ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN van een boomgaardje of oprijlaan vermoeden. Ten zuiden van het fundament van het huis is nóg een ovaalvormige structuur met paaltjes zichtbaar. Misschien is dit eveneens een weitje. Gezien de hoop bakstenen heeft er mogelijk een schuurtje gestaan. Een veldverkenning naar aanleiding van de melding van restanten van een huis of boerderij in westelijke richting bij de Westketel heeft helaas niet tot resultaat geleid. Mogelijk liggen de restanten onder zand en slik. Alle archeologische sporen worden, behalve gemeten en in kaart gebracht, op video opgenomen en gefotografeerd. Aardewerk en andere materialen worden selectief verzameld. Op 1 juli is in de buurt van de Westketel door Jerryt Krombeen een houten goot of duiker aangetroffen van 3,3 meter lengte. Op deze plaats wordt ook tamelijk veel grijs aardewerk gevonden. De goot is op 3 juli overgebracht naar het Provinciaal Archeologisch Depot in Middelburg, waar hij onder water bewaard wordt. Rillandse scholen Uit educatief oogpunt werd het zinvol geacht de scholen in Rilland bij het project te betrekken in het kader van de geschiedenis van de eigen omgeving. Na een introductie les bezochten de basisscholen van Rilland op vier achter eenvolgende dagen de plaats waar de voorganger van het huidige dorp heeft gelegen. Op dinsdag 15 juni brachten groep 6, 7 en 8 van de RK Basisschool De Horizon een bezoek aan het verdronken land, gevolgd door de PC Basisschool De Wiekslag op woensdag 16 juni, OB De Reigersberg op donderdag 17 juni en op vrijdag 18 juni basisschool De Zandbaan als hekkensluiter. De kinderen en hun begeleiders werd in het kort iets verteld over de geschiedenis van het dorp en de ondergang ervan in 1530. Ze kregen onder leiding van Dicky de Koning en enkele AWN'ers een rondleiding langs de zichtbare resten en mochten zelf 'archeoloog spelen'. Dit hield onder meer in het plaatsen van jalons, het uitleggen van meetlinten en het opmeten en tekenen van een muurtje, alles onder leiding en met hulp van ervaren AWN'ers. Vervolgens mochten de leerlingen scherven en botmateriaal gaan zoeken, dat na afloop op het schoolplein werd gewassen en gedroogd. Tot slot werden in de klas allerlei vragen van de leerlingen beantwoord. Ter afronding van de archeologielessen op de basisscholen en het bezoek aan het verdronken Rilland, zijn op donderdag 8 juli en op vrijdag 9 juli de vier scholen weer bezocht, en werden er onder leiding van Dicky de Koning en enkele AWN'ers 'workshops' georganiseerd, waarbij het verzamelde materiaal van het verdronken land werd gesorteerd. De diverse aardewerksoorten zijn vervolgens uitgesplitst in randjes, bodems, oren, enz. en de aantallen scherven werden geteld en opgeschreven. De scherven zijn als puzzelstukjes vergeleken met platen en tekeningen van voorwerpen uit de lesmap. Er werden vondstkaartjes geschreven en met behulp van de kam mochten de leerlingen zelf een scherf of pot tekenen. De scherven blijven voorlopig op de scholen voor de tentoonstelling die in november gepland is en die gehouden wordt in de bibliotheek in Rilland. Dat de scholen erg enthousiast over het project waren blijkt wel uit het feit dat zij hebben toegezegd een powerpoint-presentatie, een fotocollage, een maquette en tekeningen te maken voor de presentatie. Eén van de leerlingen maakt zelfs een website over het scholenproject! Ten behoeve van het project 'Oud-Rilland' zijn er verzoeken tot financiële ondersteuning ingediend bij de provincie en de Gemeente Reimerswaal. Onderzoek munten Ravestein De in de loop van het onderzoek op 't Hof Ravestein gedetecteerde munten en musketkogels zijn door Jerryt Krombeen gereinigd en geconserveerd (zie ook vorige afleveringen van Zeeuws Erfgoed). De munten uit de zestiende en zeventiende eeuw, enkele duiten en oordjes, zijn uitvoerig door hem beschreven. Hiermee is het onderzoek van de metaalvondsten afgerond. De gevonden scherven worden op school keurig gewassen (foto Paul Schipaanboord). Een door J. de Jongh gerestaureerde schotel uit de gracht van Ravestein. De vondsten uit de gracht rondom Ravestein worden momenteel door een aantal vrijwilligers van de AWN uitgezocht in het Provinciaal Archeologisch Depot (PAD) van de SCEZ. Dit levert af en toe verrassende vondsten op, zoals de afgebeelde reconstructie van een grote schotel, diameter 41 centimeter, laat zien. Vermoedelijk moeten we dit voorwerp interpreteren als een fruitschaal. De op de schotel afgebeelde voorstelling is geheel in de traditie van de bekende blauw gedecoreerde tegels. De datering is achttiende eeuw. De restauratie is gedaan door het AWN-lid J. de Jongh. Ingespannen leggen de jeugdige archeologen de restanten van het verdronken Rilland vast (foto Dicky de Koning- Kastelijn Zeeuws Erfgoed 9

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 9