is dat hij nog helemaal in oorspronkelijke staat is; opgebouwd in één bouwstijl. Dat is toch ook te danken aan de jonge leeftijd en de omstandigheden waaronder het bouwproces kon starten. Tijdens de laatste dagen van de bezetting haalden de Duitsers de toren van de oude kerk neer. Uit rancune, of uit militaire overwegingen? De regering betaalde een goede schaderegeling (75%). Het begin kapitaal werd via cadeautjes, collectes, een Vlaamse kermis en een flinke duit in het zakje door Mgr. Hopmans

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 14