Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE Het strijkglas, voorloper van het strijkijzer, uit Haamstede. GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Kleine rechthoekige fundering met 18de-eeuwse kookpot. Noord-Beveland Romeinse fibula van De Banjaard Zoals gemeld in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed vond detector-amateur Marco Klomp uit Vlissingen een Romeinse fibula. Deze blijkt niet aangetroffen te zijn op het strand van Vrouwenpolder, maar op het strand van de Banjaard, in de gemeente Noord-Beveland. Ook van deze locatie zijn, net als van de noordkust van Walcheren, al vele vondsten bekend, die daar regelmatig op het strand aanspoelen als bewijs van vroegere bewoning in de huidige monding van de Oosterschelde. Meestal betreft het fragmenten van aardewerk uit de IJzertijd, de Romeinse tijd en Vroege Middeleeuwen. De vondst van metalen voorwerpen is hier echter bijzonder te noemen. De bronzen mantelspeld is een scharnierfibula, een minder vaak voorkomende groep in het geheel van Romeinse fibulae, waarschijnlijk van Rijnlandse makelij. In plaats van aan een veerrol is de naald bevestigd aan een scharnier die in een huls is gevat. Dit exemplaar, dat nogal is aangetast door het zeewater, heeft een geprofileer de beugel en een knop bij de naaldvoet. De datering van deze fibula, die door de vinder geschonken is aan het Provinciaal Archeologisch Depot, ligt tussen ca. 70 en ca. 150 na Christus. Schouwen-Duiveland Vondsten uit Burgh-Haamstede De familie Luijendijk uit Burgh-Haamstede meldde onlangs een aantal vondsten die zij bij graafwerkzaam heden bij hun huis (Burghseweg) in 1995 aantroffen. Het merendeel bestaat uit aardewerk uit de zeventiende tot de twintigste eeuw. De meest opmerkelijke vondst is een strijkglas. Dergelijke strijkglazen, waarmee kleding glad en in de vouw gestreken werd, zijn te beschouwen als de voorloper van het strijkijzer en komen al voor vanaf de Vroege Middeleeuwen. Dit exemplaar, dat geen steel heeft gehad, is te dateren van de zestiende tot de achttiende eeuw. Walcheren Archeologische Begeleiding Westhove Op 17 en 18 maart voerde de SCEZ een Archeologische Begeleiding van graafwerkzaamheden uit bij kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapelle. Aanleiding was de aanleg van een parkeerterrein tussen het kasteel en de provinciale weg, en de aanleg van een rotonde. In het meest oostelijke wegcunet voor het parkeerterrein is over een grote afstand een brede sloot gedocumenteerd, die deels met laatmiddeleeuws baksteenpuin was gedempt. Mogelijk is deze sloot, die een andere oriëntatie had dan de huidige perceelsgrens, ook laatmiddeleeuws. In de omgeving werden enkele middeleeuwse aardewerk- scherven gevonden, zoals van kogelpot- en Pingsdorf- aardewerk. Dit aardewerk dateert uit de elfde tot en met de dertiende eeuw. In de noordoostelijke hoek van het terrein is een kleine rechthoekige bakstenen fundering ontdekt, met in een hoek van de rechthoek een kookpot uit de achttiende eeuw. Van de fundering restten slechts 1 tot 2 steenlagen. De functie van dit fundament is nog onduidelijk; er zijn geen andere muurresten in de omgeving aangetroffen. Romeinse fibula van het strand van de Banjaard Overzicht van het wegcunet voor een parkeerterrein bij kasteel Westhove, met daarin een met laatmiddeleeuws puin gedempte brede sloot. Walcheren Bronzen kruisfibula omgeving Middelburg Op een akker in de omgeving van de Stromenweg te Middelburg is door Marco Klomp, na de benen Maltezer kruisfibula uit Goes (zie de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed), nu ook een bronzen exemplaar gevonden. Resten van inleg met groen email zijn nog zichtbaar. Behalve de fibula is in de directe omgeving ook een aantal fragmen ten Pingsdorfaardewerk verzameld. Zuid-Beveland Romeinse nederzetting Ellewoutsdijk Enige tijd geleden verscheen onder redactie van Maaike

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 4