De eerste Nationale Verteldag in Zeeland Zeeuws Erfgoed 28 ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA STREEKTALEN Jopie M vertelde aangrijpende verhalen in het Zeeuws. Het publiek reageerde enthousiast. Op 6 juni was het dan eindelijk zover, de eerste Nationale Verteldag was een feit. Het was prachtig weer en in Zeeland waren zes activiteiten gepland, waarvan twee in een museum (Zeeuws maritiem muZEEum en het museum Stoomtrein Goes-Borsele). De vier andere waren initiatieven van lokale vertelkringen en andere organisaties. Begin 2004 hadden de lokale vertelkringen een uitnodiging gekregen van de SCEZ en ook van de landelijke organisaties om hieraan mee te werken. Samen met Vertelkring Kiosk uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Vertelkring Midden-Zeeland gingen we (de organisaties en de consulent streektalen) aan de slag. Later was ook Stichting de Zeeuwse Schaapskudde bereid aan het initiatief mee te werken. Toen we in het noorden van Zeeland nog iets wilden organiseren, bleek de werkgroep Horizon van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente van Zierikzee zich net aangemeld te hebben op de website van de nationale verteldag met een initiatief waarin ook streektaal aan bod kwam. Op die manier konden we met vier initiatieven verspreid over de hele provincie en een band met streektaal, van start gaan. Via een gecoördineerde samenwerking wat de persberich ten, de aanvraag voor subsidie enz. betreft, voelde het ook meer aan als een geheel. Zeeland .Toen later de twee museumactiviteiten erbij kwamen, hadden we zelfs - landelijk gezien - een redelijk goed gevuld activiteiten aanbod in Zeeland. Deze Nationale Verteldag is een initiatief van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en de Stichting Vertellen m.m.v. het Meertens Instituut. Els Broekman opende en sloot het programma met een verhaal van Toon Tellegen en vertelde ook nog een wijsheidsverhaal. Hans Lindhout mijmerde over zijn kerkherinneringen. De pianist Sietse van Wijgerden, die voor de muzikale intermezzo's zorgde, vulde de inhoud van de verhalen mooi aan met zijn muziek. Jopie Minnaard oogstte veel succes met haar verhaal in de streektaal over Jantje en het moeilijk kunnen stilzitten in de kerk (en wat je dan zoal uitspookt) en ook Jan Minnaard vertelde in de streektaal over de zitplekken in de kerk en de regels die hiermee samenhingen. Daarna speelde Jopie het verhaal van de dochter die op bezoek gaat bij haar dementerende moeder. Iedereen werd er wat stil bij. Herkenning? Ook Jan Minnaard kwam nog even aan bod met een pleidooi voor de streektaal. Streektaal is niet boers of plat, je kunt er ook heel wat andere dingen mee. Dat hadden hij en zijn echtgenote hier al getoond, de streektaal kan echt de taal zijn van je hart. En dat is het bij Jopie en Jan Minnaard zeker. Luisteren naar verhalen in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Sietse van Wijgerden zorgde voor de muzikale omlijsting. De organisatoren waren uiteraard heel tevreden met de opkomst en met hun vertellers. Het was een mooie start van een geslaagde dag. Na de middag was het tijd voor de drie andere activiteiten, samen met de twee museumactiviteiten die tijdens de openingsuren van het museum vielen. Stichting Zeeuwse Schaapskudde In de Schaapskooi bleek het mooie weer een beetje een spelbreker te zijn. De meeste kinderen waren - nemen we aan - naar het strand of naar het zwembad gegaan. Maar eigenlijk hadden ze ongelijk. In de Schaapskooi vertelde Lydia Coppoolse immers een spannend verhaal voor kinderen, over een wolf. De enkele kinderen die zaten te luisteren vonden het prachtig. Daarna mochten zij met twee vrijwilligers op (natuurleer)pad. Ze konden verkleed als piraten de omgeving rond de schaapskooi verder leren kennen. Ondertussen vertelden Toon Martens en Adrie Quaak in zijn mooie boerenpak verhalen in de streektaal voor het handjevol overgebleven volwassenen. Ook Omroep Zeeland was erbij om ervan te genieten. Op die manier zullen ook enkele luisteraars van Omroep Zeeland een stukje van dit gebeuren hebben meegemaakt. De opkomst was wat minder dan op de andere plaatsen, maar de mensen die erop afkwamen, hebben wel genoten van hun middag. Dat is onder andere te zien op de foto Zierikzee Zierikzee gaf het startschot. Om 11 uur hadden zich ongeveer honderd mensen verzameld in de Gasthuiskerk. Het overtrof de verwachtingen. Je zou kunnen zeggen dat de verhalen vrijwel allemaal iets met 'de kerk' te maken hadden, maar ze waren toch heel divers en zeker niet altijd kerkelijk. Het was dan ook de bedoeling van de werkgroep om zich als kerkgemeenschap open te stellen voor andere verhalen, die ook alles te maken hebben met waartoe zijn wij op aardeen daar is men zeker in geslaagd. Het publiek - ruim honderd man - dat op 6 juni in de Gasthuiskerk zat, was niet alleen het publiek dat op een gewone zondag naar de kerk komt. Ook anderen hebben echt de weg gevonden naar de verhalen, en dat was uiteraard de bedoeling.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 28