Provinciale steun voor Zeeuwse boerderij onverminderd MONUMENTENZORG Ook aandacht voor boerderijen in streekplanherziening ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN In Zeeuws Erfgoed van januari dit jaar was het al aangekondigd: de aandacht voor de Zeeuwse boerderij zou met het aflopen van '2003 Jaar van Boerderij' in niet ten einde zijn. Dit bleek uit de woorden van gedeputeerde Harry van Waveren, die toen beloofde dat de Provincie Zeeland prioriteit wil blijven geven aan de instandhouding van dit erigoed. Uiteraard samen met andere betrokken instellingen zoals de SCEZ, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Boerderijenstichting Zeeland. Daarbij kondigde de gedeputeerde vervolgens ook een aantal concrete stappen aan die de provincie zal zetten om zijn woorden met daden te ondersteunen. Inmiddels zijn we nog geen jaar verder en kan voorzichtig een eerste balans worden opgemaakt. De resultaten zijn bemoedigend: op meerdere fronten is vooruitgang geboekt. Uitvoer pilot voor beleidsaanbevelingen Een projectgroep bestaande uit afgevaardigden van de Provincie Zeeland, de SCEZ, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de Boerderijenstichting Zeeland, en de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie, heeft de pilot uitgevoerd waarvan de resultaten begin juli door de gedeputeerde zijn gepresenteerd (zie ook pagina 15: 'Pilot historische boerderijen in Zeeland'). De project groep kreeg de opdracht aanbevelingen te formuleren voor de instandhouding van waardevolle historische boerderij en in Zeeland waarmee de provincie samen met andere overheden en organisaties beleid kan formuleren. Ter voorbereiding van de pilot zijn alle Zeeuwse gemeenten benaderd om één boerderij voor te dragen. Deze boerderij diende een concreet 'probleemgeval' te zijn, waarbij zoveel mogelijk aspecten omtrent behoud en/ of herbestemming aan de orde zouden kunnen komen. De boerderij diende een karakteristieke, historische boerderij met nog een agrarische functie te zijn. De projectgroep heeft uit de voorgedragen boerderijen de boerderij Bouw- en Plantlust te Kamperland (Noord-Beveland) geselecteerd voor nader onderzoek. Tijdens het project zijn verschillende zaken onderzocht, zoals: - De instandhoudingsproblematiek; - Het beleid en de regelgeving voor historische boerderijen; - Het onderhoud van historische boerderijen; - De financieringsmogelijkheden; - Het behoud van de agrarische functie en herbestemmingsmogelijkheden; - De relatie met de ruimtelijke ordening. De projectgroep heeft een aantal aanbevelingen geformuleerd op het terrein van informatievoorziening, voor het ontwikkelen van kennis en deskundigheid, met betrekking tot de financiering, de herbestemming, de wet en regelgeving alsmede enkele aanbevelingen op een aantal overige terreinen. Tevens heeft zij aangegeven wie deze aanbevelingen zou kunnen uitvoeren. Hieruit blijkt dat op genoemde terreinen taken zijn weggelegd voor onder meer de SCEZ, de Boerderijenstichting Zeeland, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de gemeenten en de provincie. Provinciaal Fonds Ook op andere terreinen zijn ontwikkelingen gaande voor het behoud van boerderijen. Zo zal de provincie aansluiten bij het initiatief van het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratie Fonds (NRF) voor de oprichting van een Cultuurfonds voor Monumenten in Zeeland. Uit dit nog op te richten fonds worden laagrentende leningen voor restauraties van gemeentelijke monumenten en beeldbepalende panden in beschermde stads- of dorpsgezichten verstrekt. Daarbij wil de Provincie Zeeland met dit fonds de eerste jaren de nadruk leggen op boerderijen. Mogelijkerwijs kan deze regeling ook worden aangewend voor de boerderijen die in de inventarisatie van historische boerderijen in Zeeland als meest waardevol worden aangemerkt. Deze inventa risatie vindt momenteel plaats in het kader van actiepunt 4 ('waardevolle historische gebouwen') van het 10-pun- tenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie. Andere initiatieven Tevens zijn er contacten met de Stichting Boerderij Landschap (B&L). Dit is een initiatief van de Stichting Nationaal Groenfonds (NGF) en de Stichting Nationaal Restauratiefonds (NRF). Momenteel is de provincie in overleg met B&L om in Zeeland een pilot te starten. Het doel van B&L is historische boerderijen aan te kopen en te herontwikkelen en aan 25.000 ha grond streekeigen landschapselementen toe te voegen. B&L gaat uit van eigendom van de boerderijcomplexen waarna er verschillende mogelijkheden zijn voor de eigenaar. Deze kan bijvoorbeeld blijven wonen op de boerderij die door B&L wordt gerestaureerd en onderhouden. In de S tate nve rgade ring van 9 juli jlis de Streekplanherziening Vitaliteit en Kwaliteit behandeld. Hierbij zijn ook enkele voorstellen aan bod gekomen die betrekking hebben op monumentale boerderijen, zoals: - De mogelijkheid van uitbreiding van de oppervlakte van een agrarisch bouwblok voor de oprichting van nieuwe bedrijfsgebouwen, waardoor deze niet te dicht op de monumentale gebouwen geplaatst hoeven te worden zodat voorkomen wordt dat deze afbreuk doen aan het karakter van deze gebouwen; - Het creëren van meer ruimte voor de woonfunctie in monumentale boerderijen; - De mogelijkheid om in monumentale boerderijen ruimte te bieden voor de realisering van woonzorg boerderijen. Boerderij Bouw- en Plantlust in Kamperland. Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 19