Wetenschappelijk symposium Sint-Elisabethsvloed 1404 Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag 2004 Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op 19 november 1404, zeshonderd jaar geleden, werden de Zeeuwse en Vlaamse kusten getroffen door een zware stormvloed, de (eerste) Sint-Elisabethsvloed. Vanuit het Vlaams-Nederlands samenwerkingsverband tussen de universiteiten van Gent en Wageningen en de SCEZ wordt deze gelegenheid aangegrepen om stil te staan bij de betekenis, oorzaken en gevolgen van dergelijke overstromingen - niet alleen op landschappelijk maar ook op een breder economisch en maatschappelijk vlak. Met als rode draad de stormvloed van 1404 zullen historici, geografen en archeologen die samenwerken in het VNC-project 'Verdwenen Cultuurlandschappen in West-Zeeuws-Vlaanderen', hun visie geven op de dynamiek van het landschap in het kustgebied, de interactie tussen mens en natuur, de rol van econo mische en politieke verschuivingen, en de mogelijkheden en beperkingen van het historisch-geografisch en archeologisch onderzoek. Door tevens de brug te slaan tussen wetenschappelijk onderzoek en het actuele landschap, vormt deze studiemiddag meteen ook een eerste concreet resultaat van de samenwerking tussen beide universiteiten en de SCEZ. Het symposium vindt plaats op vrijdagmiddag 26 november a.s. bij de SCEZ, gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg. Voor deelname aan het symposium worden uitnodigingen verstuurd. De SCEZ kan met tevredenheid terugzien op het eerste lustrum van de ZAAD. Ondanks het prachtige weer was er op zaterdag 15 mei wederom een groter aantal deelnemende amateur-archeologen dan voorheen. De bijdragen van de verschillende sprekers werden door de aanwezigen zeer op prijs gesteld en vormden vaak de aanleiding voor verdere discussie en belangrijke bijdragen vanuit de zaal. De deelnemers werden welkom geheten door prof. dr. P.A. Henderikx, bestuurslid van de SCEZ. Danielle Caluwe (V rije Universiteit Brussel) ving de plotselinge afwezigheid van haar collega Hilde Wouters uitstekend op door in haar verhaal over 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren' ook in te gaan op de aspecten die door Hilde behandeld zouden worden. Voor de rondleiding door Danielle over de gelijknamige tentoonstelling bestond na de lunchpauze grote belangstelling. In het gewijzigde programma kwam daarna de bijdrage van Robert van Dierendonck over resten van het verdronken dorp Sinte Philipslandt aan bod. Ook een deel van het middagprogramma werd gevuld met bijdra gen van de SCEZ. Hans Jongepier presenteerde de eerste resultaten van het onderzoek aan de bijzondere IJzertijd- kuil te Grijpskerke, waarna Sander Smit (Paleoterra) en Robert van Dierendonck de stand van het onderzoek van kalkproductie in de Romeinse tijd in Zeeland voor het voetlicht brachten. Ritzo Holtman (Gewichten en Maten Verzamelaars Vereniging) sloot de rij met een bijzonder boeiende lezing over maten en gewichten in Zeeland door de eeuwen heen. Na afloop van deze lezing volgde de borrel en een gewichtige informatie-uitwisseling tussen Ritzo Holtman, de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland en amateur-archeologen, vooral over gewichten uit Zeeuwse bodem. Het was weer een schone dag. Walcheren Muntschatje uit Middelburg, West Oude Havendijk Door de heer J. Klomp uit Middelburg werd van deze locatie de vondst gemeld van een kleine muntschat, waarschijnlijk de inhoud van een verloren of verborgen beurs. Opmerkelijk is de samenstelling van het tiental zilveren munten. Acht daarvan, een snaphaan, een 1/20 reaal en zes statenoorden zijn te dateren in de periode 1580-1586. De twee andere munten, in fragmenten bewaarde groten uit Antwerpen en Dordrecht, zijn tussen de tachtig en honderd jaar ouder! Gezien de slijtage van de jongste munten zijn deze nog een behoorlijke tijd in gebruik geweest alvorens ze, waarschijnlijk ergens in de zeventiende eeuw, uit de roulatie verdwenen. Zeeuwsch-Vlaanderen Proefsleuf Korte Nieuwstraat, Hulst Het archeologisch bedrijf ArcheoMedia uit Nieuwerkerk aan de IJssel heeft samen met de SCEZ en vrijwilligers van de AWN en de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten uit Hulst een drie meter diepe proefsleuf gegraven op een binnenterrein achter de Korte Nieuwstraat te Hulst. Het archeologisch onderzoek vond Een blik op de proefsleuf en funderingen achter de Korte Nieuwstraat, Hulst. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 5