Hoe vraag ik subsidie aan? Symposium Culturele Planologie Colofon Cultureel Erfgoed 12 Special Zeeland en Belveder is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. samenstelling David Koren, Irén Meulmeester met medewerking van F. Asselbergs J. v.d. Boogert A.C. de Bruijn S. Dobbelaar S. van Dockum Gemeente Hulst H. van Hunnik L. Kaagman H. van Kempen C. de Keijzer A. de Klerk L. v.d. Laar F. v.d. Meiracker H. Mulder B. Sens Harry van Waveren M. v.d. Wetering M. van Wezel opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Internet www.scez.nl Stichting Zeeland 0 Er bestaat een subsidieregeling om Belvedereprojecten te stimuleren. Deze regeling wordt uitgevoerd door het Stimuleringsfonds voor Architectuur. Zowel provincies, gemeenten, instellingen als individuen kunnen aanvragen voor projecten indienen. Vragen over de regeling en over het aanvragen van subsidie kunt u voorleggen aan dit stimuleringsfonds. Op uw verzoek stuurt het fonds u de informatiebrochure en het aanvraagformulier toe (tel. 010-4361600, e-mail sfa@archfonds.nl). Het Belvedereaanvraagformulier kan ook worden gedownload via de site van het Stimuleringsfonds voor Architectuur: www.archfonds.nl. Het formulier moet volledig worden ingevuld en opgestuurd, waarna een adviescommissie de aanvraag toetst of aan alle inhoudelijke criteria wordt voldaan. Voor inhoudelijke vragen kunt u terecht bij de helpdesk van projectbureau Belvedere in Utrecht (tel. 030-2305010, e-mail info@belvedere.nu). Het project moet bijvoorbeeld de geschiedenis benutten bij nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen. Ook moet het vernieuwend zijn en een voorbeeldwerking kunnen hebben voor andere projecten. Vervolgens wordt de aanvraag door het fondsbureau getoetst aan formele eisen. Een voorbeeld hiervan is dat het project een op zichzelf staande, incidentele activiteit moet zijn met een vastgestelde einddatum. De begroting van het project wordt op redelijkheid beoordeeld. Hierna wordt de aanvraag voorgelegd aan de Adviescommissie projectsubsidies Belvedere. Deze commissie brengt haar advies uit aan het bestuur van het fonds dat vervolgens als laatste besluit over toekenning van de subsidie. In de regel krijgt de aanvrager binnen 13 weken na de sluitingsdatum van de aanvraagperiode bericht over de beslissing van het bestuur. Projecten kunnen in zes categorieën worden aangevraagd. Achter de categorie staan vermeld het maximaal uit te keren bedrag per projectaanvraag en het jaarlijks voor deze categorie beschikbare bedrag: 1. Lokaal 2. Stedelijk 3. Regionaal 4. Kennis 5. Experimenteel 6. Thema maximaal 70.000,- 70.000,- 225.000,- 70.000,- 70.000,- 70.000,- jaarlijks 700.000,- 300.000,- 2250.000,- 350.000,- 250.000,- 200.000,- In de categorie 'lokaal' kan iedereen een projectaanvraag doen: niet alleen gemeenten, maar bijvoorbeeld ook particuliere organisaties en waterschappen. De categorie 'stedelijk'is alleen maar beschikbaar voor de officiële Belvederesteden (zie kaartje pagina 1). De categorie 'regionaal' is met name bedoeld voor provincies en dient te gaan om projecten die gemeenteoverstijgend te zijn. Ook moeten projectaanvragen in deze categorie zijn gekoppeld aan een officieel Belvederegebied (zie wederom kaartje pagina 1). De drie laatst genoemde categorieën zijn niet gebiedsgericht, maar gericht op respectievelijk het ontwikkelen van kennis, het toetsen/ontwikkelen van nieuwe denkbeelden op het raakvlak van cultuurhistorie en ruimtelijke ordening, en een ruimtelijk cultuur historisch thema. Vanzelfsprekend is enige overlap tussen deze categorieën denkbaar. Ook staan deze niet-gebiedsgerichte categorieën voor iedereen open, van provincie tot particulier. Omdat het beschikbare subsidiegeld tot op heden onvoldoende werd benut zijn er door het Stimuleringsfonds voor Architectuur in 2004 in plaats van twee vier subsidierondes georganiseerd. Twee rondes hebben al plaats gevonden, de nieuwe sluitingsdata voor de nog openstaande rondes zijn: 2 augustus 2004 en 2 oktober 2004. Het bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland ondergebrachte Steunpunt Monumentenzorg organiseert voor de Provincie op 1 juli aanstaande een symposium over culturele planologie, naar aanleiding van de wens van gedeputeerde Harry van Waveren om culturele planologie nader op de politieke agenda te plaatsen. Culturele planologie is de verbinding of integratie van cultuurhistorie en ruimtelijke ontwikkeling. Belvedere is hier een belangrijk voorbeeld van. In het verleden is het maar al te vaak voorgekomen dat deze twee beleidsvelden recht tegen over elkaar stonden. De aanleg van een nieuwe weg of woonwijk kon immers ten koste gaan van een oud cultuurland schap of een bijzonder monument. Door tijdig cul tuurhistorie te betrekken in het planproces kan onnodig verlies van cultuurhistorische waarden voorkomen worden en door de cultuurhistorie te gebruiken kan er zelfs extra kwaliteit aan een (ruimtelijk) ontwerp worden toegevoegd. Dus niet meer elkaar bijten, maar elkaar versterken. Dit thema zal in een middagsymposium door verschillende sprekers worden uitgewerkt. Naast de gedeputeerde voor cultuur en ruimtelijke ordening, Harry van Waveren, zal er onder andere nog gesproken worden door landschapsarchitect Steven Slabbers, Frank Strolenberg van het Projectbureau Belvedere en Willem Foorthuis van het Keuning Instituut. De verschillende bijdragen zullen vooral kort zijn, waardoor er voldoende gelegenheid voor discussie en het stellen van vragen zal zijn. Na afloop van het symposium is er een informele borrel. Het symposium wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Meer informatie en opgave bij David Koren (0118-670876) of Iren Meulmeester (0118-670875).

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 44