Succesvol symposium culturele planologie ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MONUMENTENZORG MUSEA Zeeland werd op het symposium culturele planologie dat op donderdag 1 juli plaatsvond in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, eens stevig onder handen genomen. Het Zeeuwse landschap is ziek en lijdt aan verkokering, de burger wordt te weinig betrokken bij planvorming en sowieso gaan er miljoenen verloren voor de Zeeuwse cultuurhistorie omdat er in Zeeland nauwelijks Belvedereaanvragen worden ingediend (zie ook special 'monumentenzorg' in vorige Zeeuws ErfgoedDeze harde constateringen waren afkomstig van de zes inleiders die in korte, krachtige bijdragen prikkelend aangaven waar in Zeeland nog kansen liggen om cultuurhistorie beter te integreren in de ruimtelijke planvorming. De opkomst was groot en de stellingnames leidden tot boeiende discussies met de 130 aanwezige beslissers, beleidsmakers en betrokkenen. Het symposium werd georganiseerd door het bij de SCEZ ondergebrachte Steunpunt Monumentenzorg met als doel om het onderwerp 'culturele planologie' hoger op de politieke agenda te plaatsen, naar de wens van gedeputeerde Harry van Waveren. Anderzijds was het de bedoeling om het Steunpunt - primair ingesteld om gemeenten te adviseren op het gebied van monumentenzorg en cultuurhistorie - een grotere bekendheid te geven. Dat de boodschap is overgekomen, bleek onder andere uit het voornemen van enkele gemeenten om meer haast te gaan maken met Belvedereaanvragen. De sprekers waren het er nagenoeg over eens dat een forse mentaliteitsverandering nodig is om met cultuur historie om te gaan. Niet meer objectgericht, niet meer defensief, maar vanuit de kansen die er liggen voor ruimtelijke ontwikkeling. Integreer de cultuurhistorie, gebruik haar als inspiratiebron en zoek naar combinaties. WillemFoorthuis, directeur van het Keuning Instituut in Groningen, gooide een stenen kruik op de vloer kapot en wees vervolgens op de scherven: de grote stonden voor sectoren als infrastructuur, woningbouw en economie, en een enkele splinter representeerde in financiële zin de cultuurhistorie. Als je iets met deze sector wilt, zul je dus moeten kijken naar de sectoren waar wél geld te halen valt. Daarbij moeten de zogenaamde deskundigen en planontwikkelaars leren integraler te denken. Burgers kunnen dat wel, en daar zou dan ook veel beter naar geluisterd moeten worden. Frank (project leider Belvedere van het gelijknamige projectbureau) voegde daar aan toe dat mensen die bezig zijn met cultuurhistorie per definitie naar het verleden kijken, terwijl mensen die bezig zijn met ruimtelijke orde ning en ontwikkeling, per definitie naar de toe- komst kijken. Vanuit het Projectbureau Belvedere wordt getracht deze werelden bij elkaar te brengen en projecten in gezamenlijkheid op te pakken. Cultuur en ruimtelijke ordening moeten elkaar niet meer bijten, maar elkaar versterken! Enerzijds kun je door het laten meeliften van cultuurhistorie met ruimte lijke plannen meer cultuurhistorie behouden, maar tegelijkertijd voegt cultuurhistorie ook kwaliteit toe Ook waren alle sprekers het er over eens dat landschap per definitie een dynamisch gegeven is, zeker in een provincie als Zeeland, maar dat door snelle ruimtelijke veranderingsprocessen zoals ruilverkaveling en uitbreiding van woningbouw en aanleg van industrieterreinen, al veel kwaliteiten zijn verdwenen. Historisch-geograaf Aad de Klerk (SCEZ) hekelde het tot op heden ontbreken van een cultuurhistorische waardenkaart en het ontbreken van een adequaat instrumentarium om het cultuurlandschap te kunnen beschermen, zoals de monumentenzorg en de archeologie dat wél hebben. Dit gebrek aan kennis en instrumentarium betekent dat er vaak onherstelbare schade wordt berokkend aan het historische cultuurlandschap. Meedenken over toekomstige ontwikkelingen zou vanuit de historische geografie dan ookeen stuk makkelijker zijn als er een aantal verworvenheden van vroeger zouden zijn veilig gesteld. Cultuurlandschap valt in tegenstelling tot natuur immers niet te compenseren: een nieuwe vliedberg vormt beslist geen compensatie voor een oude. Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 20