Enkele rapportages vanuit het Behoud en Beheer van Cultureel Erfgoed BEHOUD EN BEHEER Wim Phaff Zeeuws Erfgoed 23 Als consulent Behoud en Beheer van de SCEZ kom je op zeer uiteenlopende locaties als musea, monumenten en kerken, soms omdat men een verzoek om advisering of assistentie heeft gedaan, dan weer uit eigener beweging. De gepresenteerde problemen zijn uitermate divers. Van insectenoverlast, tot droogte problemen, zoutkristallisering in muren, vleermuizen in een spouwmuur, wespen op zolder, graafbijen in een tuin, schimmel in een collectiekast, naar vragen over registratie en nummering van museumobjecten, etc. Zo is onze stichting momenteel bezig met de begeleiding van een aantal musea naar toetreding tot het Nederlands Museumregister, een soort 'keurmerk' voor musea. In de vorige Zeeuws Erfgoed werd hierover reeds bericht. Hiervoor dient het museum onder meer te kunnen aantonen dat de collectieregistratie op orde. Omdat we momenteel leven in een tijdperk waarin gebruik wordt gemaakt van computers en internet, ligt het voor de hand dat het opslaan van collectiegegevens tegenwoordig in hoofdzaak digitaal gebeurt. Er zijn voor die collectieregis tratie enkele softwarepakketten op de markt, maar die zijn toch primair voor middelgrote tot zeer grote collecties gemaakt en derhalve duur. Zeeland kent een groot aantal kleinere collectiebeherende instellingen. Via het Landelijk Contact van Museumconsulenten ontdekten wij een relatief eenvoudig registratie programma, 'Pandora', ontwikkeld door Bilan uit Tilburg. Dit bureau, onderdeel van Fontys Hogescholen, werkt interdisciplinair in onderzoek, advies en project begeleiding op het terrein van archeologie, cultuurhistorie, ecologie en geo-informatie. Pandora leek het antwoord op veel vragen zodat de eerste contacten werden aangeknoopt, een aantal pakketten werd afgenomen en als pilotproject vanuit de SCEZ beschikbaar gesteld aan enkele musea op Schouwen-Duiveland. In dat stadium bood de heer Gerrit van Riet zich als vrijwilliger op Schouwen-Duiveland aan bij het Platform Musea Schouwen-Duiveland. Door zijn inzet werken de musea, verenigd in het platform, nu met grote voort varendheid aan hun collectieregistratie, waarbij men uiteraard soms tegen problemen oploopt. Soms zijn deze via een telefonische 'helpdesk' oplosbaar, soms ook moet Gerrit daarvoor naar één van de musea om het probleem 'hands on' te tackelen. Inmiddels is uit het initiatief een gebruikersgroep ontstaan (in afstemming met de Werkgroep Collectieregistratie van de Vereniging van Zeeuwse Musea), met mensen die de gerezen problemen opvangen, indien mogelijk oplossen en anders doorsluizen naar Bilan. Wij streven er naar om voor het einde van 2004 duidelijkheid te hebben een verbeterde versie van Pandora te ontwikkelen, welke dan in de hele provincie door collectiebeheerders kan worden toegepast. We houden u via Zeeuws Erfgoed op de hoogte! Nog een effect van het Museumregister Wij komen in musea nog regelmatig aftimmeringen van spaanplaat tegen, niet verwonderlijk, omdat dat materiaal goedkoop is, compact/hard dus (mits droog gehouden) heel duurzaam en vrijwel ongevoelig voor houtetende insecten. Waaraan dankt dit materiaal deze positieve eigenschappen eigenlijk? In de vervaardiging van spaanplaat (houtrestanten met een bindmiddel tot platen geperst) werd zeker vroeger veelvuldig gebruik gemaakt van het fungicide 'formaldehyde' ter voorkoming van schimmel vorming bij eventueel vochtig worden van het plaat materiaal. Spaanplaat heeft echter de hinderlijke eigenschap in ongeschilderde of ongeplastificeerde toestand formalinedamp uit te wasemen, bij wisselingen in de luchtvochtigheid. Inmiddels zijn we er achter dat formaline (of formaldehyde) allergische reacties kan oproepen bij mensen met luchtwegproblemen. Bij langdurige blootstelling aan de damp krijgen de meeste mensen last van de slijmvliezen, hoofdpijn en misselijkheid. Maar ook voor de museale voorwerpen is de formalinedamp niet goed. Afsluiten van het oppervlak door middel van schilderen van de spaanplaat is dan een oplossing. En heeft u nog de keuze omdat de verbouwing renovatie nog moet plaatsvinden, dan is het beter om alternatief plaatmateriaal te gebruiken voor het aftimmeren, bijvoorbeeld gipsplaat. In geval van vitrineplanken betreft, kan de spaanplaat door berkentriplex worden vervangen. In de aanhef had ik het al even over insecten en de overlast die ze kunnen veroorzaken. Denkt u er aan dat de opvreters van ons culturele erfgoed juist in voorjaar en zomer het actiefst zijn? Heeft u nog plakvallen in voorraad? Zo niet, wij hebben er nog. Even bellen en we sturen ze u tegen kostprijs toe: (0118) 670 886. De vallen kosten (exclusief BTW en verzendkosten) 0,25 per stuk.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 23