3] Gebiedsvisie Gouwepolders Projectinformatie I V&jrtirome Dire*slit-j* t horntitfiK i/n/ fi^rlesaf. A /itVtt iL<<T.<hai Otnt'orfn're De studie heeft geleid tot een nieuw beleidsinstrumen tarium waarmee je gericht antwoord kunt geven op de vraag hoe om te gaan met de spanning tussen rode contouren en de verdichting in historische steden. Een van de prikkelende conclusies die uit dit rapport naar voren is gekomen, is dat historische waarden beter in stand blijven bij ruimtelijke dynamiek. Het bevriezen van historische omgevingen is niet goed want het maakt ze op termijn maatschappelijk irrelevant, terwijl het juist de meest interessante omgevingen zijn. De huidige politiek van enerzijds bevriezing, en anderzijds ontwikkeling leidt in veel gevallen tot 'verrommeling' en kan door een ontwerpgerichte aanpak voorkomen worden. Door het gebruiken van cultuurhistorie ontstaat een rijkere en gevarieerdere omgeving. Het in 2003 opgeleverde eindrapport komt met een aantal breed toepasbare oplossingen die ook in de andere historische steden in Zeeland goed toepasbaar zijn! De gebiedsvisie heeft als doel om de landschappelijke en cultuurhistorische identiteit als inspiratiebron te benutten voor ruimtelijke ontwikkeling en inrichting. De Belvedereaspecten dienen hierbij als basis voor de versterking van bestaande en realisatie van nieuwe ontwikkelingsrichtingen. Belangrijke aandachtsgebieden hierbij zijn: natuurbeheer, waterbeheer, wonen en economische activiteiten als agrarisch gebruik, recreatie en toerisme. Na afronding van het gunningtraject zal een projectbu reau vanaf juni 2004 verder vormgeven aan de gebiedsvi sie. Hierbij is de betrokkenheid en de inbreng van alle belanghebbenden van groot belang. Na oplevering van de gebiedsvisie wordt vanaf 2005 een koppeling gemaakt met het bestemmingsplan van dit gebied en worden de ontwikkelingsrichtingen verder uitgewerkt. historische omgevingen ruimtelijke dynamiek kan worden toegestaan, mits de historische waarden worden betrokken in de planvorming. De lessen die hieruit kunnen worden getrokken zijn ook toepasbaar voor de 'normale' historische omgevingen, waar de historische waarden minder nauw omschreven en bekend zijn, maar niet minder belangrijk. BRO-adviseurs heeft dit onderzoek uitgevoerd in drie kleine Belvederesteden in het zuiden van Nederland die te maken hebben met een geformaliseerde historische omgeving, met in de directe omgeving hiervan een (nog altijd) vrije, open ruimte. Voor de drie kernen zijn relevante, voorstelbare ruimtelijke problemen bedacht, waardoor het onderzoek op ontwerp (veranderings) gerichte wijze is uitgevoerd, bedoeld om een nieuw perspectief te schetsen van waaruit de huidige situatie opnieuw beoordeeld kan worden. Eind november 2003 heeft de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland besloten om een gebiedsvisie te formuleren, die richting geeft aan de verdere ontwikkeling van het 'middengebied Schouwen-Duiveland'. Dit Belvederegebied, binnen de trechter Brouwershaven- Sirjansland-Zierikzee-Ouwerkerk, bestaat uit een ingepolderd getijdengeulensysteem tussen de oude klei- polders van de voormalige eilanden. Deze combinatie van oudland en nieuwland is van grote cultuurhistorische en landschappelijke waarde. De landschappelijke waarden van het oudland zijn te vinden in het gebied van de oorspronkelijke eilanden Schouwen, Duiveland en Dreischor. Hoge kreekruggen, laaggelegen poelgronden en oude zeedijken vormen belangrijke landschappelijke kenmerken voor dit oudland. Op cultuurhistorisch vlak vormen de ringdorpen een typerende nederzettingsstructuur voor het oudland. Hiervan is Noordgouwe een mooi voorbeeld. De haven stadjes Brouwershaven en Zierikzee hebben nog veel van hun historie behouden uit de tijd dat zij gelegen waren aan de Gouwe, het water dat de eilanden van elkaar scheidde, en de Ee, die uitmondde in deze Gouwe. Kenmerkend voor het nieuwland zijn de restanten van de oude stroomgeulen, de Gouwe en het Dijkwater. Het typerende dijkenpatroon met een reeks kleine polders geeft inzicht in de inpolderinggeschiedenis. Karakteristieke plaatsen in dit nieuwland zijn Schuddebeurs en Zonnemaire. Initiatiefnemer: Gemeente Schouwen-Duiveland Meer informatie: De heer E.M. Caspers [tel: 0111 - 45 20 00] Overige betrokkenen: - Provincie Zeeland - Waterschap - ROB - Regiodirectie LNV, RWS, VROM - particuliere natuurbeheerders - Agrariërs - VVV/dagrecreatieve organisaties - Bewoners en gebruikers van het gebied Oplevering: Augustus 2004 Subsidiecategorie: Lokaal Totale projectkosten131.000 Bijdrage Belvedere: 38.586

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 38