Boek Verdronken Dorpen ARCHEOLOGIE Sier het rapport Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd (ADC Rapport 200), naar aanleiding van de in 2002 uitgevoerde opgraving bij Ellewoutsdijk. Een samenvatting van de resultaten: Zeeland bestond in de Romeinse tijd uit een uitgestrekt veengebied; lange tijd is gedacht dat het Zeeuwse 'achterland' een grotendeels onbewoonbaar terrein was. In de jaren zestig is bij Colijnsplaat-Kats voor het eerst een kleine boerderij in het veen gevonden. Dat in Zeeland ook op grote schaal op het veen gewoond werd, blijkt uit de Ellewoutsdijkse opgraving in 2002. Hier is de, tot nu toe, grootste landelijke nederzetting uit de Romeinse tijd in Zeeland opgegraven. Negen huisplattegronden en een groot aantal voorwerpen geven een beeld van deze agrarische nederzetting, die gedurende ongeveer een eeuw is Boek zet verdronken dorpen in breed verband In een vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed is al kort het boek aangekondigd, dat door de SCEZ wordt samen gesteld in het kader van het Project Verdronken Dorpen. Sluimerend in slik zal komend najaar verschijnen bij Uitgeverij Den Boer De Ruiter (Middelburg/Vlissingen) en is gericht op een breed, geïnteresseerd publiek. Het boek werpt licht op de verdronken dorpen zonder zich tot één discipline te beperken. Het onderwerp raakt immers aan allerlei aspecten van ons cultureel erfgoed, en wordt daarom ook vanuit verschillende hoeken benaderd. Archeologie en geschiedenis van het verdronken land komen uitgebreid aan bod, maar ook de relatie met Zeeuwse 'gekrompen dorpen', wier ondergang niet door het water werd bewerkstelligd. Voorts wordt de blik gericht op de verschillende wijzen van omgaan met de boeiende materie in de eeuwen achter ons. eeuw tot het midden van de tweede eeuw na Christus. De nederzetting kende drie tot vier bewoningsfasen. De bewoners van Ellewoutsdijk hebben buren gehad. Per bewoningsfase zullen twee tot vier boerderijen tegelijkertijd zijn bewoond. De bewoners bedreven zowel akkerbouw als veeteelt en hadden vanaf het begin contact met de Romeinen die de noordgrens van het Romeinse rijk bewaakten. Zeeuwsch-Vlaanderen Waarnemingen bij Kuitaart Op 28 april verrichtte de SCEZ archeologische waar nemingen in en rondom het huis 'Lettenburg' ten zuidwesten van Kuitaart. Dit gebouw dateert uit 1560, maar had waarschijnlijk al een dertiende-eeuwse voorganger. De eigenaar meldde de vondst van funderingen buiten het gebouw, waarvan er één mogelijk tot de middeleeuwse voorganger heeft behoord. Langs de achtergevel zijn tijdens opknapwerkzaamheden ook een ijsselstenen vloer en paadje tevoorschijn gekomen. Deze behoren tot een latere periode, waarschijnlijk zeventiende of achttiende eeuw. Onder het huidige huis bevinden zich enkele zestiende- eeuwse kelders met rode plavuizen vloeren. Het gebouw was in de Middeleeuwen omgracht en staat op een lichte verhoging in het landschap. wettelijke én fysieke bescherming heeft gekregen. Valkenisse krijgt in het boek dan ook extra aandacht. GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Onderzoek Oud-Rilland De afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland is begonnen met het in kaart brengen van de sterk bedreigde resten van het ver dronken dorp Oud-Rilland; zie de rubriek van de AWN hieronder, bij 'Veldwerk' onder het kopje 'Onderzoek en documentatie van Oud-Rilland' Sluimerend in slik kijkt ook buiten de provincie- en landsgrenzen. Hoewel Zeeland de meeste verdronken plaatsen telt, kennen we ook verdronken nederzettingen in het aangrenzende Vlaanderen, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Ook in het noorden van het land en aangrenzend Duitsland, in het gebied van de Wadden en Lauwerszee zijn ze er, terwijl in het nabije buitenland namen van mythische verdronken steden en oorden als Ys (Bretagne) en Lyonesse (Cornwall) de aandacht trekken. Het Zuid-Bevelandse Valkenisse, verlaten in 1682, is het best onderzochte verdronken dorp van Zeeland. Het is ook het enige verdronken dorp dat in recente jaren een Archeologen aan het werk in Ellewoutsdijk (ADC). Nét buiten Zeeland: herinnering aan het verdronken dorp Hildernisse beszuiden Bergen op Zoom, tot 1983 Nederlands laatste (omkade) vloedboerderij. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 5