1 De Zwartenhoekse Zeesluis gered? MONUMENTENZORG ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN Al fietsend door de polders tussen Axel en Westdorpe geniet ik van het prachtige landschap om me heen. Grote polders met groene erven, kreken en rijen populieren. Wanneer ik in de buurt van het gehucht 'De Batterij' kom waar de dijk een flinke bocht maakt, passeer ik een oude, kromme en roestige railing. Ik word nieuwsgierig, keer om en stap af. Het water gaat onder de dijk door op het punt waar ik sta. Er ligt vast een duiker onder de dijk. Toch eens even gaan kijken. Wanneer ik naar beneden ga, merk ik dat er een paadje gemaaid is. Ook beneden is het netjes vrij gemaakt en er is zelfs een trapje aangelegd. Iemand gaat hier regelmatig aan de slag, dat is zeker. Als ik beneden ben en me omdraai, sta ik tegenover een machtig bouwwerk. Een enorme muur met drie grote kokers van bijna 3 meter hoog en 8 meter breed. Het is een grote sluis geweest. In de gevel bestaande uit gelige bakstenen, zit een steen met een jaartal: 1788. De andere sluitsteen (zie foto) is niet meer 'in situ' aanwezig, maar wordt op het erf van een boerderij bewaard. In een van de kokers hangt nog de schuifdeur. Al bukkend kan ik er onderdoor kijken, naar de andere kant. Holenduiven vliegen opgeschrikt weg. Nadat ik ook nog even aan de andere kant heb gekeken besluit ik thuis op zoek te gaan naar informatie over deze sluis. Hoe kom je op het spoor van mensen die er meer over weten? Eerst maar eens op internet kijken. Na enige tijd zoeken kom ik onverwacht terecht op een complete website met informatie en foto's over de sluis in kwestie, de Zwartenhoekse Zeesluis. Er blijkt zelfs een groepje mensen actief te zijn. Zij hebben samen een werkgroep opgericht om deze unieke zeesluis te behouden. Ik besluit contact op te nemen met een van hen en kom zodoende in Westdorpe terecht bij de heer Maurice Kindt. Hij vertelt dat ze al in 1998 zijn begonnen contact te zoeken met verschillende instanties. Het was echter het verhaal van het kastje en de muur. In 2000 wint de werkgroep een aanmoedigingsprijs. Ze gaat aan de slag met het verzamelen van gegevens over de sluis. Maurice weet me te vertellen dat gedurende de Tachtigjarige Oorlog, die eindigde in 1648, water op grote schaal als strijdmiddel gebruikt werd. Het Staats-Vlaanderen van toen, ging tijdens deze oorlog bij de Noordelijke Nederlanden horen en fungeerde als beschermingszone voor de Nederlanden en Zeeland. Onder andere door het opzettelijk onder water zetten van land werd de vijand op afstand gehouden. Veel later, in 1788, werd bij Zwartenhoek begonnen met de bouw van een grote zeesluis. Oorspronkelijk bedoeld om de afwatering te regelen, maar met in het achterhoofd natuurlijk eventuele toekomstige strijdperken. De werkgroep komt zelfs in het Nationaal Archief in Den Haag terecht. Er duiken kaarten op en beschrijvingen, maar het is allemaal erg beperkt. De bouwtekeningen en het bestek worden niet terug gevonden. Wel die van een soortgelijke sluis bij Reygersbosch. Vermoedelijk zijn voor de Zwartenhoekse sluis vergelijkbare bestekken gebruikt. Samen met Maurice Kindt van de werkgroep, breng ik nogmaals een bezoek aan de Zwartenhoekse Zeesluis. Het paadje wordt door hem om de zoveel tijd gezeisd. Terwijl we naar beneden lopen vertelt hij verder. Een paar jaar terug kon je niet eens beneden komen door de bramen en brandnetels. Bovendien was de sluis haast niet te zien door de bomen en struiken die tussen de stenen groeiden. Vrijwilligers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben toen de schadeveroorzakende bomen en struiken afgezaagd. We trekken lieslaarzen aan en kunnen nu ook binnenin de sluis een kijkje nemen. Prachtige bakstenen gewelven met joekels van balken. De uitsparingen voor de deuren zijn nog terug te vinden. Elke koker staat via een opening in verbinding met de volgende. Wanneer een van de kokers afgesloten zou zijn, kan men er toch in via de naastliggende koker. Waar dat voor diende, heeft Maurice nog niet kunnen achterhalen. Eenmaal weer buiten valt op dat de twee gevels van de sluis nogal verschillen van uiterlijk. De ene kant is geheel van grote hardstenen blokken, de andere geheel van bakstenen. De uitleg die ik daarbij krijg is fascinerend. Vroeger lag de sluis aan zee. Het was een 'zelfsuerende' uitwateringssluis. Door de druk van het binnenwater werden bij eb de sluisdeuren geopend, de opkomende vloed drukte de deuren weer dicht. Behalve als uitwateringssluis kon de Zwartenhoekse Zeesluis ook als inundatiesluis worden gebruikt. De achterliggende Canisvlietpolder kon via de sluis met het water uit zee geïnundeerd worden. Vandaar de naam 'zeesluis'. Vlakbij lag een fortificatie ter verdediging van de sluis, die bekend staat als 'De Batterij'; daaraan herinnert nog de naam van de buurtschap. Van het verdedigingswerk zelf is in het landschap voor een leek als ik niets meer terug te vinden. Maurice vertelt me ook over studenten van de Hogeschool Zeeland die een dagje metingen zijn komen verrichten, over advies dat is ingewonnen bij vele verschil lende personen en organisaties en dat er een uitgebreid bestek voor restauratie is opgemaakt. Al vele malen heeft hij om de tafel gezeten met diverse organisaties. Helaas leidden al Zuidfront van de Zwartenhoekse Zeesluis (foto Maurice Kindt). Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 17