agenda december 2004 Zeeuws Erfg°ed december 2004 Pieter A.A. Klok, Defirma Johannes Ochtman (Rosmalen 2004), 208 pag. De firma Johannes Ochtman heeft 130 jaar lang, van 1816 tot 1947, bestaan als winkel in "manufacturen en dames- en heerenmodeartikelen" aan de Appelmarkt in Zierikzee. De familie Ochtman kwam in 1778 vanuit Duitsland naar het eiland Schouwen. De laatste eigenaar was P.A.A. Klok, hij trouwde met Clara Alida Ochtman en is de grootvader van de auteur. De familie bewaarde foto's en een genealogie en in gemeentelijke, rechterlijke, kerkelijke en notariële archieven waren veel gegevens over de firma te vinden. Zo ontstaat er een beeld van een goede onderlinge band tussen de familieleden. Broers, zussen neven, nichten en aangetrouwden hielpen elkaar in het zakenleven met adviezen over de aankoop van panden of met een geldelijke lening. Vooral de rol van de vrouwen die bij de firma betrokken waren, wordt door de auteur benadrukt. Zij waren het die de kinderen opvoedden, de huishouding voerden, het inwonende winkelperso neel begeleidden en een vertrouwens band met de klanten kweekten. Frans Messing, Lief, je bent zo ver van mij Over schipper Govert van Oudekerke en zijn vrouw Mathilde omst reeks 1660 (Amsterdam 2004), 208 pag. Dit boek bevat wetenschap en fictie tegelijk. De hoofdpersonen, schipper Govert en zijn vrouw zijn fictie. Govert, in dienst van de VOC, zet koers naar het 17de-eeuwse Batavia en zijn vrouw blijft achter in Zeeland. De twee schrijven elkaar uitvoerig. Ter sprake komt ook de schoonvader van Govert, die bewindhebber is bij de kamer Zeeland. Frans Messing is historicus en laat zijn personages in een verantwoorde historische context optreden. G. Spijkerboer, Het wel en wee van Welzinge, een ambachtsheerlijkheid op Walcheren (Zaltbommel 2004), 144 pag. In een persoonlijk getint relaas doet G. Spijkerboer verslag van zijn speurtocht naar de geschiedenis van het grotendeels verdwenen dorp Welzinge op Walcheren. Welzinge dient "als een kapstok, waaraan allerlei leuke en minder leuke ontwikkelingen bij ambachtsheerlijkheden in het algemeen zijn opgehangen". P.A. van der Vlies, 20 Jaar calamitei ten in de Zeeuwse wateren (Zierikzee 2004), 146 pag. Dit boek is een specia le uitgave ter gelegenheid van het afscheid van P.A. van der Vlies, oud-hoofd projectleider wrakopruiming van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland. Door middel van foto's, scheepsnamen, data, locaties, korte teksten en krantenartike len wordt verslag gedaan van ongeval len in de periode 1983-2003. Het gaat bijvoorbeeld om (bijna) strandingen, aanvaringen, overvaringen, slagzij maken, het zinken van schepen, branden op schepen en berging van wrakken. Het boek begint met de 'Breskens 15' die in maart 1983 bij Westkapelle strandde en eindigt met Piet van der Vlies die 'Schoon Schip' maakt in 2003. Tijdschriften Nehalennia afl. 145, najaar 2004, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, is voor het grootste deel gewijd aan de Historische Studiedag van 2003, "Storm over Zeeland", met bijdragen van P.A. Henderikx, L.C.J. Goldschmitz-Wielinga en K. d'Angremond. Verder nog aandacht voor het vooral voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen belangrijke 'Mauritsjaar 2004' door H. Hendrikse, dit n.a.v. de vondst in de jaren tachtig te Middelburg van een mesheft met vermoedelijk de beeltenis van Prins Maurits. Tenslotte nog een artikel van V. De Tier over de Walcherse woor denlijst van de hoogleraar Adriaan Kluit (1735-1807) en de Mededelingen van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Het septembernummer 2004 van 't Steedje. Informatiebulletin voor de Aardenburgse gidsen bevat o.m. een boeiend artikel van Arco Willeboordse, getiteld 'Heidens of heilig? Over bijge loof in Aardenburg'. De auteur wandelt met grote stappen door de historie en behandelt o.a. een Keltisch-Romeinse gewei-amulet, een Romeinse fallusamulet en middeleeuwse religieuze insignes. Ook de 'pestgleuven' bij de ingang van de Aardenburgse Sint- Baafskerk worden niet vergeten. Heem- en oudheidkundige bladen Sint-P hilipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 2, oktober 2004, van de Heemkundekring Philippuslandt begint met een artikel, destijds geschreven door W. Kint onder de pseudoniem J.W. Hofwijk, over de overval die Duitse soldaten in januari 1945 vanuit Schouwen-Duiveland uitvoerden op het toen reeds bevrijde eiland. Verder van de hand van J.W. Kempeneers het levensverhaal van M. Beurkens-Mol, in 1965 op 102-jarige leeftijd overleden. R.M. van Dierendonck schetst, m.m.v. H. Hendrikse, aan de hand van historisch onderzoek en archeologische vondsten een beeld van het in 1532 verdronken dorp Sint-Philipslandt. Tenslotte nog een bijdrage van J.W. Kempeneers over de trekpaardenkeuring, die in september 2004 na vijftig jaar weer werd gehouden en de genealogische rubriek waarin aandacht wordt besteed aan de stamreeks J.A. Stols. Tholen De Nieuwsbrief nr. 8, september 2004, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen is grotendeels gewijd aan huishoudelijke mededelingen, daarnaast nog aandacht voor de activiteiten tijdens Monumentendag 2004. Walcheren In De Wete nr. 4, oktober 2004, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, wordt traditiegetrouw weer veel aandacht besteed aan de inundatie en bevrijding van Walcheren in