CD Zeeland Cü CD Bouw- en Plantlust Pilot historische boerderijen in Zeeland Open Monumentendag 2004 In Zeeland gMONUMENTENWACHT P O L D F ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGiVl O N UMEN TEN WACH 1 MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op 9 juli jl. vond in de Abdij van Middelburg de presentatie plaats van de rapportage Bouw- en Plantlust, de pilot historische boerderijen in Zeeland. Het verval van historische boerderijen in Zeeland baart Harry van Waveren, gedeputeerde voor cultuur in de provincie Zeeland, evenals vele anderen grote zorgen. In '2003 Jaar van de Boerderij' is in Zeeland, als onderdeel van Toekomst voor het verleden, 10-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie, gestart met deze pilot voor boerderijen. Hiervoor heeft Gedeputeerde Staten een projectgroep van verschillende Zeeuwse organisaties, waaronder de SCEZ, ingesteld, die de problemen en mogelijkheden bij de instandhouding van historische boerderijen heeft onderzocht en geanalyseerd. Dit gebeurde, na selectie uit meerdere boerderijen, aan de hand van voorbeeldboerde rij 'Bouw- en Plantlust' te Kamperland. In deze publicatie presenteert de projectgroep haar bevindingen en doet zij aanbevelingen. Bevindingen ten aanzien van het onderhoud, de ruimtelijke ontwikkeling en de financiering. De aanbevelingen betreffen de informatievoorziening, kennis en deskundigheid, financiering, rol van de gemeenten, herbestemming, wet- en regelgeving en overige zaken. Tenslotte treft men in het rapport ook een lijst aan van wie er in Zeeland kennis kunnen leveren over boerderijen en alles wat daarmee te maken heeft. Deze publicatie is vooral nuttig voor eigenaren van boerderijen en verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de Provincie Zeeland in Middelburg. Rapportage van de prlot historische boerderijen in Zeeland Ook dit jaar is er door vele vrijwilligers en eigenaren van monumentale panden, maar ook door medewerkers van de gemeenten, heel hard gewerkt, zowel in de voorbereiding op als op de dagen zelf, aan het programma van de Open Monumentendag 2004. De open monumentendagen vallen dit jaar in het weekend van 11 en 12 september. In Zeeland zijn de monumenten vooral op zaterdag 11 september te bezichtigen. De Provincie Zeeland heeft de SCEZ de mogelijkheid gegeven haar bijdrage aan deze dag te leveren. Als hét aanspreekpunt voor het culturele erfgoed van Zeeland vindt de SCEZ het van het grootste belang dat deze traditie voor de toekomst gehandhaafd blijft. Naast het feit dat het, voor zowel jong als oud, heel leuk is om bij 'de buren te mogen gluren' is het ook heel leerzaam historische panden en complexen uitgebreid van buiten (tuinzijde) en van binnen aandachtig te bekijken en te horen over hun verleden. Onder de titel 'Merck toch hoe sterck' staan de dagen dit jaar in het teken van 'monumenten van verdediging'. De schijnwerper wordt in het bijzonder gericht op monumenten als vestingwerken, bastions, linies, stadsmuren, forten, bunkers en kaste len. Het thema gaf ons alle aanleiding om de provinciale opening van de Open Monumentendag op maandag 6 september a.s. in het voormalige vestingstadje IJzendijke te doen plaatsvinden.Het plaatselijke museum zal in de toekomst geheel zijn gewijd aan de in de regio gesitueerde Staats-Spaanse linies. Op deze opening vindt dan ook de presentatie plaats van de Atlas van historische vestingwerken in Nederland, uitgave Zeeland van de Stichting Menno van Coehoorn. Voor verdere informatie over de opengestelde monumenten en de activiteiten daaromheen verwijzen wij u naar onze special OMD 2004 welke in dit blad is opgenomen; voor meer actuele en uitgebreide informatie kunt u terecht op onze website Zeeuws Erfgoed 15 s www.scez.nl. Atlas vkn historische vestingwerken iiv Nederland L'LANI) r-w t f f ZE Stichting Men no van Coehoörn

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 15