S^Jand Van de consulent ARCHEOLOGIE Cl ESCHIEDBEOEFENING MO N UM ENTENWAC HTM ONU M ENT E.N ZO RCM US EAS TRE EKTAL EN Het gaat goed met de beoefening van de lokale en regionale geschiedenis, met de heemkunde en met de belangstelling voor cultureel erfgoed in onze provincie. Dat is heel vaak de teneur van de berichtgeving in deze rubriek. Een enkele keer gaat het ook wel eens minder voorspoedig, en ook dat kan soms het vermelden waard zijn. Zo'n boodschap kwam er uit West-Souburg, waar de actieve oudheidkamer Aldegonde na tien jaar het bijltje er bij neergooit. Dat is jammer, maar ook wel weer begrijpelijk, nu het voorzitter K. Deij niet gelukt is jeugdige opvolgers te vinden. De oudheidkamer heeft vanuit wijkcentrum Het Bolwerk in West-Souburg een aantal belangwekkende 'streekhistorische' activiteiten georganiseerd, met als absoluut hoogtepunt de presentatie in 1998 van een boek over Marnix van Sint-Aldegonde aan kroonprins Willem-Alexander. Op even gepaste wijze nam de oudheidkamer kort geleden afscheid, met een expositie ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding onder de titel 'Terug naar '44'. Die was van 30 oktober tot en met 7 november te zien in Het Bolwerk. Zeeland zal de oudheidkamer missen, dat lijkt nu al wel zeker! 2005: Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats Het komende jaar 2005 is uitgeroepen tot het nationale Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats. Samen met veel anderen in en ook buiten de provincie wil de SCEZ zich inzetten om van dit themajaar net zo'n succes te maken als het voorbije Jaar van de Boerderij. Een projectgroep is inmiddels in het leven geroepen om de Zeeuwse activiteiten te stimuleren, te coördineren en daarover de publiciteit te verzorgen. Uitgangspunt is om zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij bestaande evenementen in de provincie en het thema 'kasteel en buitenplaats' aan zoveel mogelijk partijen aan te reiken.Voorlopig valt te denken aan publieksactiviteiten als exposities, publicaties, wandel- en fietstochten, living history, muzikale optredens e.d. De projectgroep staat open voor suggesties voor een aansprekende en zinvolle invulling van het themajaar en wordt graag op de hoogte gesteld van mogelijk nu al bestaande plannen. Graag horen wij van u; u hoort van ons! Contactpersoon: Aad de Klerk (telefoon 0118 670870). Onkostenvergoeding voor historisch onderzoek Nog altijd bestaat - ook onder SCEZ-vlag - een interessante financiële regeling, bedoeld om het (wetenschappelijk) historisch onderzoek in Zeeland te stimuleren. Het is goed daar nog weer eens op te attenderen. De regeling is indertijd in het leven geroepen om wetenschappers en studenten in Nederland én België tegemoet te komen met een bijdrage (van maximaal 900 euro) in hun reiskosten naar Zeeuwse archieven, bibliotheken en andere instellingen. Ook al reizen studenten tegenwoordig goedkoper, een beroep op de regeling voor deze en andere onkosten is nog altijd mogelijk. En naast geschiedenis komen zeker ook verwante vakgebieden in aanmerking zoals archeologie, historische geografie, kunstgeschiedenis en taalkunde. Om in aanmerking te komen kunnen geïnteresseerden een aanvraagformulier opvragen bij de Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (telefoon 0118-670885, Aafke Bij de Vaate). Nadere informatie is verkrijgbaar bij Aad de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening (telefoon 0118-670870). Zeeland ons erfgoed van toen nu Het kan moeilijk iemand in Zeeland zijn ontgaan dat uitgeverij Waanders is gestart met een nieuwe reeks uitgaven over het Zeeuwse erfgoed onder de titel 'Zeeland ons erfgoed van toen nu'. Op 1 oktober ontving Commissaris der Koningin Van Gelder op Neeltje Jans het eerste exemplaar van het eerste van in totaal zestien geplande delen. Jan van Damme schreef de tekst voor dit deel dat in het teken staat van het erfgoed van verkeer en vervoer. Meer dan 50 illustraties, deels beelden van vroeger, deels hedendaagse foto's door Mechteld Jansen, vormen een wezenlijk bestanddeel van elke aflevering. Vanaf diezelfde dag is bij alle boekhandels, tijdschrift verkooppunten en veel supermarkten in Zeeland, zestien maanden lang, elke maand weer een nieuwe aflevering van de serie verkrijgbaar. De Commissaris noemde de uitgave 'een zeer welkome aanwinst voor degenen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Zeeland'. Waanders geeft de serie uit in samenwerking met het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ. Zeeuws Lrfgoed fi

Zeeuws Erfgoed | 2004 | | pagina 8