Zeeuwse Boekenprijs 2004 Uitreiking tweede boekenprijs in Zeeuwse Bibliotheek E GESCHIEDBEOEFENING archeologieGESC HIEDBEOEFENIN Gmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Arnemuiden in het Historisch Nieuwsblad Het Historisch Nieuwsblad (www.historischnieuwsblad.nl) is gestart met een serie onder de titel 'Stad&Land'. Daarin wordt in elk nummer de schijnwerper gericht op één van de talloze historische verenigingen die zich in heel Nederland bezig houden met de plaatselijke geschiedenis. Hun initiatieven komen in deze rubriek 'Stad&Land' aan bod. In het juninummer (nr. 5) 2004, onder de titel 'Eskimo's in Arnemuiden', op pagina 37 aandacht voor de activiteiten van de Historische Vereniging Arnemuiden. Vooral de totstandkoming van de maquette van Arnemuiden in de Franse tijd wordt belicht. Een mooie opsteker voor de Historische Vereniging om in dit landelijke en veel gelezen blad aandacht te krijgen. Handleidingen Naast de in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed aangeroerde serie 'Cahiers voor Regionale Geschiedenis en Volkscultuur', geeft het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV) ook brochures uit over diverse actuele onderwerpen. Vorige keer attendeerden we op de uitgave Aan de slag met het onderwijs!' Handleiding voor historische verenigingen om samen te werken met het onderwijs. Een even nuttige handreiking biedt de door Wiebe Hoekstra geschreven handleiding Laat de geschiedenis van uw omgeving zien! Handleiding voor het ontwikkelen van producten ter bevordering van het cultuurtoerisme. Het is een praktisch hulpmiddel om cultuurhistorie en cultureel erfgoed onder de aandacht van bezoekers, van toeristen te brengen. Beide, erfgoed en toeristen, zijn in Zeeland royaal vertegenwoordigd. Maar aan de kunst om de één met het ander in contact te brengen, ontbreekt nog het nodige. In deze handleiding worden 14 concrete voorbeelden van presentatie technieken uitgewerkt. Via een verhaallijn worden museumvoorwerpen, monumenten, archeologica en het landschap onderling verbonden. Aan de hand van een stappenplan wordt telkens uitgelegd hoe een thema uitgewerkt kan worden. Het gebruik van oude kaarten is één zo'n techniek. En het is aardig om te zien dat in het desbetreffende hoofdstuk de gids Werken met Zeeuwse kaarten uit 2002 als voorbeeld wordt genoemd. Voor 16 euro (postgiro 810806 t.n.v. NVC te Utrecht, o.v.v. presentatietechnieken) is deze gids-vol-ideeën verkrijgbaar. Op donderdag 4 november 2004, tijdens de Week van het Zeeuwse Boek, wordt voor de tweede keer de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg uitgereikt. De prijs, een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek, bedraagt dit jaar 2500 euro. In aanmerking komen boeken over Zeeland en publicaties van Zeeuwen over willekeurig welk onderwerp. De boeken zijn in de periode 1 juli 2003-1 juli 2004 gepubliceerd. De jury bestaat dit jaar uit de schrijvers Nelleke Noordervliet en Oek de Jong en voormalig uitgever Wilfried Uitterhoeve. Voorzitter van de jury is de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Wim van Gelder, en secretaris is Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift. De jury heeft een flinke klus te klaren, er moet gekozen worden uit 36 inzendingen. De variatie is groot. Zo staat de lezers in jeugdboek De Schaduw, van Willem Bek, een spannende ontsluiering van een familiegeheim te wachten. Het Zeeuwse boerderijenleven wordt door Gerard Smallegange onder de loep genomen in Rond 't Hof. Tragisch en bloedstollend is de inzending Afgrond van Corine Kisling. En na het lezen van Om prijs en plaats, door Katie Heyning en Gerrit van Herwijnen, weet de jury meer over de Middelburgse Teeken Akademie. Deze en nog tientallen andere boeken doen een gooi naar de prijs. Uiteindelijk wordt de winnaar gekozen uit zes genomineerden. Ook de genomineerden gaan niet met lege handen naar huis, zij ontvangen het geldbedrag van 250 euro. Op 19 december 2003 werd de Zeeuwse Boekenprijs voor de eerste keer uitgereikt en wel aan Annejet van der Zijl voor haar boek Anna: het leven van Annie M. G. Schmidt (Nijgh Van Ditmar, Amsterdam, 2002), de biografie over de verlegen Vlissingse bibliothecaresse die uitgroeide tot een van de populairste Nederlandse schrijfsters. Uit handen van Van Gelder ontving Van der Zijl de prijs, een unieke foto van het fotografenduo Anda van Riet Karina Leijnse. Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 11