pui je Heemkundig r (D)ndje Heemkundige Kring De Bevelanden 2» archeologieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Ontstaan De kring is in feite ontstaan vanuit de behoefte om de vruchten van allerlei geschiedkundig onderzoek te kunnen publiceren. Daarvoor is een achterban nodig en op initiatief van toenmalig burgemeester Huber van Goes en toenmalig gemeente archivaris Abelmann werd op 29 januari 1975 de Heemkundige Kring De Bevelanden opgericht. Medebestuursleden van het eerste uur waren de heren Kluiver, Oele, Ovaa, Uil en Van der Woude. Veel werd gepubliceerd in de jaarboeken in de periode 1975 t/m 1998. In de loop van de jaren hebben de activiteiten zich successievelijk uitgebreid. Doel De heemkundige kring heeft als doel het bevorderen en verspreiden van de kennis van de geschiedenis, volkskunde, taalkunde en oudheden van de eigen streek en de bestudering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben. Tevens wordt gestreefd naar het behouden en herstellen van historische en cultuur monumenten. Het werkterrein kan worden omschreven als Noord- en Zuid-Beveland in hun huidige vorm inclusief die gebieden die daartoe ooit hebben behoord. Leden Het ledenaantal heeft zich de laatste jaren redelijk gestabiliseerd op iets meer dan zeshonderd leden. Enerzijds mogen wij ons regelmatig verheugen op een forse aanwas, anderzijds blijkt het aantal opzeggingen ieder jaar weer groot. De hoge gemiddelde leeftijd binnen het ledenbestand is hier zonder meer debet aan. De meeste leden wonen in de stad Goes en de dorpen eromheen, en in de Zak van Zuid-Beveland. Binnen het werkgebied blijven Noord-Beveland en de dorpen van Reimerswaal achter. Maar er zijn gelukkig ook nog veel leden buiten de Bevelanden en zeker ook buiten Zeeland! Organisatie Het algemeen bestuur van de vereniging bestaat uit negen leden. Buiten de vele informele contacten vergadert het algemeen bestuur zeven maal per jaar. Daarnaast zijn er een drietal werkgroepen actief, te weten de redactiecommissie van De Spuije (negen leden) en de werkgroepen Kleine Monumenten (zeven leden) en Veldnamen (acht leden). Alle werkgroepen zijn ook weer vertegenwoordigd in het algemeen bestuur. Tevens wordt er naar gestreefd om ook een evenredige verdeling over de vijf gemeenten binnen het werkgebied te hebben. Redactiecommissie De primaire taak van de redactiecommissie is het driemaal per jaar produceren van De Spuije, het tijdschrift dat samen met de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland (tegenwoordig: Historisch Museum De Bevelanden) wordt uitgegeven. De redactie werkt geheel zelfstandig en onafhankelijk. In het verleden verzorgde zij ook de uitgave van de jaarboeken. Ook de redactionele begeleiding van andere uitgaven van de kring, zoals die van de werkgroepen Kleine Monumenten en Veldnamen behoort tot haar taak. Inhoudelijk bestrijkt De Spuije een breed scala van onderwerpen. Zij gaat kriskras door de A historie, bezoekt verschillende delen van de Bevelanden en brengt naast dieper gaande onderzoeken ook de licht verteerbare kost. Daarnaast zijn er boekbesprekingen over interessante uitgaven. Verheugend zijn de vele reacties van lezers op onze artikelen, waardoor positieve discussies kunnen ontstaan. Het tijdschrift is rijk geïllustreerd en bevat 40-60 pagina's op A5-formaat. Het verzamelen en registreren van het veldwerk in de diverse dorpen is zeer tijd rovend. Doordat dikwijls uit onkunde steeds meer verdwijnt, zit er een enorme tijdsdruk achter dit werk. Recent konden we het boekje over Wemeldinge publiceren en nog dit jaar verschijnt de uitgave over Kapelle, Biezelinge, Eversdijk en Schore. Veel hangt af van het verkrijgen van de financiële dekking voor dit soort projecten, waarbij de kring afhankelijk is van giften en sponsoren. Veldnamen De Deltawerken en daarmee de ontsluiting van Zeeland hebben geleid tot veel infrastructurele wijzigingen. Ook voor het veldwerk op dit gebied is dus haast geboden omdat we afhankelijk zijn van de historische kennis van de oudere bewoners van het gebied. Onlangs is de zeer gedegen studie over de vroegere Gemeente 's-Heer Arendskerke gepubliceerd. Aan het verzamelen van de historische gegevens over diverse andere gebieden wordt hard gewerkt. Activiteiten Naast onze steeds druk bezochte jaarvergadering, gedragen door prominente sprekers uit het vak, organiseert de kring ieder jaar een aantal lezingen over uiteenlopende onderwerpen, een landschappelijke natuurfietstocht, een dorpswandeling en een buiten-Bevelandse reis, alles onder deskundige leiding. In nauwe samenwerking met de auteur kon het boek over de Geerteskerk in Kloetinge worden uitgegeven. Het bestuur is verder in gesprek met alle gemeenten in het werkgebied om onnodig destructief ingrijpen te voorkomen op plaatsen waar verkeerseisen of inbreiding wijzigingen in gevelwanden en straatbeelden noodzakelijk maken. Samenwerking Voor een optimaal functioneren van de kring zijn goede contacten met de leden en de buitenwereld onontbeerlijk. Intensief tot incidenteel werkt de kring - in willekeurige volgorde - samen met gemeentearchieven, het Historisch Museum De Bevelanden, de Bond Heemschut, de vijf gemeenten van de Bevelanden, de Boerderijenstichting Zeeland, de Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland en diverse andere kringen. Informatie Wie geïnteresseerd is in het werk van onze vereniging kan informatie inwinnen bij de secretaris, de heer E.R. Planteydt, telefoon 0113-313093. Correspondentieadres: Wijngaardstraat 3, 4461 DA Goes. En de contributie is slechts 14 euro. Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 10