MUSIP: het Zeeuwse museale erfgoed in zicht Een nieuw Zeeuws Meisje MUSEA S Nog een museum viert deze maanden een tienjarig jubileum: het Zijdemuseum in Meliskerke. Het jubileum wordt gevierd met een opmerkelijke samen werking tussen het Zijdemuseum, Amfi (Amsterdam Fashion Institute) en het Bureau voor Toerisme Zeeland. Samen ontwikkelden zij een nieuw Zeeuws Meisje, uitgaande van de oude Zeeuwse streekdracht en de modeontwikkelingen sinds 1900. Studenten van het Amfi zijn een trimester lang bezig geweest met het bestuderen van de Zeeuwse streekdracht, de traditionele technieken, de symboliek achter de streekdracht (hierbij op een fantastische manier geholpen door 'Ons Boeregoed') en het ontwerpen en vervaardigen van een nieuw hedendaags Zeeuws Meisje. Het project sluit aan bij de toenemende belangstelling vanuit de mode wereld voor streekdrachten als inspiratiebron voor nieuwe modelijnen. De nieuwe Zeeuwse Meisjes in hippe kleding zijn op 19 juni gepresenteerd aan een jury met modedeskundigen, onder voorzitterschap van de Zeeuwse gedeputeerde voor Cultuur, drs. H. van Waveren. Deze jury heeft beoordeeld wie de Fashion by the Sea-Award 2004' in de wacht mocht slepen. Bij het verschijnen van deze Zeeuws Erfgoed kunt u de resultaten zien in het Zijdemuseum. Daar zijn de tien als best beoordeelde Zeeuwse Meisjes tentoongesteld. U kunt dan ook in de presentaties zien hoe deze tien studenten tot de styling van hun Zeeuws Meisje 2004 gekomen zijn. Tentoo nstelli ng Bezoekadres Telefoon Internet Openingstijden Toegangsprijs Fashion by the Sea in the Summer 'Zeeuws Meisje 2004' 22 juni t/m 28 juli 2004 Zijdemuseum Dorpsstraat 3, Meliskerke 0118 - 59 33 05 www.zijdemuseum.nl maandag 13 - 17 uur; dinsdag t/m zaterdag 10 - 17 uur volwassenen 4,25 Kinderen t/m 15 jaar Museumkaart gratis 3,50 In het museum zijn een Silkshop en Grand-Café 'La Soie' aanwezig. ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S EASTREEKTALEN Ontsluiting museumschatten Nederland is een land van verzamelaars en musea. Talloze schatten op het gebied van kunst, cultureel erfgoed en natuur liggen in de schatkamers van onze musea en collectievormende instellingen opgeborgen. Slechts een fractie is te zien in vaste presentaties, een iets groter deel in tijdelijke tentoonstellingen en een aanzienlijk deel wordt bewaard voor toekomstig gebruik en onderzoek. Veel van onze cultuurschatten zijn ontsloten in registratie systemen op instellingsniveau. Wie echter wil weten welke collecties zich waar bevinden en wat de staat van deze collecties is, zal eerst langs alle instellingen moeten reizen om dit uit te zoeken. Dat is onbegonnen werk. Om hierin verbetering aan te brengen is landelijk het Museum Inventarisatie Project (MUSIP) ontwikkeld. Hiermee wordt een overzicht gecreëerd van alle deelcollecties die de musea in beheer hebben. Het project wordt fasegewijs, per provincie uitgevoerd. De provincie Zeeland heeft de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland gevraagd om het project MUSIP Zeeland uit te voeren. Het project start in september 2004 onder leiding van de provinciaal museumconsulent. MUSIP heeft overigens raakvlakken met alle museale taakvelden waarop de SCEZ actief is: behoud en beheer, publiekstaken, registratie en documentatie, bedrijfsvoering en onderzoek. Waar vind ik. De Zeeuwse musea hebben onderling slechts beperkte kennis van elkaars collectie. Die kennis is er ook niet bij het publiek. Bekend is wel dat thema's als 'Vroegste bewoning', 'Landbouw', 'Visserij', 'VOC', 'Watersnood', 'Streekdrachten', e.d. in de collecties van diverse Zeeuwse musea vertegenwoordigd zijn. Maar antwoord vinden op vragen als Waar in Zeeland bevinden zich welke collecties Collectie schilderijen in depot Zeeuws Museum archeologica?"Waar vind ik collecties die te maken hebben met het slavernijverleden Wa kan ik collecties van industriële vormgeving bezoeken?" of museum heeft een collectie met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog? wordt al gecompliceerder, laat staan bij nog specifiekere deelcollecties. MUSIP Zeeland richt zich hierbij in eerste instantie op de musea zelf. Daarnaast is het project van belang voor bestuurders en beleidsmedewerkers van de provincie Zeeland en Zeeuwse gemeenten, voor musea en andere erfgoedorganisaties in den lande, voor onder zoekers op het gebied van Zeeuwse kunst en cultuur en/of diegenen die presentaties maken op dit gebied en voor tal van museumbezoekers (schoolgroepen, toeristen, vaste bezoekers, e.d.). Erfgoed on-line Het uiteindelijke doel van MUSIP landelijk is dus een overzicht te krijgen welke deelcollecties zich waar in Nederland bevinden. Voorwaarde hiervoor is dat een goede uitwisseling van alle provinciale gegevens tot stand kan worden gebracht en dat deze publieksvriendelijk kunnen worden gepresenteerd via een landelijke website Collectie blikken in depot Zeeuws Museum Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 19