Heemkundig r (Q)ndje V.B.H.P Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine GESCHIEDBEOEFENING ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Eind jaren tachtig van de vorige eeuw is door een groepje inwoners van Philippine het initiatief genomen om de geschiedenis van de Philippiense gemeenschap eens nader onder de loep te nemen en te bewaren voor het nageslacht. Er lag een groot terrein braak, want over het wel en wee van Philippine door de eeuwen bestond slechts een boekje van J.Ch. Cornelis uit 1955. 28 april 1988 vond de oprichting plaats van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine, kortweg genoemd de VBHP. Al in het eerste jaar van het bestaan kwam het tot de oprichting van meerdere werkgroepen. Dankzij het nodige bronnenonderzoek kon een jaarboek worden uitgegeven met gevarieerde inhoud: van visserij tot militaire geschiedenis, van polders tot Philippiense liederen en gedichten. Inmiddels zijn er zeventien verschenen. Ook leveren onze lezers als mede-auteur bijdragen aan publicaties van anderen. 500 jaar Philippine De VBHP richt zich vrijwel uitsluitend op de eigen stad en de directe omgeving behorende tot de vroegere gemeente Philippine. Dit spreekt de Philippinenaren direct aan. De VBHP telt op een inwoneraantal van circa 2.500, 256 leden. Philippine bestaat 500 jaar en dat is betrekkelijk jong. Vanaf de stichting is de lijn van de ontwikkeling goed te volgen, temeer daar Philippine al enkele tientallen jaren na zijn ontstaan militaire betekenis kreeg. Omstreeks 1583 werd door de veldheer Parma een schans gebouwd als onderdeel van de verdedigingslinie tegen de Geuzen. Omstreeks 1640 had de inmiddels door Frederik Hendrik tot vesting uitgebouwde schans zijn grootste omvang. Daarbij werd een ravelijn aangelegd ter beveiliging van de weg die over de zeedijk naar Sas van Gent leidde. Dit ravelijn is nog herkenbaar, eveneens als de gemetselde wallen en een restant van de stenen beer die moest beletten dat men de gracht overstak. Tot voor tientallen jaren geleden waren er nog maar weinigen op de hoogte van het bestaan van de gemetselde vestingrestanten. Ze liggen op particulier terrein. De VBHP heeft zich tot doel gesteld om te redden wat er nog te redden is. Met medewerking van de eigenaar van het terrein en o.m. de Stichting Landschapsbeheer Zeeland willen we proberen dit monument tenminste te behoeden voor verder verval. Veel aandacht is er besteed aan de landing in 1600 te Philippine van Prins Maurits die met vele schepen, 16.000 man en de nodige krijgsmiddelen de tocht naar Nieuwpoort ondernam. Voor de VBHP aanleiding tot een geheel jaar van voordrachten, excursies en een tentoonstelling, dit alles in samenwerking met de Stad Nieuwpoort. Door ons is een herinneringsplaquette geplaatst op de landingsplaats. De recente militaire acties gedurende WO II, waarbij door de Canadezen grote verliezen zijn geleden nabij Isabellahaven, worden blijvend in de herinnering gebracht doordat onze vereniging in 1994 een monument ter plaatse heeft opgericht. De geschiedenis van de inpolderingen en haven- en visserijactiviteiten behoort eveneens tot het werkterrein van de VBHP. Vanaf het prille begin is er sprake van een aanlandings plaats/haven. Vandaag de dag dankt Philippine zijn naamsbekendheid vooral aan de mosselvisserij en -handel. De bloeitijd ervan omvat slechts ruim 100 jaar. Door ons is al veel onderzoek uitgevoerd en gepubliceerd over deze periode. Met de sluiting van de Braakman in 1952 werd de haven afgesloten en kwam er een definitief einde aan de mosselvisserij. In de beperkte ruimte die er is op de pagina 'Heemkundig rondje' is het ondoenlijk om alle activiteiten van de VBHP te vermelden. In het voorgaande is slechts een greep uit de veelheid van onderwerpen gedaan die hope lijk uw interesse in ons werk heeft gewekt! Belangrijk voor verenigingen als de onze zijn altijd weer de bemensing, de financiën en de huisvesting. Tot voor drie jaar mochten wij medegebruik maken van een gemeenschaps voorziening waar we konden beschikken over twee afsluitbare kasten. Nu kunnen we beschikken over een ruime bestuurskamer en een bescheiden eigen archiefruimte in de Brede School Philippine. Met de overige partners (obs De Stelle, de bibliotheek en drie instellingen voor kinderopvang) vormen we een beheerscommissie; de exploitatiekosten van het gebouw worden gezamenlijk gedragen. Met de bibliotheek en vooral met (beide) lagere scholen in Philippine zijn hierdoor de contacten intensiever geworden. De schooljeugd wordt door ons bij verschillende activiteiten betrokken. Met groot enthousiasme wederzijds! Dit jaar vieren we het 500-jarig bestaan van Philippine. Twee grote projecten staan te gebeuren. Als eerste de organisatie van de Keuredag met de twaalf zusterverenigingen uit het gebied van de Vier Ambachten (Hulst, Assenede, Axel en Boekhoute). Kern van de viering is het (in middeleeuwse setting) overbrengen van de eikenhouten couffre van Axel naar Philippine met documenten die herinneren aan het totstand komen van de Vier Ambachten in 1242. Daarnaast hopen we te komen tot een hernieuwde en bijgewerkte uitgave van het boek Stad en Land van Philippine. Veel werk aan de winkel! De VBHP kan echter rekenen op een groep mensen met hart voor ons geliefde Philippine in de overtuiging dat het de moeite waard is om zijn geschiedenis levend te houden. Het bestuur van de VBHP wordt thans gevormd door: Willem de Feijter, Joke Kruijk-van Rest, Dirk van Langevelde, Willy Neijt, Cor Otto, Sander Ploegaert, Elly Wille-Neufeglise en Walter Zwartele. Ons adres is: (tijdelijk) Spuikompark 13, 4553 BC, Philippine; e-mail: jvanrest@zeelandnet.nl Restant van de stenen beer, Philippine (foto VBHP). Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 10