Van de consulent 0\oii!Jmk:iL2Si ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Gids voor bezitters van rijksmonumenten. Vooral uit de kring van de heem- en oudheidkundige organisaties in onze provincie valt weer het nodige te melden. Uit enkele van hun, hieronder vermelde activiteiten en uit heel veel andere blijkt dat ze springlevend zijn. De jongste van deze organisaties, de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen die zich in dit nummer presenteert in de rubriek 'Heemkundig rondje', heeft het gepresteerd om een eerste jaarboek(je) uit te brengen. Met als titel Verhalen over het eiland Tholen verteld door drie inwoners, kwam een 36 pagina's tellende uitgave tot stand met daarin drie artikelen: over het ontstaan van de polders van het voormalige waterschap Sint-Maartensdijk; over de familie Bruijnzeel en hun twee boerderijen; en over de Sint-Annalandse viering van de 50ste verjaardag van koningin Emma. Op 9 juli werd in 's-Heer Arendskerke het door W.P. den Toom geschreven boek Toponymie van de gemeente 's-Heer Arendskerke gepresenteerd, een nieuw deel in de door de Heemkundige Kring De Bevelanden uitgegeven serie. Daaruit blijkt dat men onverdroten doorgaat met deze belangrijke bijdragen aan het documenteren en verklaren van geografische namen op Zuid-Beveland. Het volgende deel staat kennelijk ook al op stapel. De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen had de hand in een expositie die van 12 augustus tot 12 september te zien was in de Universiteitsbibliotheek Leiden. Onder de titel 'Oostende verloren, Sluis gewonnen. 1604' illustreerden zogeheten nieuwskaarten, pamfletten en contemporaine geschiedwerken uit het bezit van de bibliotheek de ver strekkende gebeurtenissen die precies vier eeuwen geleden rondom Oostende en Sluis plaatsvonden en waaraan dit jaar overigens ook elders in Zeeuwsch-Vlaanderen én over de grens ruime aandacht wordt besteed. De gelijknamige catalogus van de Leidse expositie is te koop via e-mail ommen@library.leidenuniv.nl. Ook aan studiedagen en congressen valt in de komende maanden weer het nodige te beleven. Twee ervan verdienen speciale vermelding. Op vrijdagmiddag 22 oktober vindt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg alweer de 18de historische studiedag van de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen plaats. Onder de titel 'Zeeland Vrij!' gaat de aandacht uit naar de bevrijding van Zeeland in 1944-1945. Het programma biedt lezingen, historisch filmmateriaal van de geallieerde landing bij Westkapelle, en de presentatie van een door Kees Cijsouw geredigeerd boek over de Westkappelse slachtoffers. Voor de wijze van aanmelding voor de studiedag: zie de agenda. In het kader van het project 'Ooggetuigen van de 20ste eeuw' hebben vrijwilligers de afgelopen vier jaar tal van 'gewone' Zeeuwen geïnterviewd. Hun werk wordt nu afgerond met een slotmanifestatie op vrijdagmiddag 19 november in Middelburg (aula Zeeuwse Bibliotheek). 'De stem van de vorige eeuw' is de titel van deze bijeenkomst waarin de betekenis van 'oral history' centraal staat en waarin de resultaten van dit voor de Zeeuwse geschiedschrijving belangrijke project officieel zullen worden gepresenteerd. Ook voor deze middag: zie de agenda. Gewoontegetrouw melden we in dit nummer ook de geplande cursussen. Graag uw speciale aandacht voor de cursus 'Wonen in een monumentenpand/in een monumentenstad', een initiatief van de SCEZ. In samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit, het Zeeuws Archief en de Stichting Veere wordt deze tot nu toe succesvolle cursus komend najaar gewijd aan de woonhuismonumenten in de stad Veere. De cursus begint op maandag 1 november en omvat zes cursusavonden en een stadswandeling op zaterdagochtend. Het complete programma is verkrijgbaar bij de ZVU (telefoon 0118 634800). Ook uw bijzondere aandacht voor het volgende. Als opmaat tot de Veerse cursus én als een toegift op de vorige monumentencursussen (in Middelburg, Zierikzee en Vlissingen) vindt er op maandagmiddag 25 oktober in Middelburg een door de SCEZ en de ZVU in samenwerking met De Drvkkery georganiseerde lezing door drs. Meindert Stokroos plaats. De titel: 'De materialen van onze monumenten'. Stokroos is de auteur van de recent verschenen Gids voor bezitters van rijksmonumenten met de titel Monumenten in gebruik, een publicatie van Sdu Uitgevers. Met een ervaring van 25 jaar bij het gemeentelijk bureau Monumentenzorg van de Gemeente Amsterdam, is Meindert Stokroos bij uitstek in staat om monumentenbewoners met raad en daad ter zijde te staan. Een aanrader voor iedereen die iets met monumenten heeft! (zie agenda) MsiJntsifï Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 10