In gesprek met mevrouw A.C. de Bruijn, burgemeester van Veere 2 1. Wat is uw formele betrokkenheid bij Belvedere? Ik ben lid van de landelijke Regiegroep Belvedere. Deze regiegroep is ingesteld om oplossingen aan te dragen voor de spanningsvelden tussen de verschillende beleidsvelden van waaruit Belvedere is geëntameerd. De regiegroep is dus ook een belangrijke denktank voor hoe om te gaan met tegengestelde belangen. De andere leden van de regiegroep zijn: Mevrouw A.H.Brouwer-Korf, Burgemeester van de gemeente Utrecht, voorzitter De heer E.H.T.M. Nijpels, Commissaris van de Koningin in Friesland De heer Th.H.P. Peters, Gedeputeerde van de provincie Gelderland De heer H.L. Tiesinga, Dijkgraaf Waterschap Zuiderzeeland De heer T. v.d. Torren, voormalig Wethouder van Waddinxveen 2. Wat is het belang van Belvedere voor Zeeland? Zeeland staat voor een belangrijke ruimtelijke keuze. Tegelijkertijd staat het economisch tij in Nederland momenteel op eb. In dergelijke omstandigheden voeren pragmatische oplossingen al snel de boventoon. Terwijl kwalitatieve invullingen door gebrek aan geld naar de achtergrond worden gedrongen. Bij eb vaar je over het algemeen niet uit, en zeker niet met grote ambities. Toch vragen wij als regiegroep Belvedere om oog te blijven houden voor de kwaliteit van de ruimte, en in het bijzonder voor de historisch gegroeide verscheidenheid in ons stedelijke en in ons groene landschap. 3. Is de Belvederefilosofie behoud door ontwikkeling" wel in alle gevallen toe te passen? Zul je in sommige situaties niet gewoon ergens "een hek om heen moeten zetten bijvoorbeeld om de Zak van Zuid-Beveland, of om het stadje Veere? Juist bij nieuwe ontwikkelingen moeten we zoeken naar de versterking van die kwaliteiten. Bij nieuwe projecten moet aansluiting gezocht worden bij de eigenheid van het betreffende gebied. Of het nu gaat om woningbouw, stedelijke vernieuwing, natuurontwikkeling of plattelands vernieuwing. 4. Als Walcheren als "tuin van Zeeland" of andere delen van Zeeland worden aangewezen als nationaal landschap, zijn er dan nog wel mogelijkheden om überhaupt deze gebieden te ontwikkelen? Door recht te doen aan de herkenbaarheid van de ontwikkelingsgeschiedenis van Zeeland en aan de toenemende behoefte van de bevolking (van inwoners en bezoekers!) aan regionale identiteit. Identiteit op deze wijze ingevuld biedt volop ontwikkelingskansen die ook economisch interessant zijn. Cultuurhistorie blijkt in de praktijk een goede ingang te zijn om ruimtelijke kwaliteit te concretiseren. Mensen weten vaak niet of nieuwe ontwikkelingen mooi of goed zullen uitpakken, maar ze weten altijd feilloos aan te geven of datgene wat er al in hun leefomgeving staat, mooi en goed is. In het bestaande liggen dus emoties en ervaringen, hun geschiedenis, een deel van hen zelf dus. Het is dus belangrijk om de planning en uitvoering van ruimtelijke vraagstukken te laten aansluiten bij die ervaring van mensen. Niet door het verleden te bevriezen of heilig te verklaren, maar door er respectvol mee om te gaan en te betrekken en benutten bij het zoeken naar goede oplossingen. 5. Zit de Belvederegedachte naar uw mening goed tussen de oren bij de beleidsmakers in Zeeland en geeft de Provincie voldoende invulling hieraan? In het beleid van onze Provincie is al veel aandacht voor de cultuurhistorie. Ook is er al de nodige ervaring opgedaan met de Belvedere manier van denken en werken. Van groot belang is dat deze visie voldoende vertaald wordt in het Provinciaal Omgevings Plan. Ook het organiseren van het symposium Culturele Planologie is een gelegenheid om culturele planologie op de politieke agenda te plaatsen. 6. Wat zou er gedaan moeten worden om het belang van Belvedere en culturele planologie meer onder de aandacht te brengen en te stimuleren? Om dit bewustwordingsproces te versnellen is door de Staatssecretaris de Regiegroep Belvedere geïnstalleerd. De Regiegroep heeft als taak om, gedurende de looptijd van het project Belvedere tot 2010, strategische uitvoeringsvoorstellen te formuleren voor de bewinds lieden van VROM, LNV, OC en W en Verkeer en Waterstaat en om onze visie te geven over voortgang van de implementatie van het Belvederegedachtengoed. Daartoe zal de Regiegroep onder andere van gedachten wisselen met vertegenwoordigers van maatschappelijke partijen, belangenorganisaties en het bedrijfsleven over thema's en opgaven voor de komende jaren. 7. Wat is uw visie op de zgn. Belvedereteams? In opdracht van het projectbureau Belvedere trekt in 2004 het landelijke project "De Karavaan" langs infrast ructurele knelpunten in Nederland en doet daarbij ver schillende gemeenten en provincies aan. De Karavaan bestaat uit een aantal concrete werkateliers, waarin de vraag staat hoe cultuurhistorische en landschappelijke criteria een rol kunnen spelen bij de aanleg en herinrichting van wegen. Zij zijn nu uitgenodigd om mee te denken bij de inpassing van de N57 in het Veerse landschap. Daarnaast hoop ik dat het Steunpunt, al dan niet in samenwerking met andere cultuur historische organisaties zoals Landschapsbeheer Zeeland, de Belvederegedachte verder zal weten te promoten.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 34