Special 7 5] Atlas voor ruimtelijke kwaliteit Zuid-Holland en Zeeland juni 2004 Projectinformatie Luchtfoto Kruisdijkschans aangelegd door de Staatsen ter verdediging van de steden Sluis en Aardenburg in 1604. Gebruikt tot 1762, daarna omgevormd tot buitenplaats. MONUMENTENZORG Initiatiefnemer: Stichting Dorp, Stad en Land Meer informatie: De heer Frans van den Meiracker [tel: 010 - 280 94 45, dsl@do rpstadenland. nl] Overige betrokkenen: - Provincie Zuid-Holland - Provincie Zeeland - Rijksdienst voor de Monumentenzorg - Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek - Vereniging van Zuid-Hollandse Gemeenten - Relevante regio's en gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland - Een multimediale toepassingsleverancier Oplevering: juni 2005 Subsidiecategorie: kennis To tale projectkosten: 222.418 Bijdrage Belvedere: 70.000 de informatie laagdrempelig wordt aangeboden, hoe meer de burgers in staat zijn om mee te denken en te kiezen. Daarom kan de site in de toekomst ook als discussie platform voor alle betrokken partijen gaan fungeren. Interactie is immers heel belangrijk, niet alleen om tot een uitwisseling van ideeën te komen, maar ook om het draagvlak voor cultuurhistorie te verbreden en de betrokkenheid van éénieder bij de dagelijkse leefomgeving te vergroten. Eind 2005 zal het project zijn voltooid. De Stichting Dorp, Stad en Land is opgericht als 'waakhond' van het landelijk en stedelijk schoon in de provincies Zuid-Holland en Zeeland. De stichting wil dat de regionale en lokale identiteiten in beide provincies een grotere rol gaan spelen in ruimtelijk beleid en ruimtelijke ontwikkelingen. Gemeenten en andere partijen moeten daartoe meer gaan samenwerken en vaker insteken op bestaande kwaliteiten. Als handreiking wil de stichting een interactieve atlas voor ruimtelijke kwaliteit ontwikkelen voor tenminste twaalf verschillende regio's, waarvan drie in Zeeland (Noord-Zeeland, Walcheren en de Bevelanden, en Zeeuws-Vlaanderen). Per regio kan straks op cd-rom een beeld worden verkregen van de integrale ruimtelijke kwaliteit van een specifiek stukje bebouwde of onbebouwde omgeving. Alle informatie over de stedelijke, landschappelijke, cultuurhistorische en architectonische waarden wordt verzameld en beeldend weergegeven. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van cultuurhistorische kaarten, landschapskaarten, welstands- kaarten, bestemmingsplannen, archeologische kaarten en informatie over monumenten in de verschillende gebieden. De atlas is bedoeld voor de vakwereld van beleid- en plannenmakers, maar ook voor het brede publiek en bijvoorbeeld onderwijsinstanties. De intentie bestaat om de atlas uiteindelijk op internet te plaatsen, zodat de gegevens makkelijk kunnen worden geactualiseerd. De beleidsmakers hebben baat bij een dergelijke atlas want de afweging van lokale gemeentelijke diensten om tot nieuwe oplossingen te komen voor de vele uitdagingen waarvoor gemeenten zich gesteld zien is een grote. En elk plekje in de gemeente is op de één of andere manier gevoelig voor verandering. Om een goede afweging te kunnen maken is informatie over de (cultuur)historische kenmerken van een gebied nood zakelijk. Hoe integraler deze informatie beschikbaar is, hoe diepgaander de discussie in de gemeente over het beheer of de vernieuwing kan plaatsvinden. En hoe meer

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 41