.Zeeuws Archëo PRESENTEREN Zeeuws Erfgoed september 2004 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES Boeken en eenmalige uitgaven Evert van Ginkel Anton Cruysheer, Archeologie presenteren. Ervaringen, voorbeelden, adviezen, kosten. Leidraad 2 van het College voor de Archeologische Kwaliteit (Den Haag 2003). Overzicht met interviews en praktische tips over de manieren waarop archeologische ontdekkingen begrijpelijk en 'beleefbaar' kunnen worden gemaakt voor een groot publiek. Exposities, publicatievormen, lespakketten, kunstzinnige inrichtingen rond archeologische monumenten komen alle aan bod. Meindert Stokroos, Monumenten in gebruik. Gids voor bezitters van rijks monumenten (Den Haag 2004), 184 p. Deze gids neemt de lezer mee in de geschiedenis van ons bouwhistorisch erfgoed en wijst de weg op het pad van onderhoud en restauratie. Alle aspecten die bijzondere aandacht verdienen, passeren de revue: funderingen, gevels en muren, daken, interieur en techni sche installaties. De financiële aspecten van het onderhouden, restaureren en bewonen van een monumentenpand komen in een apart hoofdstuk aan de orde. De auteur van deze gids zal maandagmiddag 25 oktober in Middelburg een lezing getiteld 'De materialen van onze monumenten' verzorgen. Gezien zijn 25-jarige ervaring bij het gemeentelijk bureau Monumentenzorg Amsterdam, belooft dat een boeiende en zeer praktijk gerichte bijeenkomst te worden (zie ook bij Activiteiten). Adrie Tol, Philip Verhagen, Arno Borsboom en Marten Verbruggen, Prospectief boren. Een studie naar de betrouwbaarheid en toepasbaarheid van booronderzoek in deprospectie- archeologie. RAAP-Rapport 1000 (Amsterdam 2004). In deze studie worden twee benaderingen gevolgd, resp. een theoretische en een praktische: het in kaart brengen van de theoretische grondslag van prospectief boren en het doen van voorstellen voor de uitvoering van prospectief booronderzoek. W. op den Velde and C.J.F. Klaassen (t), Sceattas and merovingian deniers from Domburg and Westenschouwen. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten-schappen deel 15 (Middelburg 2004). Eindelijk verscheen deze in archeologische en numismatische kring langverwachte catalogus. Prof. D.M. Metcalf (University of Oxford) meldt in zijn voorwoord dat dit boek voorbestemd is tot in lengte van dagen een standaard naslagwerk op het gebied van de laat zevende- en achtste-eeuwse secatta-munten te blijven. Dit dankzij het in Nederland, Engeland en Jutland ongeëvenaarde aantal en de dito variëteit van de Domburgse vondsten. Tijdschriften Caert Thresoor, tijdschrift voor de geschiedenis van de kartografie, jaargang 23, nummer 2, 2004, pag. 29-35. Aad de Klerk en Martijn Storms schreven onder de titel 'Zeeuwse bedrijfskaartboekjes in particulier bezit: een vergeten vorm van cultureel erf goed' een artikel over dit fenomeen. Een afbeelding in kleur (van het Thoolse Schakerloo) uit het oudst gevonden kaartboekje siert gedurende 2004 alle omslagen van Caert Thresoor. In Nehalennia afl. 144, zomer 2004, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, bijdragen van T. van Gent over Baron David Hendrik Chassé (1765-1849) en van G.G. Trimpe Burger-Mekking over Henri Arnoldus (1919-2002), Zeeuws auteur van meer dan 300 jeugdboeken. In de rubriek 'Zelandica in oude boeken' stelt R. Rijkse de alge mene noodzaak tot conservering en restauratie van zowel het oude als het moderne gedrukte materiaal dat de Zeeuwse Bibliotheek binnen haar muren herbergt, aan de orde. Verder een bibliografische bijdrage van J.J.B. Kuipers over kastelen in Zeeland en tenslotte aandacht voor een symposium n.a.v. het 75-jarig bestaan van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, dat wordt gehouden op 20 november 2004. Openbaar Bestuur, jaargang 14, nummer 3, 2004, pag. 21, besteedt in de rubriek 'Politieke geschiedenis in monumenten' aandacht aan het Vlissingse grafmonument van Jacob Hobein, zeeheld tijdens de Belgische Opstand in de jaren 1830. De bijdrage is geschreven door Jan Kuipers. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 54, nummer 3/4, 2004, 64 pag. In het gecombineerde derde en vierde nummer van Zeeuws Tijdschrift aan- dacht voor het onderwijs in Zeeland, met name het academische onderwijs. De reden is dat in september in Middelburg de driejarige bachelor opleiding aan de nieuwe Roosevelt Academy start. Redacteur Paul van der Velde en gastredacteur Dick van den Bout togen naar Den Haag om met voormalig staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Annette Nijs, te praten over deze nieuwe ontwikkelingen in Zeeland. Peter Sijnke geeft een overzicht van vijf eerdere pogingen om een Zeeuwse universiteit te stichten. Pamela Wilhelmus voerde gesprekken met studenten die voor Middelburg hebben gekozen en ging op zoek naar Vlissings studentenverenigingsleven. Een ander onderwerp is het 'Maurits herdenkings jaar' in Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1604 veroverde Maurits van Nassau Sluis op de Spanjaarden en dat wordt op verschillende manieren herdacht: een symposium, een publicatie en een kunstwerk. Jan Kuipers interviewde organisatoren Dirk de Vries en André Bauwens. Verder een bijdrage over Guido Metsers en zijn bijzondere 'standbeeld' van Maurits voor de Markt in IJzendijke. