Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland (AMK Zeeland) ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN aardewerk uit de tweede helft van de 9de eeuw, aangetroffen in de nabijheid van een afgegraven vliedberg te Nieuwerkerk Schouwen-Duiveland). Stand van zaken Alle Terreinen van Archeologische Betekenis in de gemeente Schouwen-Duiveland zijn gewaardeerd. Dit heeft als gevolg dat een aantal van deze terreinen waar geen archeologische waarden aangetroffen zijn, van de Archeologische Monumentenkaart Zeeland verdwenen is. Terreinen waar wel archeologische waarden geconstateerd zijn, werden opgewaardeerd. Het merendeel is opgewaar deerd tot een Terrein van Archeologische Waarde en een klein aantal is zelfs een Hoge Archeologische Waarde toegekend. Momenteel wordt gewerkt aan de rapportage voor de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Deze voert de nieuwe gegevens door, zodat de AMK Zeeland voor wat betreft de gemeente Schouwen- Duiveland direct geactualiseerd wordt. Dit product wordt vervolgens voorgesteld aan de Provincie Zeeland en de gemeente Schouwen-Duiveland. Deze laatste neemt de geactualiseerde AMK op in haar bestemmingsplannen voor het buitengebied van Schouwen-Duiveland. Naast Schouwen-Duiveland is het verdronken Oud-Rilland gewaardeerd. De Archeologische Werk gemeenschap Nederland (AWN) zal zich bezighouden met het documenteren van de nog aanwezige archeologi sche resten, voordat deze definitief tot het verleden behoren. Ook het terrein van Archeologische Betekenis te Nieuw-Namen is definitief gewaardeerd. Scho uwen-Duiveland Concrete resultaten van het onderzoek kunnen in dit stadium nog niet prijsgegeven worden, mogelijk in de volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed. Er kunnen echter wel een aantal algemene bevindingen nader worden toegelicht. In totaal werden in deze gemeente 23 terreinen onderzocht, waarvan er 19 een afgegraven mottekasteel of 'vliedberg' zouden zijn. De overige terreinen betroffen een versterkt huis en oude verhoogde woonplaatsen. ophogingslagen van het mottekasteel. Soms worden deze sporen daadwerkelijk aangetroffen, maar soms wijzen de resultaten van het bureauonderzoek in een andere richting en moet de ligging van de vliedberg op een andere locatie worden gezocht. Dit blijkt dan ook uit het veldonderzoek. Een enkele keer is er door recente verstoringen of het veelvuldig egaliseren van het land niets meer van het kasteelterrein over. Over het neerhof of voorterrein van het mottekasteel is weinig bekend en vaak zijn er geen aanwijzingen voor de ligging of omvang van dit terrein. Slechts een enkele keer werden op basis van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) en luchtfoto's uit de Tweede Wereld oorlog aanwijzingen gevonden. Een spectaculaire ontdekking was het voorkomen van aardewerk uit de tweede helft van de negende eeuw (zie foto) op één van de terreinen met een afgegraven vliedberg. Dit wijst op bewoning op deze plek voorafgaand aan de periode van de mottekastelen. Mogelijk bevond zich hier in de Karolingische periode een woonterp. Het land was toen immers nog niet bedijkt. Het was niet eenvoudig om aanwijzingen voor de ligging van een afgegraven mottekasteel met nederzettingster rein uit de twaalfde, dertiende of veertiende eeuw in het veld aan te treffen. Ten eerste is de berg (opperhof), waarop een houten of stenen bouwwerk verrezen was, in de eeuwen erna langzaam in verval geraakt om dan volledig afgegraven te worden in de negentiende eeuw of tijdens de grootschalige ruilverkaveling na de Tweede Wereldoorlog. De meeste vliedbergen zijn nog voor de watersnoodramp in 1953 afgegraven. Deze hebben dus na afgraving onder water gestaan. Vooral de grote verande ringen in het cultuurlandschap als gevolg van de ruilver kaveling en opbouw van het land maken het onderzoek tot een heuse speurtocht, waarbij de meeste aanknopings punten verdwenen zijn. Op basis van de resultaten van het bureauonderzoek wordt in het veld aan de hand van een oppervlakte- kartering en grondboringen gezocht naar de gracht of Medewerking Het onderzoek naar verhoogde woonplaatsen was minder succesvol. Mogelijk zijn deze verhogingen in het land schap volledig weggegraven. In totaal werden 22 van de 23 terreinen in het veld onderzocht. Dit kon vooral tot stand komen door de voortreffelijke medewerking en bereidheid van de verschillende perceelseigenaren en pachters. Als een poging tot het opvullen van de kennislacune betreffende de vliedbergen in Schouwen-Duiveland mag dit project niet gezien worden. Het is louter een onder zoek in kader van de actualisering van de AMK Zeeland, waarbij een aantal nieuwe zaken aan het licht kwamen. Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 6