Museum r )ndje MUSEA ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Mies Elout-Drabbe, ca. 1935 (foto: Marie Tak van- Poortvliet Museum) Mies Elout-Drabbe (1875-1956), Portret van Piet Mondriaan, 1915, houtskool met zwart krijt, collectie Gemeentemuseum Den Haag rond] Mies Elout-Drabbe (1875-1956), Lente op het land, z.j. (ca. 1903-1908) Olieverf op doek, collectie Gemeentemuseum Den Haag In het Museumrondje deze keer aandacht voor het tienjarig jubileum van het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, met een terugblik en een voorbeschouwing van de zomertentoonstelling. Tien jaar Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg Het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg werd geopend in het Mondriaanjaar 1994. Het is gevestigd in een reconstructie van het tentoonstellingsgebouwtje dat in het begin van de vorige eeuw het middelpunt van kunstenaarsactiviteiten was. Rond Jan Toorop (1858-1928) die tussen 1903 en 1922 vrijwel jaarlijks enige tijd in Domburg doorbracht en Mies Elout-Drabbe (1875-1956) die er woonde, hadden zich enkele kleine en een grotere cirkel van kunstenaars en kunstvrienden gevormd. Toorop en Elout-Drabbe organiseerden met steun van collega's als Ferdinand Hart Nibbrig (1866-1915), Jan Heyse (1882-1954) en Jacoba van Heemskerck (1876-1923) tussen 1911 en 1921 de tentoonstellingen die Domburg een naam in de nationale, en dankzij Piet Mondriaan (1872-1944) ook in de internationale kunstwereld zouden geven. De tentoonstellingen waren oorspronkelijk bedoeld voor kunstenaars die op Walcheren woonden of werkten, maar werden vanaf 1916 breder van opzet. Verschillende rich tingen waren er vertegenwoordigd, naturalisme naast impressionisme, neo-impressionisme, luminisme, kubisme en expressionisme. Kwaliteit was niet de verbindende factor, veeleer lag die in onderlinge vriend schappen, liefde voor het Walcherse land en plezier in het werk. Van belang was het Nederlandse luminisme, dat zijn basis op Walcheren had, door Toorop werd uitgedragen en Mondriaan in 1908 naar Domburg lokte. De kleuren en vormen die hij op Walcheren zag, heeft Mondriaan op een heel eigen wijze verwerkt, hen aanvankelijk steeds feller makend en vervolgens komend tot een vergeestelijking en abstrahering ervan. In Domburg begon hij aan een ontwikkeling die uiteindelijk zou leiden tot de Nieuwe Beelding. Hij deed twee keer mee aan de Domburgse Tentoonstellingen, maar verbleef veel vaker in de badplaats. Voor- en najaarstentoonstellingen Het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg heeft de afgelopen tien jaar in voor- en najaarstentoonstellingen zowel aandacht besteed aan de Domburgse kunstenaars kolonie van begin twintigste eeuw als aan hedendaagse Zeeuwse of in Zeeland werkende kunstenaars. Dat daar belangstelling voor bestaat, is duidelijk. De tentoonstellingen zijn vrijwel steeds een groot succes. Het museum wordt gerund door vrijwilligers, werkt zonder structurele subsidie en kan gelukkig toch het hoofd boven water houden. Het gaat zelfs zo goed, dat men overweegt het oorspronkelijke bouwplan van architect Cees Dam, dat naast het Tooropgebouwtje in een Mondriaanvleugel voorziet, uit te voeren. MOEN! Tussen Toorop en Mondriaan Na onder meer Geert von Brucken Fock, Jan Heyse, Ferdinand Hart Nibbrig, de schildersfamilies Schütz en Vaarzon Morel en de Nederlands-Hongaarse kunstenaarsfamilie Góth is het nu de beurt aan Mies Elout-Drabbe. Het museum viert zijn tienjarig bestaan met een jubileumtentoonstelling (20 juni t/m 7 november 2004) over haar leven en werk. De collectie Elout-Drabbe vormt de kern van de tentoonstelling Moen! Tussen Toorop en Mondriaan. De kunstenares Mies Elout-Drabbe (1875 1956), die wordt aangevuld met een aantal zeer bijzonde re bruiklenen. Er zijn onder meer werken en/of brieven te zien van vrienden als Jan Toorop, Piet Mondriaan, Maurice Góth en Paul Schultze. Mies Elout wordt vaak genoemd als leerlinge van Toorop, maar in haar oeuvre is ook Mondriaans invloed te onderkennen. Buiten haar gepointilleerde werk, is een neiging tot abstractie en art-deco waar te nemen, met duidelijk symbolistische trekken. Mies Elout heeft veel portretten gemaakt, wat onder meer prachtige impressies van bekende tijdgenoten opleverde. Haar werk is subtiel, sfeervol en veelzijdig. De tentoonstelling is samengesteld door Francisca van Vloten. Zij heeft jarenlang onderzoek gedaan naar de kunstenaarskolonie Domburg en het leven en werk van Mies Elout-Drabbe. Tegelijkertijd met de tentoonstelling verschijnt van haar het gelijknamige boek bij Uitgeverij Den BoeriDe Ruiter te Vlissingen. Tento o nstelling MOEN! Tussen Toorop en Mondriaan De kunstenares Mies Elout-Drabbe, 1875-1956 20 juni t/m 7 november 2004 Bezoekadres Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg Ooststraat 10a, Domburg Telefoon 0118 - 58 46 18 Internet www. marietakvanpoortvliet museumdomburg.nl Openingstijden april tot november dinsdag t/m zondag 13.00 - 17.00 uur Toegangsprijzen volwassenen 2,25 Museumkaart, Pas65+, CJP en groepen 1,80 Kinderen t/m 12 jaar gratis In het museum zijn een winkel en een koffie- en theeschenkerij aanwezig. Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 18