Museum randje 4 Musea op koers Zeeuws museumbestel2005-2008 MUSEA OPROEP Dirk Jan Koets (1895-1961) ARCH EOLO CIE" Iv 11 i I I' I; I S I S M QNU M EN TEX WACHT v v i i j,-: i STREEKTALEN In dit 'rondje' staat deze keer geen museumorganisatie centraal, maar specifiek een museumvrijwilliger. Immers, het museumwezen in Zeeland wordt vooral gedragen door vrijwilligers. Deze mensen steken hun vrije tijd in een museum. Zonder hen zouden de meeste musea wegkwijnen of simpelweg ophouden te bestaan. De zeventigjarige mevrouw Maxi Joustra is zo'n vrijwillig ster. Zij werkt bij Museum De Schotse Huizen in Veere. Van huis uit was zij maatschappelijk werker. Na als vrijwilliger bestuurlijke activiteiten te hebben ontplooid voor ondermeer de Grote Kerk in Veere, raakte zij betrokken bij het museum. Dit is inmiddels zo'n zeven jaar geleden. Er was vanuit het museum behoefte aan gastvrouwen die de entreebalie bedienden. Ook waren er mensen nodig die het publiek in het museum wilden begeleiden. Van het één kwam het ander en zo ging mevrouw Joustra ook rondleidingen geven. Later kwam daar het begeleiden van de nieuwe gastvrouwen bij. Weer later raakte zij betrokken bij het beschrijven van de collectie. Doordat mevrouw Joustra intensief bij het museum betrokken raakte, kwam zij in de hoogtijdagen van haar vrijwilligerswerk wel vijf keer per week voor korte of langere tijd in het museum. Omdat zij in Veere woont, is het gemakkelijk aanlopen. Het museum werd in die dagen een beetje deel van het dagelijkse patroon. Wat haar trekt in het vrijwilligerswerk bij het museum, is het in een plezierig sociaal verband van ongeveer 40 vrijwilligers werken in een culturele instelling. Ook het contact met het publiek ervaart zij als erg waardevol. Daarnaast is er het werken in een museum. Normaal gesproken zie je van een museum alleen de tentoon stellingen. Maar als vrijwilliger maak je deel uit van het functioneren van het museum. Samen iets te helpen maken van dit museum is een uitdaging. En terwijl je daarmee bezig bent, leer je gaandeweg een hoop over cultureel erfgoed en leer je mensen kennen. Mevrouw Joustra geeft aan dat het voor het goed functioneren van vrijwilligers van groot belang is dat de juiste benodigde kennis wordt aangereikt door het professionele kader in het museum. Onder hun bezielende leiding en met de vakkennis die zij aanreiken, werken de vrijwilligers gemotiveerd in het museum. Hoe beter deze uitwisseling is, hoe gemotiveerder de vrijwilligers zijn. "Vrijwilligheid is geen vrijblijvendheid", vindt mevrouw Joustra. En dus moeten af en toe de schouders eronder worden gezet, ook al is het niet altijd even gemakkelijk. De achterkamer beneden is het onderdeel van het museum dat mevrouw Joustra het meest aanspreekt. Deze kamer heeft zo'n mooie sfeer dat het lijkt alsof mevrouw Alma Oakes (de schenkster van collectie en panden) er nog zo kan binnenwandelen. Omdat mevrouw Joustra liever geen foto van haarzelf bij het artikel geplaatst wilde hebben, hebben we een foto van deze mooie achterkamer hierboven geplaatst. De Schotse Huizen in Veere organiseert in de zomer van 2005 een tentoonstelling over het leven en werk van de Veerse kunstschilder Dirk Koets. Bij deze tentoon stelling zal een catalogus worden uitgegeven. Om een goed overzicht te krij gen van zijn gehele oeu vre, willen de samenstel lers van tentoonstelling en catalogus graag ook via deze weg in contact komen met bezitters van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Dirk Koets. Ook indien u in het bezit bent van corre spondentie van, aan of over Dirk Koets wordt u vriendelijk verzocht contact op te nemen met Museum De Schotse Huizen, Kaai 25, 4351 AA Veere, telefoon 0118 501744, of per e-mail: schotsehuizen zeeland- net.nl. Uiteraard worden uw ge ge ve n s ve rt ro uwe l ij k behandeld en zo spoedig mogelijk weer aan u teruggestuurd. Als uitvloeisel van de laatste provinciale cultuurnota De kracht van cultuur is afgelopen jaar een projectgroep ingesteld die van Gedeputeerde Staten de opdracht kreeg aanbevelingen te doen voor meer samenhang en afstemming in het provinciaal museumbestel. Deze projectgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de musea en de Vereniging van Zeeuwse Musea (VZM), beleidsmedewerkers van de gemeenten en de provincie, onder leiding van de provinciaal museumconsulent, heeft inmiddels in beeld gebracht hoe het huidige Zeeuwse museumbestel is opgezet en op welke terreinen in de toekomst meer samenhang en afstemming tussen de musea kan plaatsvinden. Duidelijk is dat musea een belangrijke bijdrage leveren aan het culturele aanbod en de culturele infrastructuur van Zeeland. Van alle culturele instellingen zijn zij het meest verspreid door de hele provincie. Sterker nog: hoewel Zeeland in absolute zin het minste aantal musea van alle provincies heeft (afhankelijk van de telling tussen 35 en 40), zijn er echter, gerelateerd aan het aantal inwoners (375.000), in deze provincie naar verhouding veel meer musea dan op de landelijke museumkaart (in Zeeland 1 museum per 10.000 inwoners; landelijk 1 museum per 15.000 inwoners). Onder de eigen inwoners van de provincie scoort museumbezoek hoog. Daar waar landelijk 33% van de bevolking minstens eenmaal per jaar een museum bezoekt (bron: Museumkaart), ligt dit percentage in Zeeland op gemiddeld 40% (bron: Culturele Atlas Zeeland). Daarnaast leveren de musea uiteraard een belangrijke bijdrage aan het cultuurtoeristisch aanbod van de provincie. Het rapport Musea op koers is inmiddels op 8 november tijdens de najaarsvergadering van de VZM besproken en vervolgens aangeboden aan Gedeputeerde Staten. In 2005 zal het rapport (conform het nieuwe cultuurbeleid 2005-2008) door de provincie worden omgezet in een uitwerkingsnota over het museumbeleid in Zeeland. I,H|ïï4 Zeeuws Erfgoed

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 17