Museum r (Q)ndje Streekmuseum Het Land van Axel MUSEA S Het museum Het Land van Axel gaat terug op het Comité Onderzoek Historie Axel (1927), en de Axelse Boerenkamer (1933). Het Comité is al snel samengegaan met de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten uit Hulst. De Boerenkamer ontwikkelde zich zelfstandig verder met hulp van veel vrijwilligers. Het Comité en de Kamer bestonden deels uit dezelfde mensen. Zo komt het dat de collectie van de Boerenkamer sterk de geschiedenis van het Land van Axel van de laatste 150 jaar documenteert. Het meest in het oog springende onderdeel ervan is de werkelijk schitterende verzameling Axelse klederdracht. De Boerenkamer kwam geleidelijk aan in het bezit van een waardevolle collectie en werd in 1958 omgevormd van comité tot stichting. In 1980 kon dankzij de Gemeente Axel het voormalige postkantoor (uit 1901) als museum worden betrokken. Eerder was alles onderbracht bij particulieren, later in een stadhuiskelder en in een oude kleuterschool. In de Tweede Wereldoorlog werden de voorwerpen bij particu lieren in bewaring gegeven. Nadien bleek dat er zaken verloren of beschadigd waren. Toch is de collectie weer gecompleteerd. Centraal staat de unieke verzameling kostuums van de Axelse boeren- en burgerklederdracht. Een gedeelte ervan wordt permanent tentoongesteld in een compleet ingerichte boerenkamer en -keuken uit 1900. Verder zijn er een tiental deelcollecties: oude geschriften, kaarten, foto's, maquettes enz. Alles wat verzameld wordt, heeft betrekking op Axel en ruime omgeving, het oude Land van Axel, tegenwoordig ongeveer samenvallend met de Gemeente Terneuzen. In 2001 fuseerde de Boerenkamer met de Vereniging ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S EASTREEKTALEN Den Ouwen Woagen tot de Stichting Het Land van Axel. Daarmee werd het museum een verzameling oude landbouwwerktuigen en wagens rijker, waaronder een uniek speelwagentje uit 1907, het pronkstuk van de collectie, en twee lijkkoetsen. Eén daarvan wordt nog steeds voor begrafenissen ter beschikking gesteld. Het museum draait geheel op vrijwilligers. Het heeft sinds de jaren '80 gewerkt aan optimalisering van de collectie, presentatie en registratie, kortom, van alle mogelijke museumtechnische aspecten, maar vooral aan publieksvriendelijkheid. Het beheer van gebouw en de collectie berustte sinds 1980 bij een gemeentelijke museumcommissie. Hierin werkten gemeente en stichting samen. Vanwege de gemeentelijke herindeling besloot de Axelse gemeenteraad de toen bestaande beheerscommissies voor de stadsmolen, watertoren en het museum, samen te voegen tot één nieuwe beheerscommissie voor het geheel. Die commissie is per 1 januari 2003 overgegaan naar de Gemeente Terneuzen en vanwege het duale stelsel hernoemd tot bestuurscommissie. Ze is verantwoording schuldig aan het college van B&W, in het bijzonder aan de wethouder van Cultuur. De Stichting Het Land van Axel bleef eigenares van de collectie, de bestuurscommissie is de beheerder op grond van een bruikleenovereenkomst. Het museum werd in 2004 door de provinciaal museum consulent uitgenodigd zich op te geven voor inschrijving in het Landelijke Museumregister. Het heeft hieraan graag gehoor gegeven, omdat hij dat ziet als mogelijkheid tot verdere professionalisering. Ook wil het museumbestuur het gebouw optimaliseren, te beginnen met de verlichting en de klimaatbeheersing. In het beleidsplan 2004-2006 zijn als belangrijkste doelen gesteld het aantal bezoekers, nu zo'n 3.000 tot 4.000 per jaar, te vergroten en de vrijwilligers verder te scholen. Het meest in het oog springende onderdeel van de museumcollectie is de schitterende verzameling Axelse klederdracht. Zeeuws Erfgoed 24

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 24