OMD 2004 MONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. bemerkt de schade al veroorzaakt is! Daken moeten water en winddicht zijn en blijven. Het advies hierbij is: regelmatig de dakbedekking (laten) controleren. Goten en afvoeren Overlopende of lekkende goten en afvoeren kunnen ernstige vochtproblemen in de onderliggende en naast gelegen constructies en structuren veroorzaken. Een tweejaarlijkse schoonmaakbeurt van de goten in het voor- en najaar is daarom noodzakelijk. Ook in de afvoerpijpen en de vergaarbakken kan vuilophoping leiden tot verstopping en overlopen van deze vergaarbakken met alle kwalijke gevolgen van dien. Muurwerk, metselwerk Vervormingen of scheuren in muren kunnen wijzen op stabiliteitsproblemen, al zijn het soms ook gewone ouderdomsverschijnselen. Barsten in de muurwerken of open voegen zijn echter ideale plekken voor inwatering van het regenwater. Mosbegroeiing kan een signaal zijn van te hoge vochtconcentraties. Net als daken dienen gevels wind- en waterdicht te zijn, de voegen vragen hierbij speciale aandacht. Houtwerk, ramen deuren en kozijnen Houten onderdelen die niet of slecht geschilderd/ behandeld zijn en blootgesteld zijn aan weersinvloeden in ons klimaat gaan snel rotten. Hout dat geschilderd is gaat MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN aanzienlijk langer mee. Afbladderend schilderwerk moet hoognodig en direct worden behandeld en voorzien van een nieuwe, afdekkende (beschermende) verflaag. Vooral horizontale delen als raamdorpels, maar ook openstaande houtverbindingen vereisen extra aandacht bij het onderhoud. Let ook op de stopverfranden van de beglazing. Als deze gebarsten zijn kan vocht in het houtwerk van uw ramen, deuren en kozijnen trekken, met alle vervelende conse quenties van dien. Zorg er ook voor dat de aansluiting van het glas op het houten raamwerk afgedicht is met schilderwerk. IJzerwerk Roestend ijzer zet uit, waardoor natuursteen en metsel werk rond de bevestigingspunten kunnen worden kapot gedrukt. Alle ijzeren onderdelen zoals hekwerk en verankeringen vragen daarom regelmatig om onderhoud, in het bijzonder door ze te ontroesten en te schilderen. Indien u bovengenoemde problemen mocht tegenkomen in uw pand, ga dan als volgt te werk. Neem contact op met de monumentenwacht van de SCEZ, telefoon 0118-670870, of schakel een hiertoe deskundig bedrijf in, leg hen het probleem voor en vraag hoe dit op effectieve wijze op te lossen. Ontvangst van de eerste prijs door Anouk den Hoed, rechts i n beeld Astrid Alm eki nders. De winnaars zijn zover. De prijsuitreiking kan gaan beginnen Op woensdag 15 december jl. vond de uitreiking plaats van de kleurplaatwedstrijd van de Zeeuwse Open Monumentendag 2004. Dit jaar stond de Open Monumentendag (OMD) in het teken van verdediging; "Merck toch hoe Sterck", en waren veel 'monumenten van verdediging' opengesteld zoals vestingwerken, bastions, forten, kastelen en bunkers. Ramon de Nennie, vormgever, heeft geïnspireerd door dit thema een prachtige kleurplaat voor de SCEZ getekend. Dat deze kleurplaat veel aandacht trok, blijkt wel uit het grote aantal inzendingen: niet minder dan 111 deelnemers stuurden hun kunstwerk op. De jongste deelnemer was pas 1 jaar en de oudste 15 jaar. De inzendingen kwamen vanuit heel de provincie. Zoals op de kleurplaat aangeven was, werden de inzenders verdeeld in twee leeftijdscategorieën: de eerste groep van 0 t/m 8 jaar en de tweede groep van 9 t/m 15 jaar. Uit elke leeftijdsgroep zijn door de jury (bestaande uit alle medewerkers van de SCEZ) drie winnaars gekozen. Voor de jury was het een zware taak om de zes mooiste/leukste kleurplaten uit te kiezen vanwege het grote aantal inzendingen, maar ook vanwege de hoge kwaliteit en getoonde creativiteit. Uiteindelijk heeft de jury besloten dat in de leeftijds categorie t/m 8 jaar de eerste prijs naar Anouk den Hoed uit Kerkwerve zou gaan, gevolgd op de tweede plaats door Niels van de Berg uit Middelburg en Laureen Goedbloed uit Serooskerke verdiende met haar kleurplaat de derde prijs. In de categorie 9-15 jaar werd de eerste plaats behaald door Astrid Almekinders uit Cadzand, de tweede plaats door Olaf Vogel uit Hulst en als derde winnaar is Corne Magnus uit Wolphaartsdijk gekozen. Zeeuws Erfgoed 12 De winnaars werden schriftelijk over de uitslag geïnfor meerd en met hun ouders uitgenodigd om naar de prijs uitreiking in gebouw De Burg te komen. Wim Scholten, directeur van de SCEZ, sprak de winnaars toe en overhandigde hen de prijzen. Helaas kon Olaf Vogel niet bij de uitreiking aanwezig zijn omdat hij naar school moest. Hij heeft zijn prijs later opgehaald. Onder het genot van koffie en thee voor de ouders en siroop met snoep voor de kinderen werden de winnende kleurplaten bekeken en de prijzen uitgepakt. Het was voor iedereen een zeer geslaagde en gezellige middag. Alle inzenders worden hartelijk bedankt voor hun deelname en voor de winnaars: nogmaals gefeliciteerd! De puzzelwedstrijd, uitgezet voor volwassenen op de website van de SCEZ, is gewonnen door de heer/mevrouw P.E. de Nooijer. Deze winnaar heeft het boek Merck toch hoe Sterck toegestuurd gekregen. De winnaars van de kleurplaatwedstrijd, v.l.n.r.: Niels van den Berg (voor) Corné Magnus (achter), Astrid Almekinders, Laureen Geelhoed, Anouk den Hoed (afwezig: Olaf Vogel).

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 12