STREEKTALEN ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA- Ook na de vertelactiviteiten bleef de accordeonist, samen met een muzikant van Ambras, nog even doorgaan. Om 15.00 uur bleken nog eens ruim dertig luisteraars te willen genieten van de verhalen. De laatste sessie moest het met iets minder doen, maar toch genoten ook deze vijftien nog van de spannende verhalen van Julien Blommaert over Louis en Louise, van de legende van het Verdronken Land, verteld door George Sponselee en van het verhaal van Felix Timmermans over het masker dat door Sankie Koster met veel gevoel naar voren werd gebracht. Twee Vlaamse dames die hier toevallig terechtkwamen, glunderden: zoiets hadden ze nog niet meegemaakt. De verhalen werden afgewisseld met muziek van een paar muzikanten van Ambras, alleen de schapen ontbraken in deze kooi. Een twintigtal bezoekers maakte ook gebruik van het aanbod om op het plankierpad te wandelen met een gids die niet alleen kon vertellen over het verdronken land van Saeftinge, maar ook nog wel wat verhalen kon vertellen. Omdat er tussen het bezoekerscentrum en de schaapskooi ook nog een café is - Het Verdronken Land - hadden we ook hier een activiteit voorzien. Als je tussen de verhalen en de rondleiding door bijvoorbeeld nog iets wou drinken, kon je daar terecht. Om het evenement extra in de verf te zetten, hadden we een Vlaamse accordeonist gevraagd om zijn repertoire naar voren te brengen. En daarvan hebben niet alleen de bezoekers aan de verteldag genoten. De hele middag zat het terras vol en ook na de activiteiten ging de accordeonist nog enige tijd verder. Ik zag alleen glunderende gezichten bij het afsluiten van deze dag Museum Stoomtrein Goes-Borsele In het Stroomtreinmuseum in Goes vertelde de conducteur over hoe het vroeger was. Stoomtreinen waren er voor de oorlog overal, ook in Zuid-Beveland. Omdat hier verhalen verteld werden in een museaal kader, leek het wel alsof je er middenin zat. Als je uit de stoomtrein kwam, kreeg je een verhaal over de jaren dertig; het leek wel of je er middenin stond. Onduidelijk bij zo'n initiatief is of er mensen op af komen omwille van het vertelaspect, of de gewone bezoe ker die zondag een extraatje kreeg. Uiteindelijk doet het er niet echt toe, als mensen ervan kunnen genieten, is het initiatief geslaagd. Zeeuws maritiem muZEEum Het muZEEum in Vlissingen had al wat ervaring opgedaan met het museumweekend, dat ook vertellen van verhalen als thema had. Op de Nationale Verteldag deden ze weer mee. De bezoekers kwamen niet allemaal specifiek voor de Nationale Verteldag. Ze kwamen voor het muZEEum en gingen - al dan niet - bij de verhalen vertellers luisteren. Er werden spannende zeeverhalen verteld. De zee is immers een rijke bron van spannende en gekke verhalen. Wie op zee vaart maakt leuke avonturen mee. Twee vertellers waren bereid om deze verhalen te delen met de bezoekers van het muZEEum. Zo vertelde Jan van der Horst van de Provinciale Stoomboot Diensten anekdotes over de PSD. Hanny Roodenburg, redacteur van de Poseidon (het orgaan van (oud-)leerlingen van het Maritiem Instituut de Ruyter) vertelde over het leven van een vrouw aan boord in de jaren zeventig van de vorige eeuw. In beide gevallen ontstond er een geanimeerd gesprek tussen verteller en luisteraar, wat door de bezoekers heel erg gewaardeerd werd. Geslaagde dag! We kunnen in Zeeland terugblikken op een geslaagde eerste Nationale Verteldag. Heel wat mensen kwamen even of iets langer luisteren op een van de zes locaties. De activiteiten waren heel divers, waardoor het publiek kon kiezen wat het beste paste bij hun wensen. Als dit initiatief volgend jaar herhaald wordt, hopen we iets vroeger met de voorbereidingen te kunnen beginnen en wie weet, misschien komt die wandeltocht langs vertellers in de omgeving van 't Kerkje van Ellesdiek er toch nog; of een fietstocht in Zuid-Beveland; misschien gaan we wel echt het Verdronken Land in voor een paar uur om daar naar verhalen te luisteren, misschien komen er tal van nieuwe activiteiten op onverwachte plaatsen. er zijn tal van mogelijkheden. Dit initiatief was voor sommige vrijwilligers niet mogelijk geweest zonder de financiële steun van de Provincie Zeeland. Wij danken alle medewerkers, voor en achter de schermen, die deze dag tot een succes hebben gemaakt. En wie weet misschien zijn we er volgend jaar weer bij. Zeeuws Erfgoed 30

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 30