Bezoek de website en los de puzzel op! de provinciale coördinatie van de OMD. Samen met de plaatselijke comités in Zeeland en de Landelijke Stichting Open Monumenten dag is ook dit jaar weer gewerkt aan een Zeeuwse invulling van de OMD. De inzet is een toename van de belangstelling voor monumentaal Zeeland. Monumenten en cultureel erfgoed zijn een waardevol en onmisbaar onderdeel van de Zeeuwse samenleving! Kennismaken met de monumentenwacht Met haar monumentenwacht levert de SCEZ een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentenpanden. Vier ploegen van elk twee monumenten wachters zijn dagelijks op pad om monumenten, dus ook monumenten van verdediging, aan een grondige bouwkundige inspectiebeurt te onderwerpen. Zij beschikken over gerichte kennis en ervaring en zijn uitgerust om ook de moeilijk bereikbare delen van een gebouw, zoals bijvoorbeeld hoge en steile daken, te bereiken. Kleine gebreken verhelpen zij direct. Adviezen over grotere herstel- en onderhoudswerkzaamheden worden vermeld in een gedetailleerd inspectierapport. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer negenhonderd monumenten gebruik van de diensten van de monumentenwacht. Kennismaken met de werkzaamheden van de wachters kan op 11 september op een tweetal locaties in Zeeland, namelijk Kruiningen en Serooskerke (Walcheren). Zeeuwse opening De OMD 2004 wordt op diverse plaatsen en tijdstippen, en op verschillende wijzen geopend. Zo vindt de landelijke opening plaats op 9 september in Alkmaar. Op vrijdag 10 september openen enkele plaatselijke (gemeentelijke) comités hun programma. Het thema van dit jaar, 'monumenten van verdediging', was voor Zeeland aanlei ding om de provinciale opening in het voormalige vestingstadje IJzendijke te laten plaatsvinden. Dit gebeurt in de NH Kerk op maandag 6 september. De SCEZ werkt hier samen met het OMD-comité van de Gemeente Sluis en de Stichting Menno van Coehoorn. De openingshandeling van de OMD 2004 wordt verricht door de heer G. R. J. van Heukelom, gedeputeerde van de Provinciale Staten van Zeeland. Daarnaast wordt het eerste exemplaar van de uitgave Zeeland, in de reeks Atlas van historische vestingwerken in Nederland, van de Stichting Menno van Coehoorn, aan de gedeputeerde overhandigd. In het Streekmuseum IJzendijke zal de tentoonstelling 'Waterlinies en verdedigingswerken', eveneens van de Stichting Menno van Coehoorn, officieel worden geopend. Het streekmuseum wordt in de toekomst overigens geheel gewijd aan de in de regio gesitueerde Staats-Spaanse linies. Voor een actueel overzicht van de opengestelde monumenten en activiteiten in Zeeland kunt u terecht op de website van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland www.scez.nl Op de website is bovendien, speciaal voor Open Monumentendag, een bijzonder monumenten puzzel te vinden. Los deze puzzel op! Onder de oplossers worden enkele prijzen verloot. De eerste goede reactie wordt in ieder geval beloond. Informatie over de Open Monumentendag en de open gestelde monumenten elders in Nederland vindt u op de website van de landelijke Stichting Open Monumenten dag www.openmonumentendag.nl

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 38