het najaar van 1944. In de eerste bijdrage van L.M. Hollestelle wordt verteld hoe de afgelopen zestig jaar de inundatie en de bevrijding van Walcheren zijn herdacht en welke monumenten en gedenktekens er zijn opgericht om uiting te geven aan die herdenking. In de artikelen daarna komen R. Koppejan en A. Dingemanse aan het woord, zij werden als kind geconfronteerd met de gevolgen van de strijd en het water, en H. Tuynman verhaalt van de belevenissen van een Brits militair in Vlissingen in novem ber 1944. In het laatste artikel over de inundatie en bevrijding wordt door J. de Klerk en L.M. Hollestelle een tocht beschreven langs de plaatsen op Walcheren, waar de gevolgen van het laatste oorlogsjaar nog goed als littekens in het heem te zien zijn. Tot slot, van de hand van R. Dijkstra, een vervolg op het verslag over de peilraaistenen die in de Vlissingse zee wering te zien zijn, en een 'Vadertje' van F. van den Driest over de herberg 't Wafeltje bij de Schotelweg. Arneklanken nr. 3, september 2004, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, opent met een artikel van G. de Nooijer over vis sers aan de kade in Veere, dit aan de hand van een foto uit de jaren dertig. L. van Belzen vervolgt zijn genealogi sche rubriek met het nageslacht van de opvarenden van de visschuit de 'Morgenster', die met man en muis op 19 april 1860 is vergaan. J. Adriaanse beschrijft in de rubriek 'Een bekend persoon te Arnemuiden' de levensloop van secretaris/burgemeester C.J. Baars (1809-1867). Verder bijdragen van P.J. Feij over de Loterij in de 16de en 17de eeuw (deel 2), van J. Adriaanse over de zoutziederij van Arnemuiden en van wijlen A. Telgenhof, met medewerking van P.J. Bos, over het beroep van Hervormd Arnemuiden op Dr. H.F. Kohlbrugge in 1865. In het Polderhuisblad nr. 25, september 2004, het informatieblad over Westkapelle, wordt antwoord gegeven op de vele vragen die vanuit de bevol king gesteld worden over de Stichting Zeefront en hoe het zit met de onder nemer en Stichting Polderhuis. Verder nog wat huishoudelijke mededelingen. In oktober 2004 is het Polderhuisblad in een speciale editie verschenen ter gelegenheid van de opening op 1 november 2004 van het Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polderhuis in Westkapelle. Deze tweetalige feestedi- tie, naast het Nederlands ook in het Engels, geeft alle informatie over de voorgeschiedenis van het Polderhuis en de totstandkoming van het museum. Den Spiegel nr. 4, oktober 2004, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen, heeft als thema 60 jaar bevrijding, met de nadruk op wat bevrijding betekent in het alledaagse leven. De bijdragen zijn van C. Heykoop over Duitse "gehei me" wapens aan de Scheldemond, van J. Hintzen over het wonen in de naoorlogse woonwijk het Havendorp, van J. Weug over het Militair Gezag in Vlissingen na de bevrijding van de stad en van W. Weber over het herstel van Walcheren in 1945, getekend door Cees Bantzinger. De Bevelanden In De Spuije afl. 62, zomer 2004, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid en Noord-Beveland, neemt M. Louisse een kijkje in de keuken van de suiker- werkfabriek van K.Geense en later B.J. van de Velde in Goes, met als besluit van dit artikel een paar recepten om zelf mee aan de slag te gaan. J. van Haver vertelt over ongewenste intimiteiten door een kerkelijke gezagsdrager te Wissenkerke in 1794 en F. de Klerk heeft onderzoek gedaan naar het opschrift op een klok uit de Goese stadhuistoren. Vervolgens gaat A. Kort nader in op het grote werkgebied en de slechte betaling van een veldwachter op Noord-Beveland in de 19de eeuw, die maakten dat de handhaving van de openbare orde niet altijd de aandacht kreeg die wenselijk Zeeuwsch-Vlaanderen Het Mededelingenblad nr. 3, september 2004, van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, bevat, naast huishoudelijke mededelingen, in de rubriek 'Vensters op het landschap' weer een bijdrage van W. Wintein, deze keer over het Land van Breskens en A. Willeboordse gaat nader in op het werk van Paul Baum (1859-1932) en met name het schilderij 'Marktplatz met dem Brunnen' uit 1905, dat het Marktplein van Sint-Anna ter Muiden voorstelt. Baum was een Duitse kunstenaar die een groot deel van zijn leven in Sint-Anna ter Muiden gewoond heeft. In Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen nr. 32 (2004), een uitgave van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, geti teld 'Niemandsland in Staatsverband, West-Zeeuws-Vlaanderen ten tijde van de Republiek en daarna' behandelen maar liefst dertien auteurs verschillende aspecten van de geschiedenis van West- Zeeuwsch-Vlaanderen in samenhang met het Noord-Nederlandse bestuur over het gewest en zij komen soms tot verrassende conclusies. De gezamenlijke heemkundige vereni gingen in de Gemeente Terneuzen, t.w. Stichting Het Land van Axel, Stichting Museum Oud Westdorpe, Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent, Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine en de Heemkundige Vereniging Terneuzen, zijn ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding met een speciale uitgave gekomen, waarin oog- en oorgetuigen hun verhalen vertellen over de oorlog en bevrijding in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen gedurende de jaren 1940-1944.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 26