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, jaargang 13, nummer 2, 2004, pag. 45-84. In het tijdschrift een (vervolg)artikel over verdronken dorpen. Deze keer gaan R.M. van Dierendonck en H. Hendrikse op zoek naar Sinte Philipslandt. Zij geven een eerste presentatie van het archeologische en historische onder zoek. T. Verheul belicht de Engelse invasie op Walcheren in 1809 en de parlementaire enquête die in 1810 over deze zaak in het Engelse Lagerhuis werd gehouden. In de rubriek 'Genootschapsverzamelingen' schrijft I.H. Vogel-Wessels Boer over twee houtgravures, opgenomen in een nummer van Llllustration, Journal, Universel van 4 oktober 1862. De houtgravures zijn gemaakt naar aquarellen van Jan Frederik Schütz en hebben als onderwerp het bezoek van koning Willem III aan Zeeland in 1862. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland De Historische Bijdragen en Mededelingen nr. 110, juli 2004, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland openen met herinneringen van A.P. de Goede aan vakanties op Walcheren en Schouwen-Duiveland in de vorige eeuw. Verder heeft B. Blikman- Ruiterkamp een gesprek met Theo Spinnewijn, boekhandelaar en uitgever te Zierikzee en vertelt R. van Langeraad KAzn. hoe een zwarte kist in zijn bezit kwam. J. Schoof besteedt aandacht aan het verkrijgen van de sta tus "Nationaal Monument" van de vier caissons bij Ouwerkerk en W. de Vrieze gaat nader in op het tarwe oog sten anno 1934. De rubriek 'Uut de pepieren' gaat ditmaal over straatschenderij door vele jeugdige Zierikzeeënaars op twee doordeweekse avonden in de herfst van 1885 en in de rubriek 'Wie is dat noe?' is weer een foto afgedrukt met daarop een of meer onbekende personen. Tholen De Nieuwsbrief nr. 7, juni 2004, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen is gewijd aan huishoudelijke mededelingen. Het eerste Jaarboek van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, juni 2004, begint met een uitgebreide waterstaatkundige beschrijving van de polders van Sint-Maartensdijk door R. Wielinga. Vervolgens besteedt B. v.d. Aarssen aandacht aan oude boerderijen, veldnamen en historische vloeren van de familie Bruijnzeel en diepte C.P.G. de Koning informatie op over defeestelijkheden in Sint-Annaland rondom de vijftigste verjaardag van koningin-moeder Emma in augustus 1908 en de rol van onderwijzer Kabbedijk daarbij. Walcheren De Wete nr. 3, juli 2004, het kwartaal blad van de Heemkundige Kring Walcheren, begint met een moord- verhaal van J. Midavaine, een drama dat zich in 1821 in Middelburg afspeelde. J. Braat beschrijft het bezoek van Lady Baden Powell aan de Zeeuwse padvinders in 1948 te Middelburg. Verder is er weer een Walchers sfeer-verhaal van C. Leeman over een boerderijtje onder Veere en gaat J. Kaljouw nader in op de geschiedenis van de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij die vanaf 1872 tot 1911 met twee schepen de veerdienst op Zierikzee onderhield. Tenslotte verhaalt F. van den Driest over de Stichting Nieuw Walcheren die zich kort na de Tweede Wereldoorlog inzette voor het herstel van Walcheren. In Arneklanken nr. 2, juni 2004, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, duikt G. de Nooijer in de visserijhistorie met belevenissen van de ARM 15 in de jaren veertig en zestig en vervolgt L. van Belzen zijn genealogische rubriek met het geslacht Van de Ketterij (in Arnemuiden). De rubriek 'Een bekend persoon te Arnemuiden' gaat deze keer over burgemeester Cornelis Daniël Baars (1776-1849). Verder bijdragen van P.J. Feij over de loterij van 1611, van A.H.G. Verouden met een toelichting op de notulen (acta) van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Arnemuiden vanaf 1575 en van J. Adriaanse over dijken en polders rondom Arnemuiden en de hedendaagse snode plannen hier mee. Tenslotte artikelen van A.H.G. Verouden over het kohier van de honderdste penning van Arnemuiden over de jaren 1674-1676 en van M. Stroo-van de Ketterij en J.K. Stroo over zuster Van der Klooster, wijkver pleegster te Arnemuiden van 1920 tot 1951. Het Polderhuisblad, informatieblad over Westkapelle, mei 2004, is een feesteditie, deels gewijd aan de vijfde Wasschappelse Dag op 15 mei 2004. Verder nog de stand van zaken m.b.t. het Polderhuis. In het Polderhuisblad nr. 24, juli 2004, de uitslag van het tuinontwerp bij het Polderhuis en de aankomst van het torentje (een model van het 'iezderen' torentje), dat geplaatst is in de tuin van het Polderhuis. Verder nog het verhaal van de tank op de dijk.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 33