[Canismet Binnenkort een beschermd monument? fAJSÖrf'kr&ek In een gezamenlijke inspanning van de SCEZ, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Bond Heemschut is een verzoek gedaan aan de Minister om de Zwartenhoekse Zeesluis op de rijksmonu mentenlijst te plaatsen (artikel 3, Monumentenwet 1988). Gezien de oplopende kosten voor de monu mentenzorg is het Rijk echter zeer terughoudend met het plaatsen van nieuwe monumenten op de lijst. Zo heeft staatssecretaris Medy van der Laan recentelijk een stop aangekondigd op alle nieuwe aanvragen voor plaatsing. De zeesluis zal echter nog volgens het 'oude regime' worden beoordeeld, dat wil zeggen dat plaatsing in principe mogelijk is tenzij de zeesluis al eens eerder is beoordeeld en er dus een afwijzingsbesluit bestaat. Dit is niet het geval. Desalniettemin betekent dit geen gelopen race, de procedure is lang en de criteria zijn streng. Zo zal er onder meer worden gekeken naar architectuurhistorische waarden, cultuurhistorische waarden, ensemblewaarden, gaafheid en zeldzaamheid. Het verzoek tot aanwij zing is gedaan in maart 2004 en is op 19 april jl. ontvankelijk verklaard. Deze datum markeert dan ook het begin van de wettelijke procedure, waarbij de Minister een termijn van 10 maanden heeft om tot een beslissing te komen. Daartoe vraagt de Minister direct advies aan de Raad voor Cultuur (wettelijk adviesorgaan van de regering inzake cultuurbeleid), Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland (omdat het object is gelegen buiten de bebouwde kom) en aan de gemeenteraad van de Gemeente Terneuzen (B&W van de betreffende gemeente is altijd gehouden om in haar advies aan de Minister ook het belang van de eigenaar van het object in kwestie mee te wegen). De Provincie Zeeland heeft al een advies uitge bracht en dat was positief; de beide andere adviezen worden begin van het najaar verwacht. Tenslotte zal de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zich over de voordracht buigen en mede op basis van de drie ingewonnen adviezen het besluit van de Minister voorbereiden. Dit besluit zal gezien de wettelijke termijn dus uiterlijk 19 februari 2005 genomen worden. Overigens is de eerder genoemde stop op verzoeken tot plaatsing van kracht tot 2006. Tot dit jaar zal de Minister slechts in acute noodsituaties bereid zijn een verzoek tot plaatsing op de rijkslijst in behandeling te nemen. In de tussenliggende tijd wordt gewerkt aan een herziening van de Monumentenwet met inbegrip van een nieuw selectiestelsel. Fraaie sluitsteen, geplaatst bij de oplevering van de zeesluis in 1789. Deze sluitsteen zat los en is circa 30 jaar geleden verplaatst naar het erf van een nabij gelegen boerderij. Indien er voldoende financiële mid delen beschikbaar komen voor conserverende werk zaamheden aan de zeesluis, zal de werkgroep ook ijve ren voor het terugplaatsen van deze fraaie sluitsteen (foto Maurice Kindt). ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MONUMENTENZORG MUSEA deze acties niet tot het veiligstellen van de zeesluis. Eindelijk komt er schot in de zaak als de hulp wordt ingeschakeld van de SCEZ. Het wordt makkelijker de juiste contacten te leggen en sommige zaken worden ineens een stuk eenvoudiger. Maurice haalt een dik pak ket uit zijn tas te voorschijn. Het zijn gegevens en foto's van de sluis. Deze zijn meegestuurd met het verzoek om de Zwartenhoekse Zeesluis tot rijksmonument te verkla ren. Bond Heemschut heeft geholpen met het verzorgen van de aanvraag. De werkgroep heeft natuurlijk nagedacht over de toekomstige mogelijkheden. De Zwartenhoekse Zeesluis ligt in een schitterend stukje landschap met historische uitstraling. Aan de ene kant van de dijk ligt een prachtige oude boerderij, omgeven door weitjes met bomen. Aan de andere kant akkerland, een dijk met populieren en weilanden met paarden langs een brede sloot. De sluis en het omringende landschap zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Tevens ligt het tussen twee natuurgebieden in. Het waterstelsel waarvan de sluis onderdeel is zou gemakkelijk deel uit kunnen maken van de natte ecologische verbindingszone tussen deze twee gebieden. Voor de sluis zelf bestaan ook verschillende mogelijk heden. Dacht men aanvankelijk aan restauratie, nu ziet men liever dat het bouwwerk met zijn door de tijd gevormde uitstraling dankzij enig herstelwerk behouden blijft. De sluis is momenteel enig in haar soort en ligt in een passend landschap. Planten en dieren vinden er hun plekje. Volgens Maurice zijn er kansen genoeg, maar ze moeten wel aangegrepen worden. En dat kan alleen als men er zich samen sterk voor maakt. Gelukkig wijzen er al heel wat neuzen in dezelfde richting. Toch is er nog volop werk te verzetten. Hulp daarbij is van harte welkom. Wanneer we na ons bezoek weer bovenaan de dijk komen, zie ik de oude railing weer staan. Dat zo'n klein element zo'n groot verhaal kan verbergen! Goed dat er mensen zijn die zulke verhalen naar boven weten te halen. Wie de Zwartenhoekse Zeesluis eens van dichtbij wil komen bekijken, is welkom op 11 september: Open Monumentendag. Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 18