Project Verdronken Dorpen: Oud-Rilland Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] ARCHEOLOGIE - 1 MÈÉÊÊ^mmm Archeologische Werkgemeenschap Nederland [AWN] afdeling Zeeland Onderzoek Het terrein tussen de Westketel en de Oostketel wordt regelmatig 'gemonitord'. Ten oosten van het waargenomen fundament - achter de reeds in kaart gebrachte dijk - is opnieuw een dijkrestant aangetroffen. Ook zijn enkele rijen in trechtervorm staande houten paaltjes waargenomen; vermoedelijk betreft dit visweren. Paaltjes met vlechtwerk ertussen worden regelmatig gezien. Zaken als een deel van een dak met riet bedekking en een plankje van een tonbodem met een duigfragment zijn op foto vastgelegd. De bij de Westketel aangetroffen onderste helft van een duiker (zie de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed) is getekend en gefotografeerd. Enkele amateur-archeologen vertelden dat zij in het verleden de complete duiker nog gezien hebben, er waren er zelfs twee! De bovenste helft van 'onze' duiker is verdwenen. Een deel van het object wordt bewaard om de boomsoort te kunnen vaststellen. De bast is deels nog aanwezig. Het is helaas niet mogelijk het hele voorwerp te behouden. Bij de Westketel worden aardewerkfragmenten uit de ontstaansperiode van de nederzettingen aangetroffen. Vermoedelijk heeft op deze plaats het eveneens in 1530 verdronken gehucht Gobbenoord gelegen. Er worden Andenne- en Pingsdorfscherven gevonden, evenals het zogenaamde kustaardewerk, proto-steengoed en hoog versierd aardewerk, maar alles in geringe mate. In de omgeving van het inmiddels in kaart gebrachte fundament raapte Arno van den Dorpel een deel van een pijpaarden beeldje op, mogelijk van een Christuskind. Alleen de rugzijde tot onder de romp is bewaard geble ven; het beeldje lijkt als het ware van boven naar beneden doorkliefd. Een klein gaatje bevindt zich aan de onderzij de en loopt schuin naar boven, naar de voorzijde van de romp. De functie hiervan is misschien geweest om tijdens het bakproces de lucht uit het baksel te laten ontsnappen, om barsten te voorkomen. Inmiddels zijn 24 dagrappor ten opgesteld over het onderzoek op Oud-Rilland. Documentatie Via een inwoner van Rilland kreeg Dicky de Koning de beschikking over foto's van het verdronken dorp uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Diverse voorwerpen zijn destijds gefotografeerd, waaronder een fraaie vijzel. De foto's zijn gescand ter documentatie. Voorts is een bezoek gebracht aan Rijkswaterstaat en het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) teneinde meer informatie te verkrijgen over de afname van het voorliggende slik in de 'Bocht van Bath'. De erosie vindt in snel tempo plaats, waarschijnlijk als gevolg van de verdieping van de Westerschelde. Via de heren Bollebakker en De Jong zijn gegevens en luchtfoto's verkregen en is een infraroodfoto van het gebied toegezegd. Regelmatig is ook archief onderzoek gedaan om uit schriftelijke bronnen en kaartmateriaal nieuwe gegevens te verkrijgen. Boomstronk bij het verdronken Rilland (foto Dicky de Kastelijn). Funderingsresten van Oud-Rilland (foto Dicky de Koning- Kastelijn). Zeeuws Erfgoed 7 GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Tijdens de vakantieperiode kon er ondanks het feit dat de akkers moeilijk toegankelijk waren omdat er gewas op stond, archeologisch veldonderzoek worden verricht. In Zuid-Beveland is onderzoek gedaan naar de ligging, gaafheid en conservering van een afgegraven vliedberg te Kloetinge. In Walcheren werd geboord naar een afgegraven vliedberg op locatie 'De Fruitberg' in Sint-Laurens. Beide terreinen leverden aanwijzingen op aangaande bewoning in de Late Middeleeuwen. Mogelijk houden deze verband met de in het verleden daar gesitueerde motte (kasteel- of vliedberg). In één boring op laatstgenoemd terrein is in een archeologische laag Pingsdorfaardewerk aangetroffen (elfde-dertiende eeuw). In september begon het terreinonderzoek in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot op heden zijn zes terreinen onderzocht in de omgeving van Sluis, Schoondijke, Cadzand, Oostburg en Draaibrug. Het gaat om zeer uiteenlopende complextypen: prehistorische sites, verdronken dorpen, kasteelterreinen, ridderhofsteden en vooral in het dekzandgebied in het zuiden van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, onder Aardenburg en Sint-Kruis, om sporen op luchtfoto's die nog niet archeologisch waren onderzocht. Gracht rondom een vermoedelijk kasteel- terreintje naast het centrum van Cadzand-dorp. Luchtfoto met zichtbare sporen in de omgeving van Aardenburg.

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 7