M -i.- K'" Landfront Vlissingen: drakentanden bij Valkenisse, grondgebied gemeente Veere. V W3BJI1 Cees de Keijzer, wethouder voor o.a. volkshuisvesting openbare werken/stadsbeheer gemeente Vlissingen deze culturele laag gebruikt kan worden om richting te geven aan de ruimtelijke kwaliteit van de herontwikke ling. Voor het onderzoek worden o.a. verhalen verzameld d.m.v. interviews, ook worden ontwerpsessies gehouden en wordt een symposium georganiseerd. De resultaten van het onderzoek moeten enerzijds aantonen waar de kansen liggen en hoe die aangegrepen kunnen worden. Anderzijds moet het onderzoek zodanig inspirerend zijn dat alle betrokken partners enthousiast raken over de culturele laag en deze als input willen gebruiken voor de nieuwe ontwikkeling. De betrokken partners zullen daarom zoveel en zo vroeg mogelijk bij de begeleiding van het onderzoek worden betrokken. 9 QÉ|TV Het doel van de in 2000 uitgekomen nota Belvedere is inmiddels bij velen gemeengoed en heeft voor Vlissingen, als Belvederestad, reeds haar vruchten afgeworpen. Enerzijds is dat door de toenemende bewustwording van het rijke cultuurhistorische erfgoed dat de stad bezit. Vlissingen bezit bijvoorbeeld circa 293 rijksmonumenten, heeft een beschermd Stadsgezicht, biedt plek aan een archeologisch bodemmonument van nationaal belang (Karolingische Burg te Oost-Souburg) en er liggen nog verschillende verdedigingswerken in de gemeente. Daarnaast wordt de interesse en aandacht hiervoor van politici, bestuurders en particulieren steeds groter. Anderzijds worden de historisch gegroeide elementen en structuren benut als inspiratie bron voor de ontwikkelingen in de toekomst. Voorbeelden hiervan zijn o.a. het KSG-terrein. Het project 'Culturele laag van het KSG- terrein' is door de provincie uitgekozen vanwege het industriële erfgoed en het belang van het KSG-terrein voor het stedelijk gezicht van Zeeland. Met behulp van de Belvede- resubsidie, een provinciale en een gemeentelijk bijdrage, is het de bedoeling de culturele laag van dit gebied een inspiratiebron te laten zijn voor de toekomstige ontwikkelingen. In Oost Souburg worden momenteel verschillende verdedigingswerken, voor zover mogelijk, meegenomen in de op handen zijnde ontwikkelingen van de kern van Oost Souburg. En last-but-not-least zijn er momenteel plannen om in samenwerking met de gemeenten Middelburg, Veere en de provincie Zeeland een Belvedereproject in het kader van het Landfront op te starten. Het Landfront is een 15 km lange verdedigingslinie die tijdens de Tweede Wereldoorlog als onderdeel van de Atlantikwall werd gebouwd. Het doel van het project is na te gaan hoe de belevingswaarde van de lijn in het landschap hersteld kan worden. U ziet het, Vlissingen is nog volop in ontwikkeling. Ons rijke cultuurhistorische verleden maakt de uitdaging om in de toekomst waardevolle projecten te blijven maken steeds belangrijker. Mijn motto is dan ook: de nieuwbouw van nu is het erfgoed

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 40