Heemkundig r (Qjndje Heemkundekring Stad en Lande van Tholen ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA N Ontstaan Naar aanleiding van de cursus 'Geschiedenis te kijk. Het verleden van Tholen en Sint-Philipsland' ging Ontstaan Naar aanleiding van de cursus 'Geschiedenis te kijk. Het verleden van Tholen en Sint-Philipsland' ging een werkgroep in de zomer van 2001 na of de vorming van een heemkundekring voor Tholen mogelijk was. Sinds eerder dat jaar op Sint-Philipsland een kring was opgericht, ontbeerde Tholen die als enige Zeeuwse regio. Hier was in 1979 wel een vereniging tot behoud van de historische kernen en het landschap - Huis en Heem Tholen - tot stand gekomen, maar die ging begin jaren '90 ter ziele. Na tal van voorbereidende werkzaamheden zijn in januari 2002 op een bijeenkomst in Sint-Maartensdijk de plannen toegelicht. Er meldden zich toen een vijftigtal belangstellenden aan, waarna op 25 april 2002 tot oprichting van de vereniging werd overgegaan. Op dit moment telt ze 105 leden, het bestuur bestaat uit zeven personen. Het werkgebied omvat het voormalige eiland Tholen. Doel Stad en Lande van Tholen heeft als doel om de heemkundige aspecten (geschiedenis, gebruiken, dialect, genealogie, archeologie, landschap) van Tholen te onderzoeken, erover te publiceren en zo de belangstelling ervoor in brede kring te wekken. Ook het waken over de schoonheid van het gebied ziet de vereniging als een taak, omdat dit kan bijdragen tot het bewaard blijven van cultuurhistorisch belangrijke zaken (bijvoorbeeld monumenten). Daarbij wordt waar mogelijk samen-gewerkt met gelijkgezinde organisaties. Activiteiten Jaarlijks zijn er twee of drie bijeenkomsten - waaronder de jaarvergadering - waar sprekers worden uitgenodigd om iets te vertellen over onderwerpen die verband houden met de historie van en het leven op Tholen. Verder staat een excursie op de kalender. Via vier nieuwsbrieven per jaar worden de leden op de hoogte gehouden van verenigingsnieuws en heemkundig interessante zaken en activiteiten. Daarbij kan ook een I door een lid t geschreven bijdrage gevoegd zijn. Dit jaar bracht de heemkundekring voor het eerst een jaarboekje uit. De bedoeling is dat dit een terug-kerende publicatie wordt. Met kleine exposities ter ondersteuning van een evenement op Tholen treedt de vereniging ook naar buiten. Vorig jaar gebeurde dat bij een open dag van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland, dit jaar bij de agrarische open dag van ZLTO Tholen. Met het oog op ledenwerving is een folder ontwikkeld. Ook de open dag of ochtend die twee keer per jaar plaatsvindt, is gericht op het bekender maken van de vereniging en uitbreiding van het ledental. De heemkundekring nam in 2003 de organisatie van de Open Monumentendag over van het comité Vrienden van Heemschut. Het streven is om jaarlijks in zoveel mogelijk van de negen woonkernen op Tholen en Sint-Philipsland monumentale gebouwen open te stellen voor het publiek. Een wens blijft nog het ontwikkelen van een eigen website. Werkgroep Op dit moment kent de vereniging één werkgroep: genealogie. De groep komt elke zes weken bij elkaar en dan wordt er vrij breed over zaken van vroeger gepraat, zodat het niet tot genealogie beperkt blijft. Meer werkgroepen zouden welkom zijn, maar het initiatief daartoe zal vanuit de leden zelf moeten komen. Stad en Lande van Tholen beschikt over een eigen ruimte in de uitbreiding van het streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. Hier vergadert het bestuur, komt de werkgroep samen en wordt ten geschenke ontvangen documentatie bewaard. Voor lezingen kan gebruik gemaakt worden van de koffiekamer van het museum. Ieder die geïnteresseerd is in het werk van de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen, kan informatie inwinnen bij de secretaris, de heer C.P.G. de Koning, Burg. Versluijsstraat 34, 4698 AS Oud-Vossemeer, telefoon 0166-672872, of e-mailen naar cpgdekoning@hetnet.nl. Zeeuws Erfgoed

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 12