4 ■II Cultureel Erfgoed MONUMENTENWACHT Klanttevredenheidsonderzoek Monumentenwacht Stichting Zeeland MONUMENTENWACHT O O O O O a. hele steen b. drieklezoor c. halve steen d. klezoor hifte steen f klisklezoor g. lepe steen ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. In de monumenten die onze provincie rijk is, zijn in enkele gevallen diverse formaten door elkaar toegepast. Dit is te wijten aan het feit dat een (groot) bouwwerk vroeger zelden in één periode totstandkwam. Dit had tot gevolg dat meestal verschillende formaten - en daarmee ook verschillende kleurnuances - in een gebouw werden verwerkt. Veel bouwwerken zijn in de loop van de tijd gerepareerd of gerestaureerd met datgene wat voorhanden was. Het resultaat was soms een lappendeken, wat niet betekent dat het geheel er niet sfeervol uit kwam te zien. Metselwerk was in die tijd meer en meer van belang uit architectonisch oogpunt. Het aanzien van een gevel en zijn voegwerk is immers mede bepalend voor de sfeer die een gebouw oproept. Schade Veel in baksteen uitgevoerde gevels zijn gevoelig voor te hoge vochtbelasting. Een aantal preventieve maatregelen kan ervoor zorgen dat er minder snel schade ontstaat. Als een terrein rond het gebouw goed afloopt en afwatert, voorkomt men hoge vochtconcentratie bij de fundering. De waterhuishouding rond en op het gebouw dient in orde te zijn; het dak waterdicht, goten en hemelwater- afvoeren van een goede kwaliteit en regelmatig schoon gemaakt. Begroeiing en klimop zijn niet bevorderlijk voor de conditie van de muur. Door het wortelstelsel wordt vocht langer vastgehouden en de muur ontwricht. Uitgesleten voegwerk neemt veel vocht op en water dat op de stenen blijft staan, leidt tot vochtschade. Ook uit stekende randen en lijsten zijn gevoelig voor vocht. In de winter kan water dat zich in het metselwerk ophoopt bevriezen en de steen kan kapot springen. MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Lekkende goten en afvoerpijpen zorgen voor een zeer hoge vochtbelasting van de muur met als gevolg het roesten van balkankers of het inrotten van de balkkoppen, met alle constructieve gevolgen van dien. Ook scheuren in de gevels als gevolg van verzakkingen of trillingen zorgen ervoor dat vocht in het muurwerk kan dringen. Opletten dus Wat kunt u zelf doen om vocht uit uw gevel te weren? Laat regelmatig de goten schoonmaken en de kwaliteit controleren. Ook enkele kleine lekjes zorgen voor een gestage indringing van vocht. Laat de kwaliteit van uw dakbedekking en loodaansluitingen controleren om te zien of deze afdoende bescherming bieden in ons vochtige klimaat. Als u beneden in de woonkamer vocht ziet, zijn er al honderden liters water in het muurwerk verdwenen. Om deze hoeveelheid water met ventilatie uit de gevel te laten verdwijnen, gaan er echter enkele jaren overheen. Ook hier is het motto 'voorkomen is beter dan genezen'. Ga als het net gestopt is met regenen eens naar buiten en kijk of uw goten niet overlopen. Mogelijk stroomt het water ergens langs de gevel. Muurwerk dat lang vochtig blijft, wordt erg snel groen, wat kan duiden op een eventueel gebrek aan de waterhuishouding. Baksteen van onze eigen Hollandse klei is een veelzijdig product. Metselwerk, mits goed gedetailleerd en zo min mogelijk met vocht belast, heeft al bewezen een betrouw bare manier te zijn om te bouwen. Dat bewijzen dagelijks de vele monumenten in onze provincie! De SCEZ vindt het belangrijk te weten of de abonnees van de monumentenwacht tevreden zijn over de werkzaamheden en diensten van de monumentenwacht. Door het meten van de klanttevredenheid wil zij inzicht verkrijgen in de kwaliteit van haar dienstverlening en de behoefte aan meer of een nog betere dienstverlening. Door middel van een eenvoudig klanttevredenheids- onderzoek aan de hand van een vragenlijst, waarbij de abonnee ook gevraagd wordt een rapportcijfer te geven over een aantal onderdelen, hoopt de SCEZ een globale indruk te krijgen van de klanttevredenheid van haar abonnees. In totaal zijn 151 vragenlijsten verstuurd naar een vooraf geselecteerde groep. Abonnees van de monumentencategorieën 'kerken, boerderijen, kantoren, woningen en molens' zijn benaderd en verder is de vragenlijst aan alle Zeeuwse gemeenten en de Provincie Zeeland opgestuurd. Op 20 oktober waren al 86 reacties binnengekomen, een respons van 57%. Gemiddeld genomen scoort de monumentenwacht een dikke voldoende, rond de zeven, met incidenteel een uitschieter naar beneden en een aantal keer zelfs ruimschoots daarboven! De nieuwsbrief Zeeuws Erfgoed krijgt van onze 'abonneelezer' een ruime voldoende. Ook hebben veel abonnees gebruik gemaakt van de gelegenheid om verdere op- en/of aanmerkingen te plaatsen. Hierbij enkele uiteenlopende reacties: "goed zou zijn direct na de inspectie de geconstateerde gebreken door te spreken met de abonnee; niet in details verzanden, maar op hoofdlijnen blijven rapporteren; verrichten van meer onderhoudswerkzaamheden door de wachters; voeren van directie door wachters tijdens de uitvoering van een restauratie; té negatieve rapportage; (nog) meer praktische advisering ten aanzien van aanpak onderhoud, met als resultaat aantrekkelijke financiële oplossingen". In de volgende nieuwsbrief wordt dieper ingegaan op de uiteindelijke resultaten van dit onderzoek. El Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 12