1 y - Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] ARCHEOLOGIE ves,.- 1 'i GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Stand van zaken Na het onderzoek op Schouwen-Duiveland zijn nu ook alle terreinen van Archeologische Betekenis in de Gemeente Tholen in het veld onderzocht. Het betrof acht terreinen; in drie werden vondsten uit de IJzertijd en/of Romeinse tijd verwacht, op drie terreinen zou zich een afgegraven vliedberg bevinden en op twee zou in de zestiende eeuw een ridderhofstede hebben gestaan. Een aantal van deze terreinen is opgewaardeerd tot een Terrein van Archeologische Waarde; de overige zijn van de AMK Zeeland verdwenen. Behalve het onderzoek in de Gemeente Tholen is er buitendijks onderzoek verricht in de Gemeente Reimerswaal naar het verdronken dorp Tolsende en in de Gemeente Noord-Beveland naar het verdronken dorp Oud-Hamerstede. Inmiddels is het veldonderzoek gestart in Zuid-Beveland. In september van dit jaar gaat het onderzoek in de Gemeente Sluis van start. Tholen Het onderzoek naar afgegraven terreinen van motte-kastelen, in Zeeland ook wel vliedbergen genoemd, werd in de vorige editie van Zeeuws Erfgoed nader toegelicht. De onderzoekingen naar vindplaatsen uit de IJzertijd en/of Romeinse tijd verlopen op andere wijze. Zoals bij elk archeologisch onderzoek is een bureau onderzoek een eerste vereiste. Hierbij speelt de geologie van het gebied een grote rol. Kaart Map 10 Zoals op de afgebeelde kaart is aangegeven, bestond het loopoppervlak van Zeeland ten tijde van de Late IJzertijd uit veen, ook wel bekend als Hollandveen. Dit veen ligt door overstromingen in het verleden onder een pakket van klei en zand. Eventuele sporen zijn op luchtfoto's of hoogtekaarten niet zichtbaar. Het kan ook voorkomen dat het veenpakket volledig of gedeeltelijk geërodeerd is als gevolg van een overstroming, bijvoorbeeld wanneer er een geul doorheen liep. In dit laatste geval zijn de meeste archeologische resten verdwenen. Omdat de bewoning tijdens de Late IJzertijd op het veen plaatsvond, is het een noodzaak om de intacte top van het veen op te sporen, dus daar waar de kans op het voorkomen van archeologische resten uit deze periode het grootst is. Een intacte top van het Hollandveen is - vaak geoxideerd omdat deze een tijd aan het oppervlak lag. Dit wordt ook wel 'veraard veen' genoemd en is vaak zwart van kleur. Tijdens het veldonderzoek wordt deze laag bemonsterd en gecontroleerd op vondsten aan de hand van nat zeven. Het bewust opsporen van archeologische resten uit de Late IJzertijd is een moeilijke klus. In de eerste plaats zijn er zeer weinig (schriftelijke) bronnen voorhanden. Resultaten van archeologische onderzoeken in het verleden dienen daarom zeer goed te worden bekeken. Resten uit deze periode bestaan meestal uit aardewerk, glazen armbanden, paalsporen of paalresten en kuilen. Meestal worden deze sporen per toeval aangetroffen, zoals vorig jaar toen in Grijpskerke een vindplaats uit de IJzertijd bij de aanleg van een natuurvriendelijke oever aan het licht kwam. Deze vindplaatsen worden vaak bij een afgraving aangetroffen. Systematisch booronderzoek leent zich minder goed voor het opsporen van dergelijke bewoningssporen. De kans dat een klein houten paaltje aangeboord wordt, is zeer klein. In Ellewoutsdijk (Zuid-Beveland) bijvoorbeeld, kwamen de archeologische resten uit de Romeinse tijd pas aan het licht toen het terrein werd afgegraven in het kader van de aanleg van de Westerscheldetunnel en niet tijdens het voorafgaand booronderzoek. Het booronderzoek werd hier echter wel volgens de regels uitgevoerd. Hieruit blijkt dat booronderzoek slechts een steekproef is en geen bewijs levert voor de afwezigheid van eventuele archeologische resten. Op het Terrein van Archeologische Betekenis aan de Ceresweg in het buitengebied van Tholen werd in de jaren tachtig bij de aanleg van een riool, een huisplatte grond en aardewerk uit de IJzertijd aangetroffen in de top van het Hollandveen. De kans op het voorkomen van meerdere huisplattegronden of andere sporen uit deze periode is daarom zeer groot. Gedempte gracht rondom de vermoedelijke voormalige ridderhofstede en boerderij De Torenhoeve in het buiten gebied van Oud-Vossemeer. Paleo-geografische kaart van Zeeland omstreeks 200 voor Chr. (fragment). Zeeland was overdekt met veen, het Hollandveen. Men woonde en leefde in de Late IJzertijd op het veen, in de buurt van een waterloop (RGD, 1996). Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 7