Dialectdag Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek STREEKTALEN ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA' Een afgeladen volle zaal Burgemeester Lonink speldt Rinus Willemsen het lintje op. Bas Oele en zijn echtgenote worden erelid van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Pau Heerschap krijgt het lintje opgespeld door de heer Lokker, loco-burgemeester van Goedereede. Iedere derde zaterdag van oktober is De Vroone in Kapelle afgeladen vol met dialectliefhebbers van heinde en ver. Een ding hebben de meeste gemeen: ze hebben Zeeuwse wortels, interesse voor het Zeeuws en een aantal spreekt nog hun Zeeuwse dialect. De jaarlijkse dialectdag heeft een vrij vast stramien, maar toch valt op dat het iedere keer weer een boeiende, afwisselende dag wordt. Eerst is er de algemene ledenvergadering, met cijfers en verslagen. Omdat de vereniging 75 jaar bestaat, is het ook het ideale ogenblik om mensen in de bloemetjes te zetten. Het oudste lid - hij was er al bij vanaf het begin: prof. dr. T. Weijnen - wordt benoemd tot erelid. Verder werden ook Bas en Koos Oele beiden ereleden omdat zij zich jarenlang hebben ingezet voor het kwartaalblad Nehalennia. Bas is ermee begonnen in 1972, zijn vrouw vanaf nr. 28, en dat is vanaf 1978. Na het bestuderen van het jaarverslag en de jaarrekening, kon de dialectdag geopend worden. Die eer viel te beurt aan de burgemeester van Kapelle, en die probeerde het dit jaar: hij hield zijn toespraak in het Zeeuws. Dat verliep niet altijd even vlot, maar zijn inspanning werd door velen op applaus onthaald. Het programma bleek deze keer echter helemaal anders te verlopen dan vermeld in het programmaboekje. Na de opening zagen we niet prof. dr. J. Taeldeman of Anja Kopmels op het podium komen. De burgemeester van Kapelle verwelkomde op het einde van zijn toespraak zijn collega uit Terneuzen, Jan Lonink. Die kwam de zaal binnen en sprak - de toch een beetje verraste - Rinus Willemsen toe. Hij roemde de werkzaamheden van Rinus op het vlak van de streektaal en van de regionale geschiedenis en speldde hem uiteindelijk het 'lintje' op. Niet alleen Rinus werd op de Zeeuwse Dialectdag Ridder in de Orde van Oranje-Nassau; deze onderscheiding viel ook zijn collega Pau Heerschap te beurt. Pau kreeg het lintje opgespeld door de heer Lokker, loco-burgemeester van Goedereede. Ook Pau werd geloofd voor zijn duizend-en-één activiteiten, niet alleen op het vlak van de streektaal. En pas dan kon het gewone programma van start gaan, maar in een verkorte versie. Eerst bracht Anja Kopmels wat verpozing met haar muziek. Ondertussen konden de nieuwe ridders even bijkomen. Daarna volgde de lezing van prof. Taeldeman. Hij sprak over de rijkdom van tweetaligheid. Hij is een vurig bepleiter van opvoeding in het dialect: als ouders hun dialect nog kennen en spreken, moeten ze het doorgeven aan hun kinderen. Natuurlijk zijn er een aantal objectieve factoren waardoor dit niet altijd mogelijk is. Taeldeman noemt echter ook twee subjectieve redenen die door mensen genoemd worden om hun streektaal niet door te geven. Ze vinden het niet netjes en het zou het aanleren van het Nederlands en daardoor de carrièremogelijkheden van je kind beperken. Over het eerste is Taeldeman kort. Een taal is altijd netjes. Op het tweede gaat hij dieper in. Kinderen zijn eigenlijk taalturbo's die zeer gemakkelijk twee of meer talen naast elkaar kunnen leren, als ze maar weten wanneer en waar ze welke taal moeten spreken. Als de gebieden sterk afgebakend zijn, hebben kinderen daar helemaal geen nadeel van, integendeel, alleen maar voordelen. Taeldeman is wel een fel tegenstander van het verplicht aanleren van de streektaal op school. Een kind moet het vanuit zijn thuismilieu meekrijgen. En dan was het tijd voor het aperitief en de lunch. Gezellig bijpraten, typisch Zeeuwse kost op de tafel, kijken welke nieuwe boeken er zijn verschenen in Zeeland en over Zeeland, twee uren vliegen om. Het namiddagprogramma is meestal wat luchtiger dan het ochtendgedeelte en stond deze keer in het teken van de rijkdom van het Zeeuwse dialect. Eerst werd de nieuwe folder van de vereniging gepresenteerd en aangeboden aan Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 19