1] Valorisering Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen Redoute, Kapitale dam. Geschiedenis Behoud door ontwikkeling De visie Projectinformatie In het landschap van Zeeuws-Vlaanderen zijn veel wallen, forten, schansen en liniedijken te zien. Ze vormen de overblijfselen van de Tachtigjarige Oorlog. Deze oorlog, ook wel De Opstand genoemd, duurde van 1568 tot 1648. Er werd gevochten tussen de Spanjaarden en de Staatsen. De Staatsen waren de inwoners van het gebied dat we nu Nederland noemen. De huidige landsgrens is mede door De Opstand bepaald. Gedurende die tachtig jaren zijn door beide partijen veel militaire bouwwerken aangelegd. Deze historische verdedigingswerken bestaan uit de vestingplaatsen Sluis, Retranchement, Axel en Hulst en uit minder bekende vestingen, forten, schansen, inundatiesluizen en liniedijken. Wanneer we nu in het landschap kijken, zien we verschillende forten die aan elkaar verbonden zijn door liniedijken, maar vaak is zoiets alleen voor de kenner te ervaren. De provincie Zeeland wil zoveel mogelijk mensen bewust maken van dit bijzondere erfgoed dat vaak letterlijk in de achtertuin ligt. Naast het verzamelen van diverse gegevens uit archieven en boeken over het ontstaan van de linies, is het nuttig gebleken om een visie te laten opstellen op het raakvlak tussen cultuurhistorie en ruimtelijke ontwikke lingen in dit gebied. Voornamelijk om een antwoord te krijgen op de vraag, hoe we in de toekomst met de linies moeten omgaan. De linies zullen een nieuwe bestemming moeten krijgen. Deze waardeversterking wordt met een Vlaamse term 'valorisering' genoemd. Liniezone In Zeeuws-Vlaanderen is nooit sprake geweest van één linie die de grens bepaalde tussen de vijanden. Er ont stonden meerdere linies, dat is bijzonder. De verdedigingslinies die in de rest van Nederland zijn te vinden, bestaan bijna altijd uit één linie. Een linie bestaat uit een aantal aarden verdedigingswerken die verbonden worden door liniedijken. De Staats-Spaanse Linies zijn oost-west georiënteerd. Tussen de linies in lag een gebied dat vaak onder water gezet kon worden. Liniedijk Niet iedere dijk is een liniedijk. De liniedijken worden beter onderscheiden van de andere dijken. Door alle dijken die onderdeel vormen van de Staats-Spaanse Linies een eigen herkenbaar profiel te geven, vallen ze meer op. Op onderstaand plaatje is een voorstel te zien voor zon profiel. Selectief o n twikkelen Er wordt niet naar gestreefd om iedere dijk en ieder voormalig fort te herstellen. Dicht bij de vestingsteden zou de bezoeker meegenomen moeten worden op een zorgvuldig aangelegd pad met forten die opnieuw worden ingericht. Verder van de kernen af kunnen de linies een meer verborgen bestaan gaan leiden en door de in cultuurhistorie geïnteresseerde bezoeker ontdekt worden. Opnieuw zichtbaar maken Het opnieuw zichtbaar maken van de resten van de linies richt zich niet alleen op restauratie naar de oorspronkelijke toestand, maar ook naar de latere geschiedenis die in het landschap een rol heeft gespeeld. Een fort dat niet meer zichtbaar is, maar weer zichtbaar wordt gemaakt, kan bijvoorbeeld ingericht worden als bloemenweide, tuinkamer, boomweide of als land-art. Op dit moment ziet u in het gebied nog weinig aan herstel. De overblijfselen van de linies liggen er min of meer verscholen bij. Op termijn zullen diverse forten en schansen hersteld worden, vaak gecombineerd met andere infrastructuur- of natuurontwikkelingsprojecten. Maar dat is nog toekomst. Begin dit jaar is de provincie gestart met een uitwerking voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Er zal een ontwerp gemaakt worden voor de Linie van Communicatie tussen Hulst en Sas van Gent. In West-Zeeuws-Vlaanderen zal binnenkort gestart worden om natuurontwikkeling te koppelen aan herstel van de liniedijken. Ook op het gebied van voorlichting vinden er veel activiteiten plaats. De website www.staatsspaanselinies.nl gaat binnenkort on-line. Het rapport: Staats-Spaanse Linies, Valorisering van frontierland Zeeuws-Vlaanderen, is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, tel. 0118-631400. Daarnaast is in de boekhandel het boek 'Versterckt Zeeland' te verkrijgen; hierin staan verdedi gingswerken in het algemeen centraal. Initiatiefnemer: Provincie Zeeland Meer informatie: De heer Marcel van Wezel [tel: 0118 - 63 10 88, mcp.v.wezel@zeeland.nl] Overige betrokkenen: - Gemeente Sluis - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen - Dienst Landelijk Gebied - Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - Platform Verdedigingswerken Zeeland - Gebiedscommissie West Zeeuws-Vlaanderen - Landschapsarchitectenbureau H+N+S Oplevering: September 2003 Subsidiecategorie: Regionaal To tale projectkosten: 226.890 Bijdrage Belvedere: 170.168

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 36