4 Levenslijnen collectieve promotie voor museumbezoek 300ste landelijk geregistreerde museum staat in Zeeland MUSEA A RCHEOLOC] EE v:L i ES> E i iJ I M ON U M E NT ENWAC H T.M S L M I N 1 N Rr STREEKTALEN i Laven slij iter "Ga op ontdekkingsreis in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en laat je (ver)leiden door de lijnen in het landschap, de levenslijnen in de gezichten van de mensen en de verhaallijnen in de musea. Ze vertellen over de tijd van toen en nu." Zo opent het boekje Levenslijnen, een uitgave van de Gemeente Sluis met medewerking van de VVV Zeeuwsch-Vlaanderen, over acht West-Zeeuws-Vlaamse musea, te weten het Archeologisch Museum in Aardenburg, het Visserijmuseum in Breskens, Vlaemsch Erfgoed in Groede, het Oorlogsmuseum Switchback in Oostburg, Bezoekerscentrum 't Zwin in Retranchement, Streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna ter Muiden, de Oudheidkundige Verzameling in het Belfort te Sluis en het Streekmuseum IJzendijke. Deze thema musea vertellen met elkaar het boeiende en meeslepende verhaal van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het fraai ogende full-colour boekwerkje (mede mogelijk gemaakt dankzij sponsoring van de Rabobank) werd dankzij de VVV verspreid in de regio zelf en de rest van de provincie en zal menig toerist afgelopen zomerseizoen hebben geïnspireerd tot een bezoek aan één van de acht musea. Een mooi voorbeeld van collectieve promotie! Ook elders in de provincie kent men dergelijke initiatieven. Al enkele seizoenen geven de gezamenlijke musea van Schouwen-Duiveland, verenigd in een gelijk namig platform, een gemeenschappelijke seizoenfolder uit en hebben tegelijk een gemeenschappelijke website (www.museaschouwenduiveland.nl). Dit jaar startte ook de Vereniging van Zeeuwse Musea (VZM) met een provinciale museumfolder en gelijknamige website (www.museainzeeland.nl). Hierover werd reeds in het zomernummer van Zeeuws Erfgoed bericht. De provinciale museumcampagne werd opgepikt door de Nederlandse Museumvereniging die er in het magazine Museumkaart en op de Amsterdamse Uitmarkt eind augustus veel aandacht aan besteedde. De VZM bereidt momenteel de promotiecampagne van 2005 voor. Getracht wordt nog wat meer afstemming te verkrijgen in de openstelling van de Zeeuwse musea. Op maandag 11 oktober werden in gebouw De Burg van de SCEZ de eerste acht certificaten van het Nederlands Museumregister in de provincie Zeeland overhandigd door Harry van Waveren, gedeputeerde voor cultuur. Tijdens deze bijeenkomst werd bekendgemaakt welk museum zich het driehonderdste landelijk geregistreerde museum mag noemen. Vijf musea kwamen hiervoor in aanmerking: het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland in Dreischor, het Fruitteeltmuseum Kapelle, Museum De Schotse Huizen in Veere, Streekmuseum Het Land van Axel en het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg. Op ludieke wijze haalde gedeputeerde Van Waveren briefjes met daarop de namen van de musea uit een hoge hoed. Het 'gelukkige' museum bleek afkomstig uit Dreischor. Voor het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland was het de kroon op een feestweek, waarin ook de 10.000ste bezoeker van het seizoen werd binnengehaald. De landelijke nummers 299 t/m 303 en tevens Zeeuwse nummers 4 t/m 8 werden alle op 22 september door het bestuur van de stichting Het Nederlands Museumregister opgenomen in het register. In 2001 en 2002 waren drie Zeeuwse musea hen al voorgegaan, te weten het Zeeuws Museum in Middelburg, het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen en het Museum Stoomtrein Goes-Borsele. De acht musea in Zeeland die nu zijn geregistreerd, kan men herkennen aan het muurschildje bij de entree, met daarop aangegeven 'Geregistreerd museum'. Enkele musea hebben de status van 'voorlopig geregistreerd' en enkele musea zijn in aanmeldingsprocedure. Aanmelding kan nog tot 1 januari 2005. Het Nederlands Museumregister is in 1997 door de Nederlandse Museumvereniging (NMV) en de Stichting Landelijk Contact van Museumconsulenten (LCM) in het Zeeuws Erfgoed 16 Museumconsulent Leo Adriaanse introduceert het Museumregister. Directeur Gerard Heerebout van het Fruitteeltmuseum licht de praktijk nader toe. Lukkie Zijlstra neemt namens het driehonderdste geregistreerde museum het certificaat in ontvangst van gedeputeerde Harry van Waveren (op de voorgrond de hoge hoed). Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland in Dreischor. leven geroepen. Het museumregister kent negen basiseisen voor opname, die tezamen een minimumstandaard vormen voor het functioneren van een museum. De basiseisen zijn zo geformuleerd dat zowel kleine als grote musea eraan kunnen voldoen. Het doel van de museum registratie is het zichtbaar maken, bewaken en verbeteren van de kwaliteit van de Nederlandse musea. De begeleiding van het museumregister in Zeeland wordt uitgevoerd door de SCEZ, onder leiding van de provinciaal museumconsulent.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 16