4 KORTelings Uit dienst ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN beperkingen van het historisch-geografisch en archeolo gisch onderzoek ter zake. Was de Sint-Elizabethsvloed van 19 november 1404 een natuurramp of was er sprake van menselijk falen? Door tevens de brug te slaan naar het actuele landschap, was deze studiedag meteen ook een eer ste concreet resultaat van de samenwerking tussen de Universiteiten van Gent en Wageningen en de SCEZ. Medewerkers van de drie organisaties konden tijdens het symposium nieuwe onderzoeksresultaten openbaar maken. In een volgend nummer van Zeeuws Erfgoed zal een kort verslag van het symposium worden opgenomen. Ook voor kinderen waren er in november activiteiten, speciaal over het verdronken dorp Oud-Rilland. Leden van de AWN-afdeling Zeeland betrokken eerder dit jaar leerlingen van het basisonderwijs in Rilland bij het archeologisch onderzoeksproject 'Oud-Rilland' (zie Zeeuws Erfgoed van september 2004). In nauwe samenwerking met leerkrachten van de vier basisscholen werd door de AWN een kleine tentoonstelling ingericht in de bibliotheek (in het dorpshuis), waarin de mooiste vondsten te zien waren. Aansluitend op dit project stond ook de Erfgoedmobiel gedurende de maand november in Rilland opgesteld. De Erfgoedmobiel is een verrijdbare tentoonstellingsunit waarin een onderzoekslaboratorium is ingericht, met microscopen en ander gereedschap om archeologische voorwerpen of scherven te determineren. Inmiddels is ook een landelijke wervingscampagne van start gegaan voor een monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland. De Provincie Zeeland heeft opdracht gegeven voor "het oprichten van een monument dat herinnert aan en verwijst naar de verdronken dorpen als herkenbaar onderdeel van de Zeeuwse geschiedenis". Een projectgroep (SCEZ, Zeeuws Museum, Zeeuws Archief, CBK Zeeland, Zeeuwse Bibliotheek, SCOOP, Stichting Het Zeeuwse Landschap en Bureau voor Toerisme Zeeland) heeft enkele kaders voor het monument geformuleerd. Gedacht wordt aan een multidisciplinair kunstwerk, met speciale aandacht voor nieuwe media. Het monument is vooralsnog niet toebedacht aan één specifieke plek. Het kan wellicht een meer virtuele uitwerking krijgen. Het monument moet vooral een ontdekking, beleving opwekken, verbintenis tonen met het landschap, maar ook eerbetoon uitstralen. De gewenste opleveringsdatum voor het monument is 5 november 2005, ook dan weer Sint-Felix quade saterdach. Meer informatie is verkrijgbaar bij de projectleider, Leo Adriaanse, telefoon 0118-670870. Jaap Huige, 1ste monumentenwachter Op 1 december 2004 maakt Jaap Huige (1943) gebruik van de FPU-regeling en verlaat hij de SCEZ. In 1981 kwam Jaap, na een periode van 23 jaar ervaring in de bouwpraktijk, in dienst van de Monumentenwacht Zeeland, in eerste instantie als 2de en later als 1ste monumentenwachter. Jaap is getuige geweest van veel provinciale (en landelijke) veranderingen die binnen de monumenten- wacht hebben plaatsgevonden. In 2001 werd de Zeeuwse monumentenwacht, door de oprichting van de SCEZ op 1 april dat jaar, één van de zeven werkvelden waarbinnen de SCEZ actief is. Als 1ste monumentenwachter was Jaap verantwoordelijk voor een kleine tweehonderd monumenten die over de hele provincie verspreid liggen. Jaap heeft een vertrouwens band opgebouwd met de eigenaren en hun monumenten, die soms verder gaat dan alleen maar informatief. Nu het moment daar is, valt het afscheid Jaap heel zwaar, want de werkzaamheden van een wachter, het bekijken en bouwkundig inspecteren van monumentale panden is een echte passie voor Jaap, waar hij ook in zijn vrije tijd nog mee bezig is. Ook zal hij het contact moeten missen met de eigenaren, maar wie weet. De SCEZ wenst Jaap en zijn familie veel plezier en geluk toe in de nieuwe levensfase die voor de deur staat. "Jaap, bedankt voor je inzet en tot ziens, het ga je goed!" Zeeuws Erfgoed 4

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 4