Nog een dialectendag: de Nederlandse Dialectendag op 12 maart 2005 ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA STREEKTALEN De tweejaarlijkse Nederlandse Dialectendag is inmiddels een begrip in de wereld van de streektaalliefhebbers. Bij iedere dag staat een thema centraal. Het thema van de achtste dialectendag is 'proeven van dialect'. De dialectvariatie in het Nederlandse taalgebied voor allerlei zaken die in de keukensfeer thuishoren, staat centraal. Dat betekent niet dat het accent op streektaal gerechten ligt, al krijgt dat onderwerp wel een plaatsje op de dialectendag. Het gaat echter in de eerste plaats om dialectbenamingen voor alledaagse etenswaren en instrumenten uit de keuken: welke dialectbenamingen zijn er voor de 'aardappel' in het Nederlandse taalgebied? Klinkt de Brabantse 'vork' anders dan de 'Gelderse'? En welke uitdrukkingen gebruikt men in de verschillende dialectregio's om naar (te) slappe koffie te verwijzen? Het thema laat vele invalshoeken toe en staat dan ook garant voor een heel gevarieerd programma. De achtste Nederlandse Dialectendag zal plaatsvinden in congrescentrum De Reehorst in Ede (Gelderland) op 12 maart 2005. Zoals gewoonlijk is er 's ochtends een plenair gedeelte. Jan Stroop zal de dialectvariatie voor een aantal keukenbegrippen illustreren met voorbeelden uit het hele Nederlandse taalgebied. Joep Kruijsen bekijkt de Romaanse invloeden in de dialectkeuken en Derk-Jan Eppink is de bekende Nederlander, of beter: Nederbelg. Hij groeide op in de Achterhoek, verruilde begin jaren '90 zijn baan als politiek redacteur bij het NRC Handelsblad voor een baan bij de Vlaamse evenknie De Standaard. Hij woonde en werkte vele jaren in Vlaanderen en werkt sinds 2000 voor Europees commissaris Bolkestein. In Ede brengt hij een persoonlijk verhaal over zijn ervaringen met taalvariatie in Vlaanderen en Nederland. Het middaggedeelte valt uiteen in drie delen: workshops, café-chantant en boekenmarkt. Er zijn workshops over het Woordenboek van de Gelderse Dialecten, over de verwerving van het dialect als tweede taal, over de Groninger dialectzanger Ede Staal, en over Vlaamse en Nederlandse streekgerechten. In het café-chantant horen we afwisselend de Achterhoekse zanger Jan Ottink en de Vlaamse groep Arjaun. Deelname is gratis, behalve de lunch en het dialectenboek. Dat boek behandelt zoals gewoonlijk per regio of per provincie het thema van de dag. Veel kans dat er dus iets over Zeeuwse bolussen in is te vinden. Wie geïnteresseerd is in deze dag kan een inschrijvings formulier aanvragen via snd@mail.be of info@vcv.be, of via de consulent streektalen (Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl of telefoon 0118-670883). Inschrijven kan door het inschrijvingsformulier terug te sturen of elektronisch via www.vcv.be, waar u een verwijzing naar deze dialectendag vindt. kwam het podium op als visser en niet als ridder en vertelde in het Ouddurps en Engel Reinhoudt sloot het programma af met wat muziek en een terugblik op de dag. Iedereen genoot zichtbaar en hoorbaar van dit programma. Nadat alle medewerkers werden bedankt, eindigde ook deze dialectdag traditiegetrouw met het zingen van het Zeeuwse volkslied. Veel te vlug bleek ook deze dag weer voorbij. Maar voor de fervente dialectliefhebbers is het nu niet al te lang wachten op een vervolg: op 12 maart 2005 is de Nederlandse Dialectendag in Ede (Gelderland). Twee kinderen in klederdracht overhandigen de nieuwe folder van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek aan Kapelle. George Sponselee vertelt een verhaal in zijn Zeeuws-Vlaams e dialect. de burgemeester van Kapelle. Dat gebeurde door twee inwoners van Kapelle, twee kinderen in streekdracht. Het jongetje dat de folder aan de burgemeester overhandigde prijkt vooraan op de folder. Daarna kwamen vertellers uit diverse hoeken van Zeeland hun verhaal doen. George Sponselee had het over een stalkaarsje in zijn dialect van Kloosterzande; Leni Blom-Schaleven uit Renesse vertelde in het Schouws over reiservaringen in Thailand; Tonny Duijzer-Kwist vertelde over de Thoolse kattenjuffrouw; Pau Heerschap Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 20