ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MONUMENTENZORG MUSEA Landschapsarchitecte Yttje Feddes (HNS Landschaps architecten) benadrukte in haar bijdrage echter dat we rijker zijn dan we steeds zelf 1 Bk denken. Ze vergeleek nieuwe ontwikkelingsopgaven met het opruimen van een oude zolder waarbij je een doos met interessante spullen tegenkomt. Wat doe je daar vervolgens mee? Integraal bewaren, alles eruit halen en tentoonstellen, of alleen de leukste spullen er uit halen en hergebruiken? In de ontwerpopgave voor de Staats-Spaanse linies is deze laatste weg bewandeld: het is immers ook onmogelijk om alle relicten te behouden, maar de belangrijkste zaken kunnen wel degelijk het landschap van Zeeuwsch-Vlaanderen verrijken. Landschapsarchitect Steven Slabbers (Bosch Slabbers en tevens lid van de commissie Belvedere) zou graag zien dat Belvedere- aanvragen zich niet meer op beelden fixeren, maar op processen. Het is zijns inziens veel interessanter te bezien bij welke ontwikkelingen in het landschap de cultuurhistorie als inspiratiebron is te gebruiken om het landschap leesbaar te houden en kwaliteiten toe te voegen. Want uitgangspunt blijft dat het landschap dynamisch is, maar dat in een gezond landschap de geschiedenis van vorige eeuwen doorklinkt. Juist deze gelaagdheid maakt het interessant. Ontwikkelingen moet je dus zodanig regisseren dat je bestaande kwaliteiten behoudt, knel punten oplost en als het enigszins kan nieuwe kwali teiten toevoegt. Ontwikkelingen in het Zeeuwse heb ben te maken met recreatie, wonen, landbouw en water. Zo pleit Steven Slabbers onder andere voor het weer opnieuw ontsluiten van het landelijk gebied ten behoeve van de recreatie. Het fijnmazige stelsel van 'Swiebertjespaden' die vroeger over heel Walcheren te vinden waren is met de ruilverkaveling na de Tweede Wereldoorlog verdwenen, maar zou in het kader van een evenwichtige toeristische ontwikkeling weer heel goed in ere hersteld kunnen worden. Gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur en ruimtelijke ontwikkeling) ziet vooral de kansen en proeft dat de tijd rijp is voor culturele planologie. Zelf heeft de provincie in een aantal gevallen het voortouw genomen, zoals bij het KSG-terrein in Vlissingen, het Landfront en de Staats-Spaanse linies. De gedeputeerde riep iedereen op ook in de eigen omgeving te kijken naar behoud door ontwikkeling, als bijdrage aan de ruimtelijke kwaliteit. Dagvoorzitter Fred Schoorl (directeur NIROV, Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting) memoreerde het begin van de culturele planologie in Nederland: omdat de schoonheid van stad en land, de kwetsbare sporen van de geschiedenis en de kunstzinnige uitingen van architect en kunstenaar geen eigen lobby of belangengroep hebben, heeft staats-secretaris Rik van der Ploeg zich begin jaren '90 sterk gemaakt voor het laten horen van het culturele argument in de discussies over de toekomstige inrichting van ons land. Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 21