Historische introductiedag voor brugklassers ERFG OEDEDUCAT IE Vitrines met door granaatscherven en beschadigde boeken. De Phoenix (of Feniks) op de gevelstenen die de leerlingen konden zien in de wederopbouwhuizen langs hun speurtocht door Middelburg, verwijst naar de wederopbouw van de stad. De vogel Feniks is voor de leerlingen geen onbekende, hij komt ook in één van Harry Potters boeken voor. De Feniks volgens Van Dale: Mythische vogel die zich, volgens de fabel, om de vijf eeuwen verbrandde op een nest van geurige kruiden en dan verjongd uit zijn as verrees. www.erjgoedstart.nl Ook op de bovenste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek konden de leerlingen nog resten van de gevel terugvinden. In vitrines werd een expositie ingericht met boeken die tijdens het bombardement werden beschadigd door granaatscherven en boeken met brandschade. Deze oude boeken werden speciaal voor deze dag uit de kluizen van de Zeeuwse Bibliotheek gehaald. 7 september, de nieuwe brugklassers van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CWS) locatie Elzenlaan, maakten kennis met hun nieuwe school; hun medeleerlingen. Het introductieprogramma voor de nieuwe brugklas leerlingen was dit jaar door docenten van de CSW samen met de SCEZ en de Zeeuwse Bibliotheek ingevuld. Het bombardement op Middelburg tijdens de Tweede Wereldoorlog én de wederopbouw was het thema van deze introductiedag. De leerlingen maakten kennis met het oorlogsverleden van de stad Middelburg; de resten van de oude Provinciale Zeeuwse Bibliotheek; de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Documentatiecentrum met de vele opzoekmogelijkheden. huizen in de Lange Delft waren verdwenen (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatiecentrum). Wel bleef, wankel tussen de puinhopen, de gevel van een prachtig gebouw staan; de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek, Lange Delft 64, 1733 (bron: WS. Unger, De monumenten van Maastricht 1943). Wat dit bombardement betekende voor de schitterende barokgevel van de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek, konden de leerlingen zien tijdens een diapresentatie van de kunstenaar Ko de Jonge. In een poging de gevel te bewaren, werd de gevel afgebroken, de stenen werden genummerd, zodat de gevel later gemakkelijk weer in elkaar gezet kon worden. De stenen werden bewaard in verschillende depots. Doordat de stenen talloze keren verhuisden van de ene opslag naar de andere opslag, verdween veel van het mooie beeldhouwwerk. De Gemeente Middelburg is er nooit meer in geslaagd de gevel te herbouwen. Ko de Jonge, tevens docent tekenen op de CSW, heeft met de resten van deze gevel een kunstproject in de binnenstad van Middelburg gecreëerd, genaamd 'De Explosie'. Op veertien plaatsen in Middelburg konden de leerlingen de resten van deze gevel terugvinden. Op 17 mei 1940 werd Middelburg De binnenstad stond in brand. Praktisch alle Zeeuws Erfgoed 2 3

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